Sama bryła budynku z charakterystyczną fasadą nie zostanie zmieniona.

W piątek odbyło się otwarte posiedzenie sądu konkursowego. I nagrodę zdobyła praca przygotowana przez pracownię z Katowic – Robert Konieczny KWK Promes. W uzasadnieniu werdyktu sąd konkursowy podkreślił "poetycką wizję rozbudowy galerii, uwzględniającą poszanowanie wartości kulturowych istniejącego budynku i podporządkowanie im zasad modernizacji", "elastyczne i nowatorskie rozwiązanie strefy ekspozycji" oraz dostosowanie funkcjonowania kawiarni do warunków sezonowych.

"Była to praca, która od początku wpadła nam w oko. Była inna, reprezentująca bardzo szczególny sposób myślenia, prowadzący autorów do bardzo konsekwentnego, ciekawego rozwiązania" - mówił sędzia referent arch. Wojciech Wicher.

Przewodniczący Sądu Konkursowego Jerzy Szczepanik-Dzikowski podkreślił, że jest to projekt, którego realizacja nie odbierze Bunkrowi Sztuki żadnych jego dotychczasowych wartości, a równocześnie jest on odpowiedzią na potrzebę rozbudowy galerii.

Zwycięski projekt nie przewiduje nadbudowy. Cztery dodatkowe poziomy mają być umieszczone pod ziemią, pod budynkiem Bunkra Sztuki i dzisiejszej kawiarni. Na najniższym z nich mają się mieścić pomieszczenia techniczne, na poziomie minus 3 magazyny, na kolejnych poziomach: sale ekspozycyjne i pomieszczenia edukacyjne oraz kawiarnia. Nowatorskim rozwiązaniem są ruchome, przesuwane stropy - po ich otwarciu w lecie spod ziemi wysunięta zostanie kawiarnia. Kawiarnia ma działać niezależnie od galerii sztuki.

Na konkurs nadesłano 34 prace z całego świata (jedna, która wpłynęła po terminie, nie była rozpatrywana). Sąd przyznał trzy nagrody i dwa wyróżnienia.

Dyrektorka Bunkra Sztuki Magdalena Ziółkowska mówiła dziennikarzom, że budynek wymaga rozbudowy i modernizacji, której nie przeprowadzano od czasu jego otwarcia w 1965 r. "Galeria musi przejść pierwszy gruntowny remont i rozbudowę w swej historii, bo nie spełnia wymogów ekspozycji sztuki współczesnej" - powiedziała Ziółkowska. Dodała, że remont będzie polegał na wymianie wszystkich znajdujących się wewnątrz instalacji i na częściowej przebudowie.

"Myślę, że zwycięski projekt, który jest niezwykle odważny, tak jak pierwotny budynek wywoła zaskoczenie, ale spodziewałabym się również tego, że krakowianie go pokochają w momencie, gdy zostanie zrealizowany" – mówiła.

I nagroda w konkursie to 70 tys. zł. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do negocjacji dotyczących wykonania projektu budowlanego. Ma być on gotowy w 2017 r. Miasto planuje złożenie projektu do udziału w Programie Infrastruktura i Środowisko, który przekazuje środki również na inwestycje w obszary dziedzictwa kulturowego. W 2017 r. marszałkowie województw mają zarekomendować po 15 projektów z obszaru kultury - przebudowa Bunkra Sztuki ma być projektem kluczowym i priorytetowym. Jeśli uda się pozyskać pieniądze, przebudowa ruszy wiosną 2018 r. Inwestycja ma kosztować ok. 24,5 mln zł.

Autorką projektu obecnego budynku Bunkra Sztuki budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Do lat 90. Bunkier Sztuki był jedyną realizacją nowoczesnej architektury w obrębie Starego Miasta w Krakowie. Fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. (PAP)