Wśród inwestorów największym powodzeniem cieszą się mieszkania dwupokojowe do 50 m2, które często sprzedają się po kilku, kilkunastu dniach ekspozycji na rynku.

Ceny warszawskich mieszkań skoczyły w ciągu 12 miesięcy o 5,5%. Mocniejszy wzrost (6,2%) odnotował jedynie Gdańsk. Drożeje także najtańsza pod względem cen Łódź. Rzadko spotyka się tam już oferty rzędu 2,5 tys. zł za 1 m2. Nawet właściciele mieszkań o najniższym standardzie podnieśli ceny. Łódzka średnia jest o 4,4% wyższa niż rok temu i wynosi już 3,95 tys. zł za 1 m2.

Tylko we Wrocławiu i Poznaniu ceny nieruchomości są niższe niż w zeszłym roku. We Wrocławiu są o 5,1% niższe niż rok temu. Średnia to 5,55 tys. zł za 1 m2, tam też kupowane są największe mieszkania spośród badanych rynków: przeciętnie mają 69 m2.

Spadek cen mieszkań w Poznaniu wyniósł w ciągu roku 3,9% (do 5,46 tys. zł za 1 m2). Tam z kolei, podobnie jak w Krakowie, nabywane są najmniejsze mieszkania: 53 m2. W pozostałych miastach ceny zazwyczaj są wyższe od cen odnotowywanych w zeszłym roku od 2,3 do 4%.

2 stycznia 2018 r. rozpocznie się ostatnia tura dopłat do zakupu mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Według ekspertów, pieniądze wyczerpią się w ciągu kilku dni, a przewidziana kwota dopłat to 381 mln zł.

Jednocześnie na rynku pojawią się pierwsze lokale z następcy MdM, programu Mieszkanie Plus, którego głównym celem jest zwiększenie liczby tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. W planach jest budowa na terenie całego kraju trzech milionów mieszkań w ciągu najbliższych 10 lat. Część inwestycji mieszkaniowych jest już w budowie, m.in. w Wałbrzychu, Gdyni, Jarocinie, Pruszkowie i Białej Podlaskiej. Jako pierwsze zostaną oddane do użytku mieszkania w Jarocinie, a nastąpić to ma wiosną 2018 r.

Źródło: Newseria, stan z 4.12.2017 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami