Przygotowując się do wygaszenia programu Rodzina na Swoim z końcem 2012 roku rząd znacznie ogranicza dostęp do preferencyjnych kredytów (poprzez obniżkę cen mieszkań kwalifikujących się do programu), jednocześnie daje jednak szansę na tańsze mieszkanie osobom, które dotąd z dopłat skorzystać nie mogły – singlom.

Najważniejszą z wprowadzanych zmian jest obniżenie współczynnika służącego do wyliczania limitów cen mieszkań, który dotychczas wynosił 1,4. Ustalono, że będzie to 1,0, co spowoduje obniżenie cen mieszkań zakwalifikowanych do dopłat o 28,6 proc. i znacznie ograniczy dostęp do kredytów w atrakcyjnych lokalizacjach. Współczynnik ten wyniesie jednak 0,8 dla transakcji na rynku wtórnym.

Wbrew wcześniejszym informacjom zrezygnowano z różnicowania wysokości współczynnika kształtującego cenowy limit w zależności od kategorii beneficjenta. Podczas spotkania podkomisji nadzwyczajnej w ramach spotkania Komisji Infrastruktury padła propozycja, by single korzystali z niższego współczynnika (0,8), jednak ostatecznie pomysł upadł.

W przypadku singli powierzchnia mieszkania kupowanego na kredyt z dopłatami nie będzie mogła przekroczyć 50 m2, a dopłatą objęte będzie tylko 30 m2 (odpowiednio 75 m2 i 50 m2 dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci kupujących mieszkanie i 140 m2/70 m2 dla kupujących dom).

Istotną różnicą jest jednak, że w przypadku singla nabywane mieszkanie musi być jego pierwszą nieruchomością mieszkalną. W przeciwieństwie do dotychczasowych beneficjentów, w przypadku których znaczenie miał tylko fakt, by nie być właścicielem nieruchomości w chwili zaciągania kredytu.

Nowelizacja ustawy trafiła do Prezydenta, który na jej podpisanie lub odrzucenie ma trzy tygodnie. Jeśli Bronisław Komorowski dokument podpisze, po 14 dniach wejdzie on w życie. Najszybciej nowe zasady mogą wejść w życie na przełomie lipca i sierpnia, a najpóźniej – w okolicach 20 sierpnia br.


Marcin Krasoń, Open Finance