Marzenia o własnym „M” to także marzenia o życiu w ciekawej dzielnicy i zadbanym otoczeniu. Wysokie wymagania powinny iść także z odpowiednio grubym portfelem. Na zakup najbardziej prestiżowych mieszkań czy apartamentów mogą pozwolić sobie tylko wybrani. Za przeciętne zeszłoroczne wynagrodzenie netto poznaniak może pozwolić sobie na zakup 7m2 mieszkania na rynku pierwotnym. Dla porównania mieszkaniec Wrocławia nabędzie trochę więcej, bo 7,4m2, a warszawiak prawie 8m2.

Ograniczone możliwości nabywców często skłaniają ich do optymalizacji wyborów, są jednak lokalizacje, które bez względu na cenę, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.


Stare Miasto i Grunwald – najgorętsze adresy

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Multibank, największym zainteresowaniem poznaniaków cieszą się nieruchomości na Starym Mieście. To na mieszkania położone w tej dzielnicy decydowało się aż 36% kredytobiorców. Znaczący udział w tym wyniku miały Naramowice, usytuowane w północnej części Starego Miasta. Na drugim miejscu, już po raz kolejny z rzędu, znalazł się Grunwald – 29% kredytobiorców wybrało lokum w tej dzielnicy miasta. Na trzecim miejscu uplasowało się Nowe Miasto.
Zestawienie zamknęły Jeżyce i Wilda, które uznawane są przez większość za mniej atrakcyjne obszary miasta . Jakie sekret kryją w sobie dzielnice-liderzy?


Tam gdzie inwestycje spotykają popyt

Stare Miasto, a zwłaszcza jego północna część (Naramowice, Piątkowo, Podolany) to najchętniej zagospodarowywane przez deweloperów rejony. Mieszkania, które powstają w tych dzielnicach są stosunkowo niedrogie, a jednocześnie dobrze skomunikowane z centrum, dlatego są atrakcyjne zwłaszcza dla młodych, którzy zakładają rodziny i szukają swojego pierwszego mieszkania. Także na Grunwaldzie, choć pod względem powierzchni jest on nieco mniejszy niż Stare Miasto, w ostatnich latach przybywa nowych inwestycji budowlanych. Dzielnica ta kojarzy się głównie jako miejsce z tradycjami i klimatem, atrakcyjność tego miejsca podnoszą także pobliskie tereny zielone i dobra komunikacja zarówno ze ścisłym centrum, jak i lotniskiem Ławica.


Poznaniak za byle co nie płaci

Jakich mieszkań szukają w tych dzielnicach kupujący? Słynna gospodarność mieszkańców Poznania daje o sobie znać – Z naszych doświadczeń wynika, że poznaniacy zwracają szczególną uwagę na ceny i, podobnie jak kupujący w innych miastach, wybierają najczęściej dwupokojowe mieszkania – wyjaśnia Przemysław Stefanowski, dyrektor marketingu i sprzedaży w PGB Erigo – Równolegle pojawiła się także druga tendencja: klienci coraz częściej pytają o większe, 3-pokojowe mieszkania i są skłonni zapłacić więcej jeżeli uznają, że architektura budynku i jakość wykonania są tego warte – dodaje Stefanowski. Doświadczenia deweloperów potwierdzają twarde dane: jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, statystycznie klienci między 25 a 35 rokiem życia wybierają mieszkania liczące do 50 m/2. Dopiero bardziej dojrzali nabywcy, po 35 roku życia, kupują mieszkania o średniej powierzchni 60 m2 i to oni mogą pozwolić sobie na nabycie bardziej atrakcyjnych lokali.

Źródło: www.creandi.pl