Polacy mają też coraz większą wiedzę o materiałach budowlanych. Chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania i coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Polacy wiedzą, że w dłuższej perspektywie użycie ekologicznych materiałów daje oszczędności w eksploatacji domów.

Większość osób (59%) decyduje się na budowę domu według kupionego i gotowego projektu. Pozostali decydują się na projekt indywidualny. Najwięcej domów powstaje już od lat na terenach wiejskich i w średnich miastach.

Najczęściej inwestor indywidualny szuka jednej ekipy do budowy domu w stanie surowym, a do pozostałych prac wybiera wyspecjalizowane grupy.

Nową tendencją jest, że inwestorzy zaczynają zwracać uwagę na pochodzenie materiałów oraz ich wpływ na środowisko, wybierając takie produkty, które gwarantują solidność wykonania i większą energooszczędność. Wiąże się to faktem, że do końca 2020 roku, zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, wszystkie budynki powinny być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.

Polacy mają coraz większą świadomość istotności i wpływu na środowisko produktów, których używają. Zdają sobie sprawę z tego, że w dłuższej perspektywie użycie lepszych materiałów powoduje oszczędności w eksploatacji domów. Jednocześnie są przywiązani do tradycyjnych materiałów budowlanych, np. najpopularniejsze są: ogrzewanie gazowe i elektryczne (40%), materiały opałowe – przede wszystkim ekogroszek (30%) czy podłączenie do sieci miejskiej. Coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Szacuje się, że 15% wybiera pompę ciepłą, a 7% kolektory słoneczne.

Źródło: Newseria, stan z 20.04.2017 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami