Inwestorem jest Urząd Morski w Słupsku. Prace projektowe i budowlane będzie wykonywać wyłonione w przetargu konsorcjum firm Energopol Szczecin SA i Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. Słupsk.

Prace projektowe i budowlane mają kosztować 122,6 mln zł. Ustalona w przetargu cena jest o 12 mln zł niższa od kwoty, jaką Urząd Morski zamierzał przeznaczyć na inwestycję.

Wartość całego zadania to łącznie 160 mln zł. W kwocie tej mieści się również nadzór inwestorski, który będzie sprawowany przez wyłonione w przetargu konsorcjum, zakupy specjalistycznego sprzętu - m.in. łodzi z sonarem i sondą do prowadzenia pomiarów na terenie robót, oraz promocja inwestycji.

Unijne dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Stanowi ono 85 proc. kosztów inwestycji. Resztę pieniędzy wykłada Skarb Państwa.

W ramach prac do końca kwietnia 2015 r. na trzech odcinkach brzegu powstanie 16 ostróg brzegowych, 4 progi podwodne o łącznej długości 4,1 km, z czego 1,4 km będą stanowić tzw. sztuczne rafy. Umieszczone pod wodą budowle będą załamywać fale, zmniejszając ich niszczący wpływ na plaże i zatrzymując piasek wypłukiwany podczas sztormów. Sztuczne rafy, które będą zastosowane w Polsce po raz pierwszy, mogą się też stać siedliskiem flory i fauny morskiej. Autorem takiej koncepcji ochrony brzegu jest Adam Borodziuk, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku ds. technicznych.

Prace budowlane, jak powiedział dziennikarzom dyrektor Energopolu SA Marcin Konarzewski, powinny rozpocząć się latem br., po przygotowaniu projektu budowlanego i wykonawczego.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin zapowiedział, że nie przewiduje całkowitego zamknięcia plaż na czas robót.

Umocnienie brzegu w Łebie, Rowach i Ustce to czwarta tego typu inwestycja Urzędu Morskiego w Słupsku. W latach 2010-2012 instytucja ta przeprowadziła odbudowę 3,3 km plaży w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) za 63,8 mln zł.

Podobna inwestycja jest obecnie prowadzona na 8 km plaży na wschód od portu Darłowo. Ustalony w przetargu koszt to 75,8 mln zł. Prace mają trwać do czerwca br. W najbliższych tygodniach ma się rozpocząć odbudowa 4,5 km brzegu na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka - Wicko Morskie. (PAP)