Urząd wojewódzki w Białymstoku opublikował ostateczną listę inwestycji zakwalifikowanych do dofinansowania - poinformowała rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Idźkowska.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zatwierdził tę listę tuż przed Bożym Narodzeniem, a wcześniej zaakceptował ją minister infrastruktury i budownictwa.

W ramach rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej województwo podlaskie ma do dyspozycji na 2018 r. blisko 47,5 mln zł - po połowie na drogi gminne i powiatowe. Tyle samo region miał w 2017 r.

Łącznie dofinansowanych będzie 39 inwestycji: 29 na drogach gminnych i 10 na powiatowych. Gminy i powiaty dostaną razem po ponad 23,7 mln zł.

Dotacje otrzymają m.in. gminy: Wasilków, Sidra, Nowy Dwór, Rajgród, Nowe Piekuty, Krasnopol Grodzisk, Kuźnica, Lipsk, Jeleniewo, Łapy, Czyżew, Raczki. Z kolei powiaty, które zakwalifikowały się do programu to: sokólski, zambrowski, sejneński, moniecki, wysokomazowiecki (na dwa projekty), siemiatycki, suwalski, białostocki, bielski.

Urząd wojewódzki zastrzegł, że ostatnie na liście inwestycje gminne i powiatowe mają obecnie dotację częściową, która będzie uzupełniona po tym, gdy samorządy przeprowadzą przetargi. Chodzi o projekt gminy Czarna Białostocka, która będzie modernizować ulicę Marszałkowską i powiat białostocki, który będzie modernizował drogę Protasy-Folwarki Małe (I etap).

Łączna wartość inwestycji, które będą zrealizowane to 102,1 mln zł. Do dotacji rządowej w wysokości 47,5 mln zł samorządy dołożą łącznie ponad 54,6 mln zł własnych środków.

Urząd wojewódzki poinformował, że gdyby któryś z samorządów, którym przyznano dotacje rezygnował z inwestycji lub gdyby pojawiły się w programie oszczędności związane z przetargami, dofinansowanie dostaną kolejne projekty z listy rankingowej w ramach limitu środków jaki ma region.(PAP)