PKP SA to jeden z największych posiadaczy nieruchomości w Polsce. Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu spółki, oznajmił, że w ostatnich latach działania strategiczne skupiały się na tym, żeby te nieruchomości szybko i drogo sprzedawać.

Obecnie ten trend się zmienia i sprzedaż ma być jednym z narzędzi optymalizowania zarządzania majątkiem. Spółka posiada grunty o dużym potencjale inwestycyjnym i z nich właśnie chce czerpać długofalowe zyski.

Dlatego na jakiś czas wstrzymane zostały postępowania w zakresie projektów deweloperskich. W portfelu PKP SA jest ponad 100 tys. nieruchomości, z czego ok. 30% ma potencjał inwestycyjny: to nie tylko dworce i tereny przy liniach kolejowych, lecz także atrakcyjne lokalizacje w centrach miast.

Dla każdego gruntu indywidualnie ma być wskazany dobry sposób zagospodarowania. Ponadto PKP SA chce rozszerzyć dotychczasowy model realizacji projektów deweloperskich, w ramach którego zbywał udziały w nieruchomościach.

Jednym z pomysłów na wykorzystanie atrakcyjnych gruntów PKP SA jest program Mieszkanie Plus. To przygotowywany przez rząd program budowy mieszkań na wynajem, przeznaczonych dla osób, których nie stać na zakup własnego M. Spółka zgłosiła do niego kilkadziesiąt gruntów, na których takie inwestycje mogłyby powstać.

Źródło: Newseria.pl, stan z dnia 11 sierpnia 2016 r.