Poza cechami samego mieszkania i budynku, w którym się ono znajduje istotna jest również lokalizacja oraz odpowiednie otoczenie. Takie nieruchomości można najczęściej spotkać w centralnych, a wiec najdroższych dzielnicach największych miast, głównie w Warszawie.

Osoby zainteresowane takimi lokalami chcą podkreślić swój status społeczny, poszukują, więc specyficznych jednostek mieszkalnych, które zaspokoją ich wyszukane gusta. Należy zaznaczyć, że oferta penthousów nie jest kierowana do rodzin z dziećmi. Grupę klientów, którzy mogą być zainteresowani takimi nieruchomościami stanowią głównie biznesmeni, kadra zarządzająca, przedstawiciele wolnych zawodów itp. Są to zazwyczaj osoby w wieku od 30 do 40 kilku lat, które posiadają znacznie wyższe od przeciętnych zdolności finansowe.

Właśnie fakt, że są one kierowane do tej grupy docelowej, która jest bardziej odporna na zawirowania gospodarcze sprawia, że są one często traktowane, jako lokata kapitału. Z jednej strony taka inwestycja pozwala korzystać na wzroście wartości nieruchomości, a ponadto w międzyczasie zarabiać na jej wynajmie. Najmem tego typu lokali zainteresowane są m.in. polskie przedstawicielstwa zagranicznych korporacji. Międzynarodowe przedsiębiorstwa zazwyczaj zapewniają swojej kadrze menadżerskiej wyższego szczebla zakwaterowanie właśnie w takich lokalach o najwyższym, vipowskim standardzie. Poza tym na wzrost zainteresowania najmem tego typu lokali niewatpliwie wpływ mają wydarzenia o zasięgu międzynarodowym takie, jak polska prezydencja w Unii Europejskiej oraz zbliżające się wielkimi krokami EURO 2012.


Najwięcej obiektów, w których można było znaleźć takie apartamenty weszło do sprzedaży w 2008 r., a więc przed samym kryzysem. Obecnie deweloperzy koncentrują swoją uwagę głównie na lokalach z segmentu popularnego, dlatego podaż penthousów się nie zwiększa. Warto zaznaczyć, że aktualnie można spotkać już ukończone inwestycje z rynku pierwotnego, w których znajdują się niesprzedane tego typu apartamenty. Z drugiej jednak strony warto zaznaczyć, że ponieważ takie lokale są położone w najdroższych i najbardziej prestiżowych lokalizacjach, to deweloperzy nie są skorzy do oferowania upustów. Zazwyczaj wolą oni dłużej poczekać na kupca. Na obniżki cen można natomiast liczyć w sytuacji, gdy takie pojedyncze mieszkania ciążą deweloperowi, który chce ostatecznie wycofać się z ukończonego już jakiœ czas temu projektu. Stąd stawki penthousów nie zanotowały ostatnimi czasy takich spadków, jakie miały miejsce w przypadku mieszkań z niższych segmentów. Bezwzględne ceny różnią się w zależności od inwestycji, najczęściej jednak wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł/mkw. W związku z tym planując taki zakup trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku mln złotych.

Emmerson S. A.