Urania - niegdyś symbol nowoczesności, obiekt w którym odbywają się imprezy sportowe, artystyczne i targowe - obecnie jest budowlą przestarzałą. Dlatego władze Olsztyna zdecydowały o całkowitej modernizacji hali. W czwartek rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno-projektową budowli.

Jak podał przewodniczący jury Zbigniew Maćków spośród 15 nadesłanych i zakwalifikowanych do konkursu prac, pierwsze miejsce zajęła pracownia Urban Architekt z Olsztyna, drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie zdobyła pracownia Dżus GK Architekci z Olsztyna.

"Najlepszą pracę doceniono za bardzo dobrze rozwiązaną funkcję obiektu, uwzględniającą prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów. Przyjęte rozwiązania - zarówno architektoniczne, jak i urbanistyczne – powodują, że obiekt jest czytelnym symbolem miasta honorującym pierwotne rozwiązania przestrzenne. Przyjęte rozwiązania uwzględniają aspekt ekologiczny" – uznało jury.

Jak powiedziała dziennikarzom Krystyna Wiktorko ze zwycięskiego zespołu architektonicznego hala po remoncie ma pomieścić 3,3 tys. widzów. Ażurowa opaska zdobiąca z zewnątrz obiekt ma być wykonana w nowoczesnej technologii. Ma ona - według zamysłu projektantów - podkreślić owal obiektu, a jednocześnie wprowadzić element świeżości. Obok hali głównej powstanie także dodatkowa sala treningowa, a na zewnątrz lodowisko, rolkowisko oraz aleja gwiazd sportu.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że przebudowa hali sportowo-widowiskowej kosztować będzie około 40 mln zł, a miasto będzie zabiegać o współfinansowanie z programów unijnych z zakresu ekologii i termomodernizacji a także z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Hala sportowo-widowiskowa, która była budowana w latach 1973-78, była jednym z dwóch obiektów sportowych oddanych do użytku podczas centralnych dożynek w Olsztynie w 1978 roku. Jest jednym z trzech charakterystycznych budowli Olsztyna, które mają dachy w kształcie kopuły. Oprócz Uranii dachy takiej konstrukcji mają obserwatorium astronomiczne i planetarium.

Podczas uroczystości córka architekta Uranii Wiesława Piątkowskiego, prof. Barbara Wróblewska wspominała, że praca nad projektem była olbrzymim przedsięwzięciem.

 
Praktyczne aspekty umów o roboty budowlane i umów o prace projektowe - jak przygotować dobrą umowę

 

"Mój ojciec pojechał do Opola, gdzie taka hala powstała wcześniej, by zapoznać się z architekturą tamtego obiektu, ale olsztyńska hala nie była kopią tej opolskiej, miała mieć podobny kształt kopuły, ale szczegóły były już artystyczną wizją architekta. Cała nasza rodzina uczestniczyła w tworzeniu tej hali, pamiętam przemyślenia mojego ojca, rysunki, szkice, pracował nie tylko w pracowni, ale i w domu"- wspominała córka.

Urania ma konstrukcję żelbetową ze stalową kopułą o maksymalnej wysokości 27 metrów; okrąg, o który jest wsparta kopuła, ma średnicę 70 metrów, obiekt posadowiony jest na palach.

"Idealną sytuacją jest etapowanie budowa nowej hali, praca która zajęła w konkursie pierwsze miejsce, przewiduje że można by wybudować w pierwszej kolejności halę rozgrzewkową, pełnowymiarową z pełnym zapleczem socjalnym, a następnie zająć się przebudową właściwej hali Urania. Przy takim rozwiązaniu kluby sportowe nie musiałyby przerywać swojej działalności treningowej"- powiedział dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie Jerzy Litwiński.(PAP)