Pierwsza dokumentacja projektowa dotycząca rozbudowy starego stadionu miejskiego powstała na zlecenie Urzędu Miasta Kalisza w 2007 roku, realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2013. Uroczystość oddania obiektu planowano na sierpień 2017, ale termin uległ zmianie.

Wiceprezydent Barbara Gmerek poinformowała na konferencji prasowej, że termin oddania stadionu do użytku uległ przesunięciu o dwa miesiące ze względu na uwagi przedstawicieli policji, straży pożarnej i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wymienieni wskazali na zmiany, które należy wprowadzić ze względów bezpieczeństwa organizowania imprez masowych podwyższonego ryzyka, np. meczów piłki nożnej.

„Dobrze stało się, że dokonano sprawdzenia obiektu przed zakończeniem robót, bo moglibyśmy być niemile zaskoczeni, że nie możemy udostępnić obiektu, ponieważ trzeba wykonać szereg różnych zaleceń policji, straży i Polskiego Związku Piłki Nożnej” – powiedziała wiceprezydent miasta.

W związku z zaleceniami, koszty stadionu wzrosły o 700 tysięcy złotych. Listę koniecznych poprawek inwestycyjnych wymienił prezes generalnego wykonawcy Saltex Europe z Wrocławia Grzegorz Zych.

„W trakcie instalacji oświetlenia ewakuacyjnego i nagłośnienia specjalistyczne firmy zwróciły uwagę na ryzyko niewystarczającego nagłośnienia. Trzeba było także stworzyć odrębny, gwarantujący bezpieczeństwo szlak komunikacyjny dla kibiców przyjezdnych. Wzmocnienia wymaga także ogrodzenie sektora kibiców gości” – powiedział Zych.

Policja nakazała także zdemontować w ciągu komunikacyjnym kostkę brukową i zastąpić ją betonem lub asfaltem. Jak podkreślił prezes „z prostego powodu, że w trakcie awantury kibic mógłby łatwo wyrwać kostkę i użyć jej przeciwko ludziom”.

Musi też powstać odrębna kasa, w której będą obsługiwani tylko kibice goście. Prezes Zych jako przykład podał inwestycję sportową w Oleśnicy sprzed dwóch lat, gdzie w wyniku braku uzgodnień pomiędzy inwestorem a służbami porządkowymi i przedstawicielami PZPN okazało się, że po wybudowaniu obiekt sportowy nie spełnia wymagań i mecze piłki nożnej mogą się tam odbywać najwyżej w ramach trzeciej ligi.

Kaliski stadion miejski zajmuje powierzchnię 3 hektarów, znajdują się na nim dwie trybuny liczące 8200 miejsc siedzących, boisko piłkarskie i bieżnia lekkoatletyczna. Łączny koszt inwestycji wynosi 35 mln złotych, z czego dofinansowanie 12 mln zł. Ministerstwo Sportu i Turystki przekazało na kaliski stadion 11,5 mln złotych. (PAP)