"Rozważamy wprowadzenie na giełdę całej struktury holdingowej Mars Real Estate, ale chcielibyśmy to przesądzić razem z naszym akcjonariuszem. Będzie to również zależało od strategii dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej" - podkreślił we wtorek Słupski na spotkaniu z dziennikarzami.

MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ), którego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu, powstał w 2010 r. Jego aktywami zarządza MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Wśród nich znajdują się spółki zajmujące się remontami statków i budową konstrukcji stalowych oraz firmy z sektora nieruchomości.

 

Jak poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes MS TFI Piotr Słupski, w ramach MARS FIZ wydzielono grupę funduszową MARS Real Estate skupiającą pięć spółek nieruchomościowych: trzy z Warszawy - Centrum Bankowo-Finansowe (CBF) Nowy Świat, Centrum Giełdowe i Grupę Waryński oraz FS Nieruchomości z Lublina i Unimor Development z Trójmiasta.

W kwietniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na konsolidację spółek sektora obronnego, w ramach której Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) będzie mogła przejąć kontrolę m.in. nad spółkami nadzorowanymi przez ARP, w tym MS TFI.

ARP miałoby wnieść do PGZ udziały w MS TFI i Mars FIZ, które to fundusze posiadają m.in. akcje w spółkach: Stocznia Remontowa Nauta, Energomontaż-Północ Gdynia, Crist w Gdyni i Gdańsku oraz Morska Stocznia Remontowa Gryfia w Szczecinie i Świnoujściu. Powodem jest planowane istotne rozszerzenie produkcji stoczniowej na potrzeby wojska oraz planowane wykorzystanie doświadczeń i możliwości funduszu w zakresie restrukturyzacji i zarządzania portfelem nieruchomości spółek, które mają wejść docelowo w skład PGZ.

Słupski mówił we wtorek, że łączna wartość inwestycji deweloperskich realizowanych przez spółki z grupy MARS Real Estate przekracza 800 mln zł.

 

Prezes CBF Nowy Świat Anna Wolańska-Witczak przypomniała, że CBF Nowy Świat zarządza nierchomościami komercyjno-biurowymi, jest właścicielem siedmiokondygnacyjnego budynku przy Nowym Świecie w Warszawie, a także dominującym akcjonariuszem Centrum Giełdowego w stolicy. Jak mówiła, spółka realizuje od połowy ub. roku projekt Nowy Świat 2.0. Chodzi o budowę obiektu biurowo-handlowego. Wartość inwestycji to 105 mln zł. "Poszukujemy najemców, którzy zasiedlą ten budynek. Powinno się to odbyć równolegle z zakończeniem budowy (tej inwestycji), czyli w połowie przyszłego roku" - powiedziała. Dodała, że liczy na najemców m.in. z rynku kapitałowego.

Wolańska-Witczak zapowiedziała ponadto, że na przełomie 2016 i 2017 roku planowana jest modernizacja dawnego budynku KC PZPR, w którym obecnie znajduje się CBF Nowy Świat.

Z kolei Grupa Waryński prowadzi obecnie trzy inwestycje deweloperskie na warszawskiej Woli. Chodzi m.in. o budowę biurowca EQlibrium o powierzchni 10 tys. m kw. i dwa projekty mieszkaniowo-biurowe. Wartość tych inwestycji to odpowiednio: 75,6 mln zł, 291,3 mln zł oraz 354 mln zł.

Unimor Development prowadzi natomiast prace przygotowawcze związane z budową biurowca w pobliżu gdańskiej starówki. Chodzi o 5,2 tys. m kw. powierzchni biurowej, a wartość projektu to 8 mln zł.

MS TFI planuje też realizację inwestycji "Gdynia Waterfront". Teren z widokiem na morze o powierzchni 8,5 ha ma być przeznaczone m.in. pod mieszkaniówkę, biura i galerię handlową. "Jesteśmy w procesie poszukiwania partnerów (do tego projektu). Rozmawiamy z deweloperami" - zapowiedział Słupski. (PAP)