Program skierowany jest do osób, które w ciągu pięciu lat ukończyły studia wyższe, pracują w Poznaniu i nie ukończyły 36. roku życia. Aby ubiegać się o mieszkanie, należy złożyć oświadczenie o składaniu deklaracji PIT w poznańskim urzędzie skarbowym.

"Chcemy zatrzymać w mieście osoby, które ukończyły studia" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej zastępca dyrektora ds. polityki mieszkaniowej w urzędzie miasta Aleksandra Konieczna.

Poznańskie TBS na potrzeby projektu przygotuje pięć budynków przy ul. Palacza, w których znajdować się będzie 77 mieszkań jednopokojowych o powierzchni od 33 do 40 m kw. oraz 66 mieszkań dwupokojowych od 45 do 56 m kw.

Osoby wynajmujące mieszkanie będą płaciły według wstępnie przyjętej stawki czynszu na poziomie 12,5 zł za m kw. oraz partycypacji w wysokości 900 zł/m kw. Mieszkania będzie można wynająć na okres do 10 lat. Nabór do programu rozpocznie się 28 października i będzie trwał do końca roku, kiedy ogłoszeni zostaną najemcy mieszkań.

Łączne koszty budowy mieszkań dla programu "Mieszkanie dla absolwenta" mają wynieść 28 mln zł. W ramach programu miasto przekazało Poznańskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego grunty pod realizację projektu. Koszty budowy ponosi TBS, który na ten cel wziął m.in. 9 mln zł kredytu.