- Dziś oddajemy do użytku, dwa miesiące przed planowanym terminem, długo wyczekiwaną przez mieszkańców Gniezna obwodnicę. Nowa droga ekspresowa pozwoli im odetchnąć od natłoku pojazdów oraz znacząco poprawi jakość i bezpieczeństwo komunikacji w mieście oraz w regionie. Gratuluję i dziękuję wszystkim, dzięki którym było możliwe sprawne przeprowadzenie inwestycji – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Udostępniony dzisiaj (4 maja 2017 r.) 18,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Mieleszyn do węzła Gniezno Południe pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Gniezna.

Ministerstwo informuje, że w drugiej połowie 2019 r. planowane jest ukończenie dalszych odcinków S5, aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza. Resort wskazuje, że dzięki inwestycji powstanie szybkie i bezpieczne połączenie autostrady A1 z autostradą A2, a za jej pośrednictwem z S11 oraz S5 w kierunku Wrocławia.

MIB podaje w komunikacie, że dwujezdniowa ekspresowa droga uwolni Gniezno od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwi szybką i bezpieczną podróż. Ponadto nowa trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi drogami poprzez węzły Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko. Natomiast komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne.

W ramach zrealizowanej inwestycji powstało 19 obiektów inżynierskich: 4 mosty w ciągu drogi S5, 5 wiaduktów w ciągu S5, 9 wiaduktów nad S5, 1 przejście dla zwierząt. Ponadto resort informuje, że wybudowane zostały dwa miejsca obsługi podróżnych, powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego, oświetlenie i sprawne odwodnienie jezdni.

Wartość robót budowlanych to ponad 500 mln zł. Inwestycja została dofinansowana w 85% ze środków Unii Europejskiej (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020).

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów