Najdroższym elementem każdej budowy jest konstrukcja ścian zewnętrznych oraz stropu. Na ten cel przeznaczymy od 56 do 70 tysięcy złotych. Kolejnym elementem jest konstrukcja dachu, na którą w zależności od jego rodzaju i wykorzystanych materiałów wydamy od 40 do 50 tysięcy złotych. Koszty te można jednak obniżyć, wybierając zamiast budowy tradycyjnej więźby dachowej, zastosowanie więźby prefabrykowanej w technologii płytek kolczastych.

- Koszt takiej konstrukcji jest niższy ze względu na krótszy, nawet o 30%, czas produkcji i montażu oraz brak konieczności przechowywania elementów więźby na placu budowy – wyjaśnia Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest. .

Stosunkowo najtańszym elementem budowy domu są natomiast fundamenty. Wszystkie koszty powinny zamknąć się w granicach 20 tysięcy złotych, o ile zrezygnujemy z piwnicy.

Czytaj: Ceny materiałów budowlanych spadły >>>

Biorąc pod uwagę koszty wszystkich materiałów oraz cenę usług firm budowlanych, budowa 100 metrowego domu do stanu pod klucz wraz z garażem i ogrodem, powinna zamknąć się w kwocie 370 tysięcy złotych. 
Źródło: WPW Invest