"Pierwotnie w budżecie Łodzi na program Mia100 Kamienic zarezerwowaliśmy 10 mln zł; w ramach tej kwoty mieliśmy kontynuować i kończyć prace remontowe przy paru kamienicach miejskich. Po rozliczeniu ubiegłorocznego budżetu - dzięki oszczędnościom - pozyskaliśmy dodatkowe 22 mln zł, które przeznaczymy na remonty kamienic przeznaczonych na budynki użyteczności publicznej - w tym również w wieloletniej perspektywie finansowej. 2 mln zł zarezerwowaliśmy na remonty mieszkań zastępczych" - mówiła prezydent Zdanowska na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Dodatkowe pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na dokończenie rewitalizacji domu Otto Gehliga przy ul. Tuwima. Gehlig pod koniec XIX w. był właścicielem jednej z największych w Łodzi firm budowlanych. Swój dom zbudował w 1883 r. w rzadko spotykanym stylu neomanieryzmu niderlandzkiego. Już w czasie rozpoczętego remontu w dawnym salonie odkryto bardzo wysokiej jakości malarstwo nasufitowe ze złoceniami. Obecnie polichromia jest poddawana renowacji w specjalistycznej pracowni w Krakowie.

"W związku z tym pierwotnie obliczony koszt remontu tego domu wzrósł, musieliśmy zatem dołożyć środków, podobnie jak w przypadku stojącej naprzeciwko niego kamienicy przy ul. Tuwima 36 - przeznaczymy na nią dodatkowe 3 mln zł, dzięki którym skończymy budynek frontowy i prawą oficynę" - dodała prezydent.

Zasilenie budżetu programu Mia100 Kamienic pozwoli również na rozpoczęcie remontu kamienicy przy ul. Zielonej 6 - budynek już raz zakwalifikował się do rewitalizacji, jednak w trakcie prac nastąpiło w nim oberwanie części stropów. Obecnie planuje się rozebranie do końca lewej oficyny i remont frontu kamienicy z zagospodarowaniem przestrzeni wewnętrznej.

Znajdą się też pieniądze na remont kamienicy przy al. Kościuszki 19, przy której powstanie pasaż z Lapidarium Detalu Architektonicznego, gdzie eksponowane będą sztukaterie i ozdoby z dawnych łódzkich kamienic, fabryk i willi zabezpieczone przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Dowiedz się więcej z książki
Proces inwestycji budowlanych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

Inne planowane do remontu budynki to: przyszła siedziba Straży Miejskiej i Sztabu Zarządzania Kryzysowego przy ul. Wólczańskiej 121 oraz kamienice przy Piotrkowskiej 243 i Jaracza 32 - w tym domu ma powstać 28 mieszkań, do których będą przeprowadzane osoby zajmujące lokale przeznaczone do remontu przy okazji rewitalizacji obszarowej.

"Do tej pory w ramach programu ukończono w Łodzi remonty blisko 110 nieruchomości - co nie jest równoznaczne z liczbą odnowionych budynków, bo na niektórych parcelach znajduje się więcej niż jeden obiekt, zatem liczba wyremontowanych kamienic przekracza obecnie 200. Sporo nieruchomości jest w trakcie remontu, m.in. narożnik Piotrkowska/Narutowicza, Gdańska 25, Więckowskiego 4, Żwirki 22 i Piotrkowska 243, Tuwima 36" - wyjaśnił wiceprzewodniczący rady miejskiej Paweł Bliźniuk.

Mimo rozpoczynającego się w Łodzi procesu rewitalizacji obszarowej, w którym remontowane mają być całe kwartały ulic, program Mia100 Kamienic będzie kontynuowany. Według Bliźniuka, ma on wspierać rewitalizację na innych terenach niż osiem priorytetowych kwartałów rewitalizacji w centrum, zmieniać przestrzeń punktowo i stanowić projekt wspierający główne działania rewitalizacyjne w Łodzi. (PAP)