Szef deweloperskiej spółki musiał zmniejszyć zaangażowanie w jej akcje. Do sprzedaży ruszył finansujący go bank. Na giełdach nadal dominuje kolor czerwony. Po kilku tygodniach względnej ciszy pojawiła się kolejna ofiara "pękających lewarów". Tym razem to Jean-Francois Ott, prezes Orco Property Group. Poinformował on o znaczącym zmniejszeniu zaangażowania w spółkę, którą kieruje. Z 10 proc. w kapitale zarejestrowanego w Luksemburgu giganta deweloperskiego zszedł do poziomu 1,6 proc. - pisze "Puls Biznesu".

"Zmniejszenie posiadanego przeze mnie pakietu nie zmniejsza w żaden sposób mojego zaufania i oddania dla Orco" — napisał Jean-Francois Ott w oświadczeniu. Spółka wyjaśniła, że akcje prezesa sprzedawał bank finansujący jego wehikuł inwestycyjny Ott Co. Od początku roku akcje Orco straciły na giełdzie w Warszawie ponad 80 proc. (spółka jest jeszcze notowana na parkietach w Czechach i Paryżu).

Jean-François Ott (41 lat) był jednym z założycieli Orco w 1991 roku. Zanim rozpoczął uwieńczoną sukcesem karierę handlowca na rynku kontraktów terminowych (derywatów) w Paryżu, pracował przez 18 miesięcy w Korei Południowej dla francuskiej grupy Framatome. Pracując w Paryżu zarządza strategią Grupy, rozwojem nowych przedsięwzięć, sprawami finansowymi jak również relacjami z bankami i inwestorami.

Jean-François Ott posiada 15-letnie doświadczenie w realizacji inwestycji w nieruchomości i w prowadzeniu interesów w Europie Środkowej. Miał zaledwie 26 lat kiedy w 1991 roku zainaugurował działalność Orco kupując pierwszy biurowiec w Pradze. Dzięki jego wieloletniemu doświadczeniu, siedmioletniemu pobytowi w Pradze i ciągłemu podróżowaniu do wielu miejsc w regionie zna bardzo dobrze każdy kraj, rynek i głównych graczy w Europie Środkowej. Po rozpoczęciu działalności firmy w Pradze otworzył również nowe filie Orco w Budapeszcie, Warszawie, Bratysławie, a ostatnio w Splicie, Zagrzebiu, Moskwie i Belgradzie oraz uruchomił nowe przedsięwzięcia: budynki mieszkaniowe, hotele o przedłużonym pobycie i hotele luksusowe. W ciągu 15 lat zrealizował pozyskanie, rozwijanie i sfinansowanie ponad 100 projektów.

Jean-François Ott zbudował nie tylko firmę i cieszący się uznaniem doświadczony zespół, ale także renomowaną markę w Europie Środkowej. W grudniu 2000 umieścił akcje Grupy na Paryskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Euronext. Obecnie większość francuskich inwestorów instytucjonalnych i kilka europejskich funduszy inwestycyjnych jest akcjonariuszami Orco Property Group. W styczniu 2003 roku wraz z wejściem EBRD do spółki kapitałowej Orco Hotel Group Jean-François Ott sfinalizował nowe przedsięwzięcie mające na celu rozwijanie segmentu hoteli o przedłużonym pobycie w Europie Środkowej i Wschodniej pod nową marką Rezydencje MaMaison.

W 2003 roku Orco zakupiło grupę IPB Real, lidera na rynku mieszkaniowym klasy średniej w Czechach, a w 2004 grupa zorganizowała Luxemburg Fonds Commun de Placement “Endurance Fund”, który został założony i rozpoczął działalność w drugim kwartale 2005 roku. Endurance Fund obecnie posiada i zarządza portfelem kilku budynków biurowych, jak również centrum zakupów.

W 2005 roku grupa weszła na Praską Giełdę Papierów Wartościowych i wygrała bardzo ważny przetarg na hotele i obiekty wypoczynkowe w Chorwacji, portfel Suncani Hvar. Dodatkowo grupa umocniła się w Niemczech poprzez sfinalizowanie w 2006 roku nabycia grupy Viterra Development.

Kwalifikacje zawodowe Jean-François Ott obejmują: ukończenie studiów z zakresu finansów i ekonomii w Instytucie Nauk Politycznych i programu INSEAD dla właścicieli firm. Jest on również Prezesem Rezydencji MaMaison i Przewodniczącym Zarządu Grupy Hoteli Orco. Żonaty z pochodzącą z Teksasu Corinne, Jean-François Ott ma dwójkę dzieci i włada biegle językami: francuskim, angielskim i niemieckim.