Pytanie
W grudniu 2001 r. na podstawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych powstała spółka pracownicza z o.o., która podpisała umowę ze Skarbem Państwa o leasing pracowniczy na 10 lat i otrzymała do odpłatnego korzystania majątek przedsiębiorstwa państwowego. W wyniku wyceny powstała ujemna wartość firmy. W związku z powyższym tylko część amortyzacji środków trwałych jest kosztem podatkowym. W dniu dzisiejszym przedsiębiorstwo stanowi własność spółki. Budynki zostały w całości zamortyzowane - 10% stawka amortyzacji.. Wartość początkową środków trwałych wprowadzonych do ewidencji w momencie przejęcia przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania zróżnicowaliśmy podatkowo i rachunkowo o procent amortyzacji, który nie stanowi kosztów uzyskania przychodu (powstała ujemna wartość firmy - 52,55% amortyzacji środków trwałych stanowi KUP a 47,45% NKUP). Obecnie dokonaliśmy modernizacji budynków. Całość kosztów modernizacji poprzez odpisy stanowi koszt podatkowy.
Jak postąpić w przedstawionym przykładzie?
Przykład:
- wartość początkowa rachunkowa budynku -10000,
- wartość początkowa podatkowa 5255 (52,55% KUP),
- nakłady modernizacyjne 5000.
Wartość rachunkowa po modernizacji 15.000 a podatkowa 10.255. W wyniku dalszej amortyzacji budynków (stawka 10%) nadal część amortyzacji nie jest KUP ponieważ takie mamy wprowadzone wartości początkowe.
Jak prawidłowo postąpić - czy uwzględnić w kosztach podatkowych na bieżąco całość amortyzacji jak to wynika z odpisów rachunkowych czy też nadal wykazywać NKUP a dopiero po zakończeniu amortyzacji rachunkowej niezamortyzowaną część podatkową doliczyć do kosztów podatkowych?
Budynek rachunkowo zamortyzuje się wcześniej a podatkowo przesunie się w czasie.