Piątą lokatę przyznali Polsce autorzy rankingu najatrakcyjniejszych lokalizacji dla inwestycji w Europie. Zestawienie przygotowała agencja Cushman & Wakefield zajmująca się rynkiem nieruchomości.

W czołówce klasyfikacji uplasowały się trzy kraje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Listę otwierają Belgia, Holandia i Węgry. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się Czechy i Polska. The European Distribution Report 2008 ocenia 25 krajów pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej i logistycznej. W poprzednich edycjach było ich tylko 15. Spośród krajów, które po raz pierwszy zostały uwzględnione w zestawieniu, najwyższą, 9. pozycję zajęła Słowacja.

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej Ferdinand Hlobil, szef działu przemysłowego w Cushman & Wakefield Eastern Europe, fakt, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej awansowały w rankingu, nie jest zaskoczeniem. W opinii ekspertów z Cushman & Wakefield są to kraje wciąż rozwijające się, otwierające przed inwestorami pespektywy obniżenia kosztów działalności przedsiębiorstw.

Raport odnotowuje też pewną ciekawą tendencję: firmy coraz częściej jako lokalizację inwestycji wybierają miasta regionalne. Oferują one przedsiębiorcom nie tylko niższe ceny wynajmu powierzchni użytkowych, ale przede wszystkim dysponują większą ilością atrakcyjnych, gotowych do zagospodarowania gruntów. Co więcej w mniejszych miastach nie istnieje problem korków, będących bolączką wielkich metropolii.

Ranking powstaje m.in. na podstawie porównania takich zmiennych jak: stosunek kosztów działalności do osiąganych zysków, wysokość czynszów, koszty pracy, wielkość rynków, bliskość priorytetowych rynków oraz gęstość zaludnienia.

(Źródło: C&W/KW)