Węzeł przesiadkowy w Gdańsku Rębiechowie ma powstać w pobliżu przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) Rębiechowo i drogi dojazdowej z Banina.
Podczas podpisania umowy na budowę węzła w Gdańsku poinformowano, że prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu, a zakończą się w grudniu. Umowę podpisali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marek Ignatowski - prezes i Ryszard Zaremba – wiceprezes MTM S.A. z Gdyni. Budowa ma kosztować ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł pochodzi z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
„Chcemy, aby jak najwięcej osób dojeżdżało do węzłów przesiadkowych samochodami i rowerami, a następnie przesiadało się na PKM i komunikację miejską. W ten sposób będą mogły sprawnie dotrzeć do miasta, nie będą tracić czasu, stojąc w korkach” – mówił prezydent Paweł Adamowicz. Jego zdaniem „coraz więcej mieszkańców przesiada się z samochodów do środków komunikacji miejskiej”. „Budując kolejne węzły integracyjne, ułatwiamy im ten sposób poruszania się po metropolii” – podkreślił.
Gdańsk wybuduje nowy parking dla ok. 390 pojazdów osobowych. Na parkingu zlokalizowane będą również miejsca dla osób niepełnosprawnych, powstaną chodniki i oświetlenie. Planowane jest też wykonanie monitoringu parkingu oraz stojaków na rowery z wiatą.
Partner projektu, gmina Żukowo, w ramach realizacji węzła ma rozbudować drogi dojazdowe, rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego. Będą to ulice: Akacjowa (ok. 750 m), Słoneczna (ok. 2,4 km) oraz Czaple (ok. 800 m). Do nowego węzła mają prowadzić trasy rowerowe z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo. Łącznie planowana jest budowa prawie 26 km tras rowerowych.
Na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot ma powstać 19 węzłów integracyjnych wraz z trasami dojazdowymi. Na terenie Trójmiasta planowana jest budowa węzłów integracyjnych: Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Rębiechowo i Gdańsk Osowa oraz Gdynia Karwiny i Sopot Kamienny Potok. Węzły integracyjne wraz z trasami dojazdowymi mają też powstać w Gołubiu, Kartuzach, Gościcinie, Nowym Dworze Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Cieplewie i Pszczółkach, Pucku, Redzie, Wejherowie, Rumi, Sierakowicach, Somoninie, Tczewie, Władysławowie, Jastarni i Żukowie.
Budowę lub modernizację węzłów integracyjnych wraz z trasami dojazdowymi przewiduje Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot do roku 2020. Celem budowy lub modernizacji węzłów integracyjnych na obszarze metropolitalnym jest m.in. zachęcenie podróżnych, zarówno mieszkańców, jak i turystów, do zmiany indywidualnego, prywatnego środka transportu na publiczną komunikację zbiorową. (PAP)