W środę w ramach projektu Fundusz Mieszkań na Wynajem na stronie www.jakusiebie.pl przedstawiono ofertę pierwszych 49 mieszkań dostępnych dla najemców w Poznaniu. Docelowo w tym budynku ma być dostępnych 124 mieszkania na wynajem. To pierwszy taki projekt w Polsce, który finansuje państwowy Bank Gospodarstw Krajowego.

 

Czytaj też: Fundusz Mieszkań na Wynajem: wysokie ceny najmu nie stanowią atutu

Informacje o mieszkaniach są dostępne w zakładce "mieszkania na wynajem”. Wszystkie lokale są w budynku przy ul. Saperskiej w Poznaniu. Przedstawione informacje zawierają opis mieszkania wraz z planem, ceny najmu zróżnicowane w zależności od okresu jego trwania (nie zawierają zużycia mediów), wysokość zaliczek na opłaty eksploatacyjne oraz inne podstawowe dane dotyczące standardu i wyposażenia mieszkania.

Mieszkania są przygotowane w standardzie „pod klucz”. Mają wykończone podłogi, sufity i ściany, zamontowane drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie, w oknach zamontowane są rolety a nad oknami karnisze. W pełni wyposażone są: łazienka i kuchnia. Dostępne są kawalerki, mieszkania dwu - i trzypokojowe. Za dodatkową opłatą pierwsi najemcy, będą mogli wynająć również komórkę lokatorską, miejsce w garażu podziemnym lub miejsce postojowe na zewnątrz budynku.

Najtańsze jednopokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym o wielkości 23,3 m2 kosztuje 740 zł za miesiąc przy promowanym okresie najmu od dwóch do czterech lat. Jeśli najem będzie krótszy niż dwa lata, cena wyniesie 860 zł miesięcznie. 710 zł za miesiąc zapłaci najemca, który podpisze umowę na dłużej niż na cztery lata.

Najdroższe mieszkanie ma trzy pokoje, oddzielną kuchnię i 71,4 m2. Kosztuje 2130 zł za miesiąc przy długości najmu od 2 do 4 lat. W przypadku krótszego najmu cena wzrasta do 2480 zł za miesiąc. Umowa na okres dłuższy niż cztery lata pozwala zmniejszyć czynsz do 2040 zł miesięcznie.

Wynajęcie jednego z dwupokojowych mieszkań o powierzchni niespełna 50 m2 kosztuje bez mediów 1740 zł za miesiąc (na 2-4 lata) lub 2020 zł jeśli najem jest krótszy.

Zdaniem analityka Home Broker Marcina Krasonia, przedstawiona oferta cenowa nie jest „szczególnie atrakcyjna". "Średnia cena wynajmu w Poznaniu to 27 zł za metr kwadratowy, a w tym przypadku jest to od 29 zł do trzydziestu kilku zł za metr. Oczywiście dostajemy w zamian za to mieszkania w dość wysokim standardzie, ale niekonkurencyjne pod względem ceny z innymi ofertami na rynku" - ocenia Krasoń.

Zwrócił uwagę, że cena, którą promuje fundusz dotyczy wynajmu na kilka lat: od dwóch do czerech. "Nie każdy najemca będzie chciał się związać na tak długi czas z mieszkaniem, wiec trzeba spojrzeć na ceny najmu w najkrótszym okresie, czyli od 6 do 23 miesięcy, a te są znacznie wyższe, nawet o kilkanaście procent" - zauważa analityk i przypomina, że zaletą tych mieszkań miała być konkurencyjna cena, a taka nie jest. "Trudno liczyć, że te mieszkania będą wynajmować studenci. Raczej są to mieszkania adresowane do dojrzałych ludzi, małżeństw, czy dobrze zarabiających singli" - dodał.

Także pytani przez PAP poznańscy agenci nieruchomości ocenili, że czynsze zaproponowane przez Fundusz Mieszkań na Wynajem są wysokie. "Te mieszkania nie będą się dobrze wynajmować" - stwierdziła Dorota Knap z Poznańskiego Biura Nieruchomości Aura. "Przy obecnym rynku najmu w Poznaniu mieszkania dwupokojowe mają realna cenę najmu 1200 zł a tu ceny są sporo wyższe. Gdyby to były mieszkania w pełni urządzone byłoby lepiej. Bez tego te mieszkania, przy tak dużej ofercie mieszkań na wynajem w Poznaniu, nie są specjalnie interesujące, bo trzeba w nie zainwestować. To opcja dla dość dobrze zarabiających" - dodała.

Czytaj też: Pierwsze mieszkania z programu Fundusz Mieszkań na Wynajem już dostępne

Zdaniem prof. Zofii Bolkowskiej, eksperta Polskiej Izby Pracodawców Budownictw, sam pomysł budowania mieszkań na wynajem, ze wsparciem państwa jest znakomity, ale by spełnił on swoje cele, ceny najmu muszą być przynajmniej o 30 proc. niższe od cen rynkowych, a w tym przypadku tak nie jest.

Pomimo tego Ryszard Słowiński, prezes BGK Nieruchomości - spółki, która odpowiada za realizacje projektu Funduszu Mieszkań na Wynajem - w rozmowie z PAP nie kryje optymizmu zapewniając, że potencjalni najemcy pozytywnie ocenili ofertę. Jak poinformował w środę, czyli pierwszego dnia prezentowania oferty, do godziny 14.30 Centrum Obsługi Klienta Funduszu zarejestrowano 595 zgłoszeń.

Wśród nich są osoby, które już zgłosiły zainteresowanie najmem konkretnych mieszkań. Większość zapytań pochodzi od mieszkańców Poznania i Warszawy, którzy najczęściej pytają o mieszkania dwupokojowe o powierzchni 30-40 m2, a także kawalerek. Po weryfikacji pod kątem ich możliwości opłacania czynszu mieszkania będą rezerwowane, wprowadzić się do nich będzie można po 1 marca.

 

Zapytany, jak zostały ustalone ceny najmu Słowiński przyznał, że wykorzystano w tym celu analizy ofert najmu mieszkań w podobnym standardzie i w okolicy inwestycji. "Na wysokość czynszu ma oczywiście wpływ metraż mieszkania, jego atrakcyjność, czyli np. rozkład, piętro, na którym się znajduje, to czy mieszkanie ma balkon lub taras, oraz to, na którą stronę świata wychodzą okna. Wpływ na wysokość czynszu ma także długość umowy najmu – im dłuższa, tym niższy miesięczny czynsz. Będziemy na bieżąco obserwować rynek najmu i uwzględniać to, co się na nim dzieje w procesie kształtowania cen w przyszłości - powiedział PAP Słowiński.

W styczniu tego roku szef resortu finansów Mateusz Szczurek na konferencji poświęconej planom rządu informował, że MF planuje przeznaczyć 5 mld zł na budowę 20 tys. mieszkań na wynajem. Mają one powstawać w największych aglomeracjach w Polsce.

"Chodzi o zwiększenie mobilności młodych Polaków na rynku pracy. Nie chcemy, aby ci, którzy przyjeżdżają za pracą do dużych miast byli wpychani albo w wynajęcie drogich mieszkań, albo w zaciąganie kredytów" - mówił wtedy. Informował też, że "fundusz będzie stanowił działalność komercyjną BGK; planowana jest 4-proc. stopa zwrotu z czynszu, a zyski z tego tytułu będą przeznaczane na dalszy rozwój funduszu". Zapowiadał też, że ceny najmu będą znacznie tańsze od rynkowych.

Fundusz Mieszkań na Wynajem (Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem FIZ AN - PAP) powstał z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem w Polsce. Jedynym inwestorem w Funduszu Mieszkań na Wynajem jest BGK. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. (PAP)

krz/ laz/