"To pierwszy cykliczny konkurs w Polsce, który nagradza młodych architektów nie za ich projekty, ale za teoretyczną refleksję na temat architektury i kultury" – powiedziała przewodnicząca rady fundacji Ewa Kuryłowicz. "Chcemy zachęcać młodych do czynnego udziału w dyskusji nad architekturą, bo ich głos jest ważny i powinien towarzyszyć planom, architektonicznym wizjom, jak też realizowanym już budynkom i przestrzeniom" - dodała.

Konkurs na pracę teoretyczną jest organizowany po raz drugi. Do jury konkursu dołączył w tym roku fiński architekt i generalny projektant Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie Rainer Mahlamaki.

W konkursie mogą brać udział absolwenci kierunków architektonicznych indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach, w duecie może pracować osoba o specjalizacji innej niż architektoniczna. Zadaniem uczestników jest napisanie pracy o objętości dwóch arkuszy wydawniczych z dziedziny relacji architektury i kultury.

Prace w języku angielskim można składać do 26 sierpnia 2014 r. na stronie internetowej fundacji.

Zwycięzca zostanie ogłoszony 26 października br. Wydrukowana praca zostanie zaprezentowana i

wręczona laureatowi 26 marca 2015 r. w rocznicę urodzin Kuryłowicza.

W pierwszej edycji zwyciężyła Anna Lorens. Autorka pracy "Fenomen miejsc biesiadnych" poddała analizie kluby, kawiarnie - miejsca, w których lubią się spotykać mieszkańcy polskich miast.

Fundacja nosi imię wybitnego polskiego architekta, który zginął trzy lata temu w wypadku awionetki w Hiszpanii.

Stefan Kuryłowicz urodził się 26 marca 1949 r. w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ukończył w 1972 r. Od lat 80. prowadził własne biuro projektowe, był autorem budynków handlowych, biurowych i przemysłowych, a także budynków mieszkalnych i osiedli.

Do jego najważniejszych realizacji i opracowań projektowych (których był autorem lub współautorem) należą w Warszawie: Centrum Biurowe Focus Filtrowa przy Trasie Łazienkowskiej, budynek biurowy Królewska u zbiegu ulic Królewskiej i Marszałkowskiej, Dom siedziba PLL LOT przy ul. 17 stycznia oraz Centrum Biurowe Fort Mokotów. W Gdańsku zrealizował położone w historycznym centrum miasta nad Motławą: Hotel Hilton i nowoczesną kamieniczkę zbudowaną nieopodal hotelu.

Fundację imienia architekta prowadzą członkowie jego rodziny oraz przyjaciele i współpracownicy. (PAP)