Jak poinformowała we wtorek Paulina Jankowska z biura prasowego PKP SA, po przebudowie obiekt ma być bardziej funkcjonalny, a także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji dworzec w Nowym Sączu zostanie odnowiony, a jego zabytkowe elementy odzyskają pierwotny wygląd. Renowacji poddana zostanie m.in. elewacja. Wyremontowany będzie też plac przydworcowy, wraz z infrastrukturą oraz wiata peronowa.

Jak zapowiedziała przedstawicielka PKP SA, podczas prac remontowych dworzec będzie obsługiwał podróżnych. W tym czasie w części parteru będą znajdować się kasy i poczekalnia. Ta część dworca zostanie poddana konserwacji pod koniec remontu, po uruchomieniu kas w holu głównym.

Wykonawcą inwestycji jest firma SKB z Radomska, która wyceniła swoje roboty na 8,3 mln zł brutto.

Gmach dworca PKP w Nowym Sączu wybudowano w latach 1908-1909. Elewacja frontowa jest zdobiona sztukaterią. Secesyjne wnętrze dworca było zdobione malowidłami autorstwa Edmunda Ciećkiewicza - obrazy te znajdują się obecnie w Miejskim Ośrodku Kultury. Wykonawca remontu ma odrestaurować je, by mogły wrócić na dawne miejsce.

Budynek dworca jest pod ochroną konserwatorską. Jego powierzchnia całkowita to 3,7 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa - ponad 2,4 tys. m kw.