Biorą w nim udział przedstawiciele środowiska morskiego, a także przedsiębiorcy, politycy, naukowcy i samorządowcy. W programie są panele dyskusyjne, interdyscyplinarne warsztaty, debaty i wykłady plenarne.

Drugi dzień obrad IV Międzynarodowego Kongresu Morskiego rozpoczęło wystąpienie premier Beaty Szydło, w którym przedstawiła program odbudowy polskiej żeglugi i wielkiego przemysłu stoczniowego. Z kolei minister Andrzej Adamczyk zadeklarował, że rząd chce skomunikować polskie porty z południem Europy. Szef resortu infrastruktury i budownictwa podkreślił m.in. jak ważne jest dokończenie drogi ekspresowej S3, która ma strategiczne znaczenie dla układu komunikacyjnego zachodniej Polski.

Jest także ważną drogą europejską, gdyż stanowi fragment trasy międzynarodowej E65. Dokończenie S3 zapewni połączenie drogowe z południowymi granicami Polski i z Czechami. Poprzez sieć dróg czeskich zapewnione zostanie połączenie z portami basenu Morza Śródziemnego. Obecnie dostęp do portów morskich odbywa się przez drogi niemieckie prowadzące do portu w Rostoku.

Źródło: www.mib.gov.pl, stan z dnia 10 czerwca 2016 r.