Pytanie
Organizowaliśmy w grudniu dla pracowników "spektakl kulturalny". Zapłaciliśmy fakturę z ZFŚS. Koszt organizacji spektaklu podzieliliśmy przez liczbę pracowników, którzy deklarowali wzięcie w nim udziału, ale mamy prawo doliczyć do przychodu i potrącić podatek tylko tym osobom, którzy faktycznie wzięli udział w spotkaniu i oglądali spektakl. Teoretycznie więc pracownikom uczestniczącym w tym spotkaniu koszt jednostkowy udziału w spektaklu (wyliczony w następujący sposób: faktura marża, na której kwota netto jest taka sama jak brutto dzielimy przez liczbę pracowników co daje 350 zł), wiec kwotę 350 zł powinniśmy doliczyć do kwoty 380 zł na wszystkie świadczenia z ZFŚS i nadwyżkę opodatkować. Niestety wiemy że wszyscy pracownicy wykorzystali w tym roku cały limit 380 zł rocznie, wiec powinniśmy każdemu z nich opodatkować kwotę 350 zł, co obniże pensje pracownikom.
Jak uniknąć zapłacenia im niższych pensji?
Czy mamy prawo do kwoty 350 zł doliczyć pracownikom 18% podatku i w ten sposób ubruttowioną doliczyć im do przychodu?
Dzięki temu pensje grudniowe będą mieli takie same, nie pomniejszone, a tylko w rozliczeniu rocznym PIT-11 zobaczą ze mają kwotę większą o 18% podatku dochodowego.
Czy musimy cos zrobić żeby móc postąpić w ten sposób?
Czy na przykład zebrać od pracowników informacje na piśmie ze wyrażają zgodę na potracenie od pensji "kwoty za organizacje spektaklu powiększoną o 18% podatku dochodowego"?
Na ten moment mamy tylko ich zgodę ustną.
Jeśli nie możemy tego zrobić, to jak inaczej możemy postąpić, aby pracownicy nie mieli niższej pensji w grudniu?