Chorwacja staje się coraz bardziej modna wśród Polaków, ale także i turystów z innych krajów europejskich. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że jest ona bardziej atrakcyjna cenowo od takich krajów morza Œśródziemnego, jak Hiszpania, Francja czy Włochy. Warto również przypomnieć, że w tym roku spora grupa europejczyków chcących spędzić urlop w Afryce Północnej, z powodów panujących tam niepokojów społecznych musiała zmienić wakacyjne plany. Taka sytuacja niewątpliwe znajduje swoje odbicie w większym zainteresowaniu innymi rejonami – Cyprem, Bułgarią czy właśnie Chorwacją. Ponadto na atrakcyjność tego kraju wpływa poprawiająca się z roku na rok infrastruktura oraz baza wypoczynkowa. Rosnąca popularność Chorwacji powinna się z czasem przełożyć na wzrost zysków z wynajmu osiąganych przez właścicieli tamtejszych mieszkań, czy apartamentów. W ostatnich latach ceny nieruchomości mieszkaniowych w tym kraju uległy obniżce, obecny czas wydaje się wiec być dobrym okresem właśnie na taką lokatę kapitału.


Przykładem atrakcyjnej inwestycji może być 3-pokojowe mieszkanie w obecnie wznoszonym budynku, około 300 m od morza, położone w miejscowości Pirovac. Taki lokal o powierzchni 42 mkw. z otwartą kuchnią i tarasem jest dostępny w cenie 55,2 tys. euro. Znajdą tutaj cośœ dla siebie także osoby z większymi możliwościami finansowymi. W tym wypadku ciekawą propozycją może być dwupoziomowy apartament składający się z dwóch łazienek oraz trzech sypialni o powierzchni 114 mkw. Za takie mieszkanie o podwyższonym standardzie, położone w miejscowości Pula, znajdujące się 200 m od morza, trzeba zapłacić już około 170 tys. euro. Dla osób zainteresowanych jeszcze większą inwestycją dobrym rozwiązaniem może być zakup domu jednorodzinnego. W takim wypadku interesująca wydaje się oferta 3- kondygnacyjnego budynku z rynku wtórnego złożonego z 5 sypialni, o powierzchni 252 mkw. w cenie 1 tys. euro/mkw. Jest on położony w samym centrum 34-tysięcznego miasta Kastela, zaledwie 100 m od Adriatyku. W tym wypadku możliwe jest przekształcenie nieruchomości w mały hotel lub też kilka apartamentów na wynajem.


Zastanawiając się nad taka lokatą kapitału trzeba jednak pamiętać, że kupno nieruchomości za granicą, zwłaszcza w kraju nie należącym do Unii Europejskiej to skomplikowany proces. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług biura pośrednictwa, które nie tylko pomoże znaleść odpowiednią nieruchomość, ale także zajmie się stroną formalną transakcji.
Emmerson SA