Inwestycja ma powstać w samym centrum miasta, przy ul. Niepodległości. "Plac budowy został już przekazany konsorcjum trzech firm, które zajmą się budową budynków" - powiedziała Marzena Piszko-Bojaryn, kierownik referatu inwestycji Urzędu Miasta Kępice.

Jak dodała, do czerwca 2019 roku ma powstać pięć budynków, w których znajdą się łącznie 42 mieszkania. "Na parterze przewidziano osiem lokali handlowych" - powiedziała Marzena Piszko-Bojaryn.

Gmina Kępice wniosła do spółki grunty, na których powstaną nowe budynki, Kępickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego było odpowiedzialne za projekt budowlany, zaś finansowaniem - w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus - zajmie się BGK Nieruchomości.

Projekt nowych budynków (uzgodniony z konserwatorem zabytków) będzie nawiązywał do starej zabudowy tej części miasta. Będą to budynki jednopiętrowe z mieszkaniami dwu- i trzypokojowymi.

"To prawdziwa rewolucja w naszej gminie. Dzięki tej inwestycji miasto po raz pierwszy w historii zyska prawdziwe centrum" - powiedziała Piszko-Bojaryn.

Celem programu Mieszkanie plus jest zwiększenie podaży mieszkań na wynajem. Trzonem rządowego programu Mieszkania plus są inwestycje realizowane przez BGK Nieruchomości.

BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 6 mld zł. Inwestycje są realizowane m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym.

W ubiegłym tygodniu w ramach inwestycji realizowanej w Białej Podlaskiej została opublikowana lista najemców w programie Mieszkanie plus. W tym roku 186 lokali ma być już oddanych do użytku. Wstępne zgłoszenia wpłynęły od blisko 1,3 tys. osób. 380 z nich pozytywnie przeszło weryfikację czynszową. Chętni na Mieszkanie plus pochodzą głównie z Białej Podlaskiej, ale ok. 10 proc. wniosków złożyły osoby niezamieszkujące w tym mieście. Opłata za wynajem 50-metrowego lokalu, wraz z mediami to ok. 900 zł.

Z kolei w Jarocinie lokale w Mieszkaniu plus zostały przyznane już w grudniu ub.r. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do mieszkań w II poł. kwietnia 2018 roku. Całkowity koszt wynajmu 55-metrowego mieszkania, łącznie z mediami oraz z ogrzewaniem, wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. (PAP)