Filipiny-Polska. Memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Manila.2013.11.27.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Szkolnictwa Wyższego Republiki Filipin o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego,
podpisane w Manili dnia 27 listopada 2013 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej

oraz

Komisja Szkolnictwa Wyższego Republiki Filipin

zwane dalej "Stronami",

Pragnąc umocnić i dalej rozwijać przyjacielskie relacje pomiędzy dwoma krajami w dziedzinie szkolnictwa wyższego na zasadzie partnerstwa i wzajemnych korzyści;

Doceniając znaczenie szkolnictwa wyższego jako istotnej siły napędowej postępu oraz środka umożliwiającego dalsze umacnianie więzi pomiędzy ich narodami;

W przekonaniu o konieczności zapewnienia długotrwałej i skutecznej współpracy w interesie obu Stron;

oraz

Wierząc, że taka współpraca będzie służyć wspólnym interesom oraz przyczyni się do usprawnień w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz rozwoju społecznego obydwu Stron,

Uzgadniają, co następuje:

Artykuł  1

Organem odpowiedzialnym za wdrożenie Memorandum o Porozumieniu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej będzie minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, zaś w imieniu Republiki Filipin - Komisja Szkolnictwa Wyższego. Po Stronie polskiej zastosowanie mają wszystkie przepisy obowiązujące szkoły wyższe nadzorowane przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

Artykuł  2

Zgodnie z postanowieniami Memorandum o Porozumieniu, a także przepisami prawa krajowego państw obu Stron, Strony będą wzmacniać, wspierać i rozwijać współpracę w dziedzinie szkolnictwa wyższego, jak również wymieniać informacje na temat prawa, systemu oraz danych dotyczących szkolnictwa wyższego odnoszących się do zarządzania i finansowania, zagadnienia "uczenia się przez całe życie", badań naukowych oraz zapewnienia jakości kształcenia.

Artykuł  3

Każda ze Stron, zgodnie z przepisami prawa regulującymi przedmiotowy obszar w swoich krajach, będzie podejmować niezbędne kroki zachęcające oraz wspierające współpracę w następujących obszarach:

1)
wymiana nauczycieli akademickich, ekspertów, studentów i doktorantów pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Filipin w ramach przyjętych programów, które będą przynosić Stronom obopólne korzyści. Taka wymiana może dotyczyć nauczania oraz prowadzenia prac badawczych, które mogą zaowocować wspólnym raportem, publikacją lub wizytą studyjną, zgodnie z zasadami ochrony praw własności intelektualnej opartych na prawie krajowym państw obu Stron oraz międzynarodowych porozumieniach podpisanych przez obie Strony;
2)
wymiana informacji na temat systemu i struktury szkolnictwa wyższego;
3)
wymiana literatury, informacji i materiałów pokazowych o charakterze edukacyjnym, jak również organizacja odpowiednich wystaw i seminariów;
4)
inne obszary współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, które zostaną uzgodnione przez Strony.
Artykuł  4
1.
Strony ustanowią Wspólną Polsko-Filipińską Grupę Roboczą (w dalszej części Memorandum o Porozumieniu zwaną "Wspólną Grupą Roboczą"), która będzie dokonywać przeglądu stanu wykonania niniejszego Memorandum o Porozumieniu pomiędzy państwami obu Stron.
2.
Wspólna Grupa Robocza będzie rozważać sposoby i środki promowania wyżej wymienionego celu oraz zapewniać odpowiednią koordynację. Wspólna Grupa Robocza będzie również dokonywać przeglądu postępów w zakresie wykonania wszystkich uzgodnień zawartych pomiędzy państwami obu Stron w ramach niniejszego Memorandum o Porozumieniu, a także proponować sposoby ich realizacji.
3.
Wspólnej Grupie Roboczej będą współprzewodniczyć przedstawiciel ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawiciel Komisji Szkolnictwa Wyższego Republiki Filipin. Skład Wspólnej Grupy Roboczej będzie uzgodniony drogą dyplomatyczną.
4.
Wspólna Grupa Robocza będzie się zbierać raz na dwa lata, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Filipin. Wspólna Grupa Robocza może również zbierać się na dodatkowych posiedzeniach, gdy tylko uzna to za konieczne.
5.
Posiedzenia Wspólnej Grupy Roboczej będą się odbywać w terminie odpowiednim dla obu Stron i przez nie uzgodnionym.
6.
Skład i tryb funkcjonowania Wspólnej Grupy Roboczej będą uzgadniane wspólnie przez Strony.
7.
Postanowienia oraz wnioski z posiedzeń Wspólnej Grupy Roboczej będą zapisane w uzgodnionym protokole z posiedzenia.
Artykuł  5

Wszelkie różnice zdań lub spory pomiędzy Stronami dotyczące interpretacji oraz wykonania któregokolwiek z postanowień niniejszego Memorandum o Porozumieniu będą rozstrzygane polubownie poprzez przeprowadzenie wzajemnych konsultacji i negocjacji drogą dyplomatyczną pomiędzy Stronami.

Artykuł  6

Memorandum o Porozumieniu wejdzie w życie w dniu otrzymania drogą dyplomatyczną ostatniej pisemnej notyfikacji, w której Strony poinformują się wzajemnie o spełnieniu swoich wewnętrznych wymogów prawnych niezbędnych do wejścia w życie Memorandum o Porozumieniu. Memorandum o Porozumieniu jest zawarte na okres pięciu lat i będzie automatycznie przedłużone na kolejne pięć lat, o ile nie zostanie wypowiedziane w formie pisemnej, drogą dyplomatyczną, na sześć miesięcy przed zamierzoną datą wygaśnięcia.

Sporządzono w Manili dnia 27.11.2013 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach: polskim i angielskim, przy czym oba teksty posiadają jednakową moc prawną.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024