Ochrona znaków towarowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 9 września 1992 r.
w sprawie ochrony znaków towarowych.

Na podstawie art. 39 ust. 4, art. 48 oraz art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Przepisy zarządzenia dotyczące towarów stosuje się również do usług.
2.
Przepisy zarządzenia o znakach towarowych stosuje się odpowiednio do wspólnych znaków towarowych.
3. 1
Przez międzynarodową klasyfikację, o której mowa w zarządzeniu, rozumie się aktualną klasyfikację towarów i usług przyjętą na podstawie wiążącego Rzeczpospolitą Polską Aktu zrewidowanego Porozumienia nicejskiego dotyczącego międzynarodowej klasyfikacji towarów i usług dla celów rejestracji znaków, podpisanego w Nicei dnia 15 czerwca 1957 r.

Rozdział  2

Podanie

§  2.
1.
Podanie stanowiące podstawę do wszczęcia postępowania oraz sporządzenia dowodu pierwszeństwa powinno zawierać co najmniej:
1)
imię i nazwisko lub nazwę zgłaszającego oraz jego siedzibę,
2)
wskazanie znaku towarowego,
3)
wskazanie towarów, dla których znak jest przeznaczony,
4)
podpis zgłaszającego lub pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika.
2.
Podanie powinno również zawierać:
1)
wskazanie pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika,
2)
wniosek o zarejestrowanie wspólnego znaku towarowego, jeżeli zgłaszający ubiega się o rejestrację takiego znaku,
3)
oświadczenie o korzystaniu z pierwszeństwa według daty wcześniejszego zgłoszenia lub wystawienia, jeżeli zgłaszający ubiega się o przyznanie takiego pierwszeństwa,
4)
oświadczenie, że zgłaszający ubiega się o zarejestrowanie znaku towarowego w takiej samej postaci jak w państwie pochodzenia, stwierdzające, iż zgłaszany znak zarejestrowany został w tym państwie w takiej samej postaci,
5)
wskazanie prowadzonej działalności gospodarczej zgłaszającego,
6)
wskazanie osoby upoważnionej do odbioru korespondencji, jeżeli w podaniu jest wymienionych kilka osób i nie działają one przez wspólnego pełnomocnika,
7)
spis załączników.
§  3.
1.
Wskazując w podaniu nazwę zgłaszającego, należy wymienić nazwę przedsiębiorstwa w przypadku osób prawnych.
2.
Jeżeli zgłaszającym jest przedsiębiorstwo nie posiadające osobowości prawnej, w podaniu należy wymienić imiona i nazwiska osób prowadzących przedsiębiorstwo.
3.
Jeżeli zgłaszającym jest państwowa jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, występująca w imieniu Skarbu Państwa, w podaniu należy wymienić jej nazwę.
§  4.
Wskazując siedzibę zgłaszającego, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, należy podać miejscowość i państwo w brzmieniu przyjętym w Polsce oraz adres.
§  5.
1.
Wskazanie znaku towarowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, polega na określeniu rodzaju zgłoszonego znaku (słowny, graficzny, przestrzenny, dźwiękowy, mieszany) oraz zamieszczeniu opisu znaku.
2.
Opisu znaku, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przez:
1) 2
napisanie go fonetycznie według zasad pisowni polskiej, małymi literami standardowymi alfabetu łacińskiego - jeżeli znak jest słowny,
2)
zamieszczenie dokładnego wyjaśnienia, co znak towarowy przedstawia, a także, gdy znak ten jest barwny, wymienienie kolorów, z jednoczesnym wskazaniem jakich elementów znaku dotyczą - jeżeli znak jest graficzny lub przestrzenny
3)
zamieszczenie zapisu nutowego melodii lub innego sygnału dźwiękowego - jeżeli znak jest dźwiękowy,
4)
wykonanie czynności stosownie do zasad określonych w pkt 1-3 - jeżeli znak jest mieszany.
3. 3
W przypadku określonym w ust. 2 pkt 2 w podaniu należy zamieścić fotografię lub odbitkę zgłoszonego znaku, chyba że wystarczy przedstawienie go w podaniu przez napisanie standardowymi czcionkami (znak słowno-graficzny).
4.
W jednym podaniu można zawrzeć tylko jedno zestawienie kolorów.
5.
Jeżeli znak lub jego część zawiera litery innego alfabetu niż łaciński albo cyfry inne niż arabskie lub rzymskie, w podaniu należy podać transliterację na litery alfabetu łacińskiego albo cyfry arabskie lub rzymskie.
§  6.
1.
Towary, dla których znak jest przeznaczony, wskazywane są w podaniu w formie wykazu towarów.
2.
W wykazie towarów, o którym mowa w ust. 1, należy wskazać nazwy towarów będących przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, dla których dany znak jest przeznaczony.
3. 4
Przy sporządzaniu wykazu towarów, o którym mowa w ust. 1, należy wskazać klasy odnoszące się do określonych towarów zgodnie z międzynarodową klasyfikacją.
4. 5
Jeżeli towar, dla którego zgłaszający chce zarejestrować znak, nie jest wymieniony w wykazie klas ani alfabetycznej liście towarów międzynarodowej klasyfikacji, do zaklasyfikowania tego towaru stosuje się kryteria przyjęte w uwagach ogólnych do tej klasyfikacji.
5.
Wykaz towarów, o którym mowa w ust. 4, nie może zawierać określeń ogólnikowych, jak również nie mających znaczenia dla zakresu ochrony.
6.
Jeżeli wykaz towarów, o którym mowa w ust. 1, obejmuje więcej niż 15 wyrazów, należy sporządzić go na odrębnym arkuszu.
§  7.
Oświadczenie o korzystaniu z pierwszeństwa według daty wcześniejszego zgłoszenia lub wystawienia, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, powinno zawierać datę i państwo wcześniejszego zgłoszenia lub datę i miejsce wystawienia.
§  8.
1.
Wskazanie prowadzonej działalności gospodarczej, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 5, powinno określać rodzaj tej działalności oraz potwierdzać w formie oświadczenia posiadanie uprawnienia do jej prowadzenia, a także zgodność rodzaju i zakresu tej działalności z wykazem towarów, dla których zgłaszający ubiega się o rejestrację znaku towarowego.
2.
Wskazanie rodzaju działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 1, polega na określeniu, czy jest to działalność produkcyjna, handlowa czy usługowa.
3.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, zwany w dalszym ciągu "Urzędem Patentowym", może wezwać do nadesłania dokumentów potwierdzających dane zawarte w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 1.

Rozdział  3

Załączniki do podania

§  9.
1.
Do podania należy załączyć:
1)
dokument pełnomocnictwa, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika,
2)
dokument pierwszeństwa, jeżeli zgłaszający ubiega się o przyznanie mu pierwszeństwa według daty wcześniejszego zgłoszenia lub wystawienia,
3)
dokument przeniesienia pierwszeństwa, jeżeli dowód pierwszeństwa nie opiewa na zgłaszającego,
4)
15 fotografii (odbitek) zgłaszanego znaku oraz 2 czarno-białe fotografie (odbitki) zgłaszanego znaku przy znakach barwnych,
5)
regulamin znaku wspólnego, o którym mowa w art. 33 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", jeżeli zgłaszający ubiega się o zarejestrowanie znaku wspólnego,
6)
dokument stwierdzający wyrażenie zgody przez właściwy organ państwowy lub jednostkę organizacyjną, w przypadku określonym w art. 8 pkt 5 ustawy,
7)
dokument stwierdzający posiadanie przez zgłaszającego upoważnienia, w przypadkach określonych w art. 8 pkt 6 i art. 9 ust. 1 pkt 5 ustawy,
8)
2 egzemplarze taśmy magnetofonowej ze zgłoszonym znakiem dźwiękowym, w razie gdy zgłaszający ubiega się o zarejestrowanie znaku dźwiękowego,
9)
dowód wniesienia opłaty od podania, jeżeli opłata została już uiszczona.
2.
Dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 2 i 3 mogą być złożone także w okresie trzech miesięcy od daty dokonania zgłoszenia.
3.
Dokument wymieniony w ust. 1 pkt 5 może być złożony w każdym czasie, przed dokonaniem rejestracji znaku wspólnego.
§  10.
Dokument pełnomocnictwa powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko (nazwę) oraz adres zgłaszającego,
2)
imię i nazwisko (nazwę) oraz adres pełnomocnika,
3)
oświadczenie zgłaszającego upoważniające pełnomocnika do działania w jego mieniu,
4)
oznaczenie sprawy, której dotyczy pełnomocnictwo,
5)
zakres pełnomocnictwa,
6)
datę i podpis zgłaszającego.
§  11.
Dokument pierwszeństwa wynikającego z wcześniejszego zgłoszenia dokonanego za granicą składa się z:
1)
kopii lub odpisu takiego zgłoszenia, poświadczonych za zgodność z oryginałem przez właściwy organ, w którym dokonano zgłoszenia,
2)
zaświadczenia wydanego przez ten organ, wskazującego datę i numer zgłoszenia.
§  12.
Dokument pierwszeństwa wynikającego z wcześniejszego wystawienia towarów, na których był zamieszczony zgłaszany znak, składa się z:
1)
zaświadczenia kierownika wystawy o wystawieniu towarów opatrzonych danym znakiem; zaświadczenie to powinno zawierać imię i nazwisko lub nazwę wystawcy, nazwę i miejsce wystawy, okres trwania wystawy, datę wystawienia towarów, stwierdzenie tożsamości znaku i towarów wystawionych z załączoną fotografią znaku i wykazem towarów,
2)
dokumentu stwierdzającego, że wystawa miała charakter wystawy międzynarodowej oficjalnej lub za oficjalną uznanej, w razie gdy wystawa została zorganizowana za granicą.
§  13.
Dokument przeniesienia pierwszeństwa z tytułu wcześniejszego zgłoszenia lub wystawienia na wystawie powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko (nazwę) oraz adres osoby, na którą jest wystawiony dowód pierwszeństwa,
2)
imię i nazwisko (nazwę) oraz dane zgłaszającego,
3)
podstawę przeniesienia pierwszeństwa,
4)
datę i podpis strony.
§  14.
1.
Fotografie (odbitki) znaku nie mogą być mniejsze niż 2 cm x 2 cm i większe niż 5 cm x 5 cm.
2.
Fotografia (odbitka) znaku może być wykonana dowolną techniką; wymaga się jednak, aby nadawała się ona do reprodukcji.
§  15.
Regulamin znaku wspólnego powinien zawierać:
1)
wspólne właściwości towarów, do których oznaczania znak jest przeznaczony,
2)
sposób używania znaku wspólnego,
3)
zasady kontroli jakości towarów oznaczonych wspólnym znakiem towarowym,
4)
skutki naruszenia postanowień regulaminu,
5)
wykaz przedsiębiorstw uprawnionych do używania znaku.
§  16.
1.
Jeżeli dokumenty wymienione w § 9 ust. 1 pkt 1, 6 i 7 są sporządzone w innym języku niż polski, należy załączyć do nich tłumaczenie na język polski.
2.
Urząd Patentowy może żądać przedstawienia tłumaczenia na język polski każdego dokumentu złożonego w języku obcym.
3.
Dokumenty sporządzone za granicą powinny odpowiadać przepisom prawnym obowiązującym w danym państwie albo postanowieniom umów międzynarodowych; Urząd Patentowy może żądać zalegalizowania dokumentów przez właściwy miejscowo urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej. Nie dotyczy to jednak dokumentów, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 2 i 3.
4.
Dokumenty wraz z tłumaczeniem powinny być połączone ze sobą w sposób dający gwarancję ich identyczności pod względem treści.
§  17.
1.
W razie przeniesienia praw do zgłoszenia, należy złożyć dokument cesji zgłoszenia.
2.
Dokument ten powinien zawierać: imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zbywcy i nabywcy, oświadczenie stron o przeniesieniu praw do zgłoszenia, numer i datę zgłoszenia oraz określenie przedmiotu zgłoszenia, datę sporządzenia umowy i podpisy stron.
§  18.
Jeżeli dokument, o którym mowa w § 17, został sporządzony za granicą, stosuje się do niego przepisy § 16.
§  19.
Pisma, dokumenty i materiały dotyczące więcej niż jednego podania powinny być załączone w osobnych egzemplarzach do każdego podania.

Rozdział  4

Rejestry

§  20.
Dla rejestru znaków towarowych i rejestru wspólnych znaków towarowych, zwanych dalej "rejestrami", zakłada się oddzielne księgi rejestrowe.
§  21.
1.
Dla każdego znaku towarowego przeznaczona jest jedna stronica księgi rejestrowej. Jeżeli wpisy nie mieszczą się na jednej stronicy, dalszych wpisów dokonuje się na innej, wskazanej stronicy. W nagłówku każdej stronicy wpisuje się następujące dane:
1)
datę zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym,
2)
numer zgłoszenia,
3)
numer rejestru,
4)
datę, od której rozpoczyna się okres trwania ochrony znaku towarowego,
5)
dane dotyczące pierwszeństwa,
6)
datę dokonania rejestracji,
7)
wskazanie rocznika i numeru "Wiadomości Urzędu Patentowego", w którym dokonano ogłoszenia o rejestracji.
2.
Stronica księgi rejestrowej zawiera pięć rubryk, oznaczonych literami od A do E, w których wpisuje się następujące dane:

A - imię i nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub siedzibę uprawnionego z tytułu rejestracji znaku towarowego, a także określenie rodzaju działalności gospodarczej uprawnionego; w przypadku wspólnego znaku towarowego wpisuje się regulamin znaku wspólnego,

B - opis znaku towarowego sporządzony zgodnie z § 5 ust. 2 pkt 1-4; fotografię (odbitkę) zarejestrowanego znaku towarowego; wykaz towarów, do których oznaczenia jest przeznaczony znak towarowy; określenie klas towarowych,

C - przedłużenie okresu ochrony znaku towarowego,

D - prawa ograniczające prawo z rejestracji,

E - datę uchylenia lub unieważnienia decyzji o rejestracji znaku towarowego, datę i przyczynę uznania prawa z rejestracji znaku towarowego za wygasłe.

§  22.
Karty rejestru powinny być ponumerowane kolejno według stronic i zasznurowane. Końce sznura powinny być przytwierdzone do wewnętrznej strony okładki księgi za pomocą odciśniętej w laku okrągłej pieczęci Urzędu Patentowego. Ostatnia stronica księgi powinna zawierać wzmiankę stwierdzającą liczbę stronic księgi rejestrowej. Wzmianka ta powinna być podpisana przez Prezesa Urzędu Patentowego oraz opatrzona datą.
§  23.
1.
Osoba dokonująca wpisu w rejestrze zamieszcza datę wpisu i podpis.
2.
Błędy pisarskie oraz inne oczywiste omyłki we wpisach przekreśla się czerwoną linią w sposób umożliwiający odczytanie pierwszego tekstu oraz dokonuje się prawidłowego wpisu w tej samej rubryce.
§  24.
Sprostowania oczywistej omyłki w rejestrze dokonuje się na podstawie postanowienia. Na postanowienie o sprostowaniu służy zażalenie.

Rozdział  5

Udostępnienie rejestru

§  25.
Rejestr udostępnia się na stanowisku rejestrów.
§  26.
1.
Urząd Patentowy na wniosek osoby zainteresowanej i po uiszczeniu przez nią należnej opłaty wydaje:
1)
odpis z rejestru,
2)
wyciąg z rejestru,
3)
zaświadczenie o istnieniu określonego wpisu w rejestrze.
2.
Odpis z rejestru powinien zawierać wszystkie dane wpisane do rejestru, dotyczące określonego znaku towarowego.
3.
Wyciąg z rejestru powinien zawierać aktualne dane, wpisane do rejestru i dotyczące określonego znaku towarowego, lub dane, których stwierdzenia żąda wnioskodawca.
4.
Na dokumentach wymienionych w ust. 1 zamieszcza się okrągłą pieczęć Urzędu Patentowego.
5.
O wydaniu dokumentów wymienionych w ust. 1 dokonuje się wzmianki na wniosku, z podaniem daty ich wydania.

Rozdział  6

Wnioski o dokonanie wpisów w rejestrze

§  27.
W celu uzyskania wpisu w rejestrze o zmianie uprawnionego z rejestracji lub zawarciu umowy licencyjnej, o ograniczeniu wykazu towarów, o zmianie regulaminu wspólnego znaku towarowego, nazwy lub siedziby uprawnionego z tytułu rejestracji należy złożyć w Urzędzie Patentowym odpowiedni wniosek.
§  28.
1.
Do wniosku w sprawie wpisania do rejestru zmiany uprawnionego lub zawarcia umowy licencyjnej należy dołączyć dokument uzasadniający zmianę.
2.
W celu ograniczenia wykazu towarów należy załączyć przeredagowany wykaz towarów.
3.
W celu zmiany regulaminu wspólnego znaku towarowego należy załączyć zmieniony regulamin.
4.
Wnioski i dokumenty, o których mowa w ust. 1-3, należy składać w Urzędzie Patentowym oddzielnie dla każdego zarejestrowanego znaku towarowego.
5.
Do dokumentów, o których mowa w ust. 1-3, stosuje się przepisy § 16.
§  29.
Jeżeli wnioski lub dokumenty, o których mowa w § 27 i 28, zawierają braki lub usterki, Urząd Patentowy wzywa postanowieniem do ich uzupełnienia lub usunięcia w terminie trzech miesięcy pod rygorem umorzenia postępowania. Na postanowienie w sprawie uzupełnienia lub usunięcia stwierdzonych braków i usterek służy zażalenie.
§  30.
1.
Wpisu do rejestru na wniosek, o którym mowa w § 27, dokonuje się na podstawie postanowienia. Na postanowienie o dokonaniu wpisu służy zażalenie.
2.
Urząd Patentowy decyzją odmawia dokonania wpisu w rejestrze, jeżeli wpis naruszałby przepisy prawa. Od decyzji o odmowie wpisu służy odwołanie.
§  31.
1.
Zmiany i wykreślenia wpisów w rejestrze umieszcza się w tej samej rubryce, w której dokonano pierwotnego wpisu.
2.
Wpisy poprzednie podkreśla się czerwoną linią, przy czym przepisy § 23 i 24 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  7

Przedłużenie prawa z rejestracji znaku

§  32.
1.
Wniosek o przedłużenie prawa z rejestracji powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko (nazwę) oraz siedzibę uprawnionego z rejestracji,
2)
żądanie przedłużenia ochrony,
3)
numer rejestru, pod którym wpisano znak towarowy,
4)
datę i podpis uprawnionego z tytułu rejestracji znaku towarowego,
5)
oświadczenie o używaniu znaku towarowego, stwierdzające, że:
a)
uprawniony używał znaku towarowego na terenie Polski w okresie trzech lat poprzedzających datę upływu okresu ochrony, zgodnie z wykazem towarów przyjętym dla zarejestrowanego znaku,
b)
nie używał w wymienionym okresie znaku na wszystkich bądź niektórych towarach (usługach) zawartych w tym wykazie; zgłaszający powinien wskazać towary (usługi), dla których nie używał znaku, oraz podać przyczyny jego nieużywania, jeżeli ubiega się o przedłużenie prawa z rejestracji znaku dla tych towarów.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
fotografię zarejestrowanego znaku,
2)
dowód opłaty.
3.
Do wniosków, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 16 i 19.

Rozdział  8

Przepisy końcowe

§  33.
Traci moc zarządzenie Prezesa Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 20 czerwca 1985 r. w sprawie ochrony znaków towarowych (Monitor Polski Nr 18, poz. 143, z 1988 r. Nr 17, poz. 144 i z 1990 r. Nr 44, poz. 346).
§  34.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

(skreślony) 6

1 § 1 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 14 kwietnia 1997 r. (M.P.97.23.221) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 marca 1997 r.
2 § 5 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 14 kwietnia 1997 r. (M.P.97.23.221) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 marca 1997 r.
3 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 14 kwietnia 1997 r. (M.P.97.23.221) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 marca 1997 r.
4 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 14 kwietnia 1997 r. (M.P.97.23.221) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 marca 1997 r.
5 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 14 kwietnia 1997 r. (M.P.97.23.221) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 marca 1997 r.
6 Załącznik skreślony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 14 kwietnia 1997 r. (M.P.97.23.221) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 marca 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024