Skład i zakres działania społecznych komisji do spraw młodzieży studiującej.

ZARZĄDZENIE Nr 71
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1969 r.
w sprawie składu i zakresu działania społecznych komisji do spraw młodzieży studiującej.

Na podstawie § 11 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1969 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 17, poz. 125) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W skład działającej przy prezydium powiatowej rady narodowej społecznej komisji do spraw młodzieży studiującej, zwanej dalej "komisją", wchodzą:
1)
jako przewodniczący - członek prezydium powiatowej rady narodowej,
2)
jako członkowie:
a)
przedstawiciele wydziału oświaty i kultury oraz wydziału zatrudnienia prezydium powiatowej rady narodowej i powiatowej komisji planowania gospodarczego,
b)
przedstawiciele instancji organizacji politycznych, społecznych i młodzieżowych, niektórych szkół średnich oraz większych zakładów pracy znajdujących się na terenie działania powiatowej rady narodowej.
2.
Przewodniczącego komisji i jej członków powołuje i odwołuje prezydium powiatowej rady narodowej. Prezydium może upoważnić przewodniczącego prezydium do dokonywania zmian w składzie komisji. Ogólna liczba członków komisji nie powinna wynosić więcej niż 15 osób.
§  2.
1.
Do zadań komisji należy stwarzanie warunków zacieśniania korzystnej wychowawczo więzi studentów ze środowiskiem, z którego pochodzą, i ze środowiskiem przyszłej pracy zawodowej, a w szczególności:
1)
budzenie wśród uczniów szkół średnich zainteresowania dla kierunków studiów zgodnych ze społecznymi i gospodarczymi potrzebami powiatu i regionu oraz koordynowanie poczynań podejmowanych w tym zakresie w szkołach średnich znajdujących się na terenie powiatu;
2)
zachęcanie zakładów pracy do fundowania stypendiów i do zawierania umów przedwstępnych ze studentami; sprawowanie społecznej kontroli nad tworzeniem przez zakłady pracy właściwych warunków adaptacji zawodowej i społecznej absolwentów podejmujących po raz pierwszy pracę zawodową;
3)
opiniowanie podań studentów ubiegających się o przyznanie pomocy materialnej pod względem oceny ich postawy moralno-obywatelskiej i sytuacji materialnej;
4)
opiniowanie podań studentów o zwolnienie z odbywania praktyki robotniczej w razie istnienia potrzeby zatrudnienia studenta w gospodarstwie rolnym rodziców;
5)
utrzymywanie kontaktów ze studentami mającymi miejsce stałego zamieszkania na terenie danego powiatu oraz z tymi, którzy zawarli już umowy przedwstępne lub umowy o stypendia fundowane z zakładami pracy znajdującymi się na terenie powiatu - między innymi poprzez:
a)
organizowanie spotkań ze studentami w okresie wakacji i ferii w celu udzielania im informacji o aktualnych i perspektywicznych problemach gospodarczych, kulturalnych i społecznych powiatu oraz w celu uzyskania wiadomości o ich postępach w nauce i o ich postawie,
b)
udzielanie pomocy w rozwijaniu społecznego ruchu regionalnego studentów,
c)
współdziałanie w organizowaniu działalności społecznej i pracy studentów na terenie powiatu w okresie wakacji,
d)
inspirowanie podejmowania przez studentów w ramach prac dyplomowych, magisterskich oraz prac prowadzonych przez studencki ruch naukowy problemów ważnych z punktu widzenia potrzeb gospodarki i kultury powiatu,
e)
ułatwianie młodzieży studiującej korzystania z różnych form wypoczynku i działalności kulturalno-oświatowej, prowadzonej przez zakłady pracy znajdujące się na terenie powiatu.
2.
Komisja prowadzi ewidencję studentów przyjętych na studia w szkołach wyższych, a posiadających stałe miejsce zamieszkania na terenie powiatu, oraz studentów, którzy zawarli umowy przedwstępne lub umowy o stypendia fundowane z zakładami pracy znajdującymi się na terenie powiatu - na podstawie informacji dostarczonych przez szkoły wyższe.
§  3.
Szczegółowy tryb działania komisji określa uchwalony przez nią regulamin. Komisja działa stosownie do uchwalanych corocznie planów pracy. Regulamin i plany pracy podlegają zatwierdzeniu przez prezydium powiatowej rady narodowej lub przez przewodniczącego prezydium - z upoważnienia prezydium.
§  4.
Opinie, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, wydawane są studentom I roku studiów, mającym stałe miejsce zamieszkania na terenie działania rady, którzy ubiegają się o stypendium zwyczajne. Dla studentów wyższych lat studiów opinie są wydawane wówczas, gdy istnieją szczególne okoliczności uzasadniające wydanie takiej opinii.
§  5.
1.
Opinie, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i 4, powinny być wydawane studentom w ciągu 21 dni od dnia złożenia wniosku o ich wydanie.
2.
W celu ustalenia sytuacji materialnej studenta i dokonania oceny jego postawy moralno-obywatelskiej komisje lub powołane przez nie zespoły mogą przeprowadzać społeczne wywiady środowiskowe.
3.
Od opinii wydanej przez komisję przysługuje studentowi prawo odwołania się w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia do przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej, przy której działa komisja. Przewodniczący prezydium wydaje ostateczną opinię w ciągu 7 dni.
§  6.
1.
Do udziału w pracach komisji i jej zespołów mogą być zapraszane osoby nie będące członkami komisji.
2.
W realizacji swych zadań komisja powinna współdziałać z odpowiednimi komisjami rady narodowej.
3.
Za udział w pracach komisji nie przysługuje wynagrodzenie.
§  7.
Obsługę prac komisji sprawuje wydział oświaty i kultury lub inny wydział wyznaczony przez prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
§  8.
Przepisy zarządzenia dotyczące powiatowych rad narodowych stosuje się odpowiednio do miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie i dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024