Przeprowadzenie zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1961 oraz odprowadzenie oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej w roku 1961.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 marca 1961 r.
w sprawie przeprowadzenia zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1961 oraz odprowadzenia oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej w roku 1961.

Na podstawie § 8 ust. 3 uchwały nr 57 Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie przedsięwzięć zmierzających do zapewnienia wykonania narodowego planu gospodarczego w zakresie inwestycji na 1961 r. oraz do przygotowania warunków dla prawidłowej realizacji inwestycji w dalszych latach planu 5-letniego (Monitor Polski Nr 13, poz. 68), zwanej w dalszym ciągu zarządzenia "uchwałą nr 57/61", i art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz w związku z uchwałą nr 216a Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1960 r. w sprawie powszechnej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji planu 5-letniego na lata 1961–1965 (Monitor Polski Nr 61, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zamieszczenie skreśleń i zmniejszeń nakładów inwestycyjnych w spisach zadań inwestycyjnych na rok 1961 na wykazach sporządzonych zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 uchwały nr 57/61 jest równoznaczne z decyzją o:
1)
blokadzie limitów inwestycyjnych,
2)
zmianie w pokryciu finansowym inwestycji.
2.
W zakresie budownictwa mieszkaniowego wykazy, o których mowa w ust. 1, stanowią jedynie podstawę do ewidencjonowania przez banki wyników rewizji w roku 1961 w celu umożliwienia ich wykorzystania po spełnieniu warunków określonych w § 11 ust. 3 uchwały nr 216a Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1960 r. w sprawie powszechnej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji planu 5-letniego na lata 1961–1965 (Monitor Polski Nr 61, poz. 288).
3.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, powinny obejmować nakłady podlegające skreśleniu lub zmniejszeniu w podwójnych cenach, tj. w cenach, na których podstawie opracowane zostały założenia lub dokumentacja projektowo-kosztorysowa będące przedmiotem rewizji, oraz w cenach przyjętych do ustalenia limitów inwestycyjnych w spisach zadań inwestycyjnych na rok 1961.
§  2.
1.
Banki właściwe do finansowania inwestycji dokonują na podstawie wykazów, o których mowa w § 1, blokady limitów inwestycyjnych oraz blokady środków finansowych przeznaczonych na sfinansowanie inwestycji objętych tymi limitami.
2.
Jeżeli wykazy nie zawierają szczegółowych danych dla przeprowadzenia zmniejszenia limitów inwestycyjnych inwestor powinien w ciągu 7 dni od wezwania banku wskazać zadania i obiekty, których limit ulega zmniejszeniu.
3.
W razie niewywiązania się inwestora z obowiązku określonego w ust. 2 bank jest uprawniony do zablokowania odpowiedniej części limitu w ciężar ogólnego limitu inwestycyjnego inwestora do czasu wskazania przez niego zadania i obiektu, którego zmniejszenie dotyczy.
§  3.
Banki finansujące inwestycje w terminie do dnia 30 kwietnia 1961 r. przedstawią Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrowi Finansów sprawozdanie z dokonania blokady środków finansowych oraz blokady limitów inwestycyjnych. Banki składają te sprawozdania w układzie według wzoru uzgodnionego z Ministerstwem Finansów.
§  4.
1.
Opierając się na sprawozdaniach banków, o których mowa w § 3, Minister Finansów:
1)
w zakresie inwestycji centralnych i budownictwa inwestycyjnego jednostek budżetowych – dokona odpowiedniego zamknięcia otwartych kredytów budżetowych oraz przeniesienia ich na część 62 budżetu centralnego dział I rozdział 320 pod nazwą "Wyniki rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej",
2)
w zakresie inwestycji zjednoczeń – bądź dokona analogicznych jak w pkt 1 zmian w budżecie, bądź też poleci bankom dokonanie przelewu środków z funduszu inwestycyjnego zjednoczenia na odrębny zablokowany rachunek bankowy pod nazwą "Środki pochodzące z rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej" prowadzony w Banku Inwestycyjnym z podziałem ewidencyjnym według ministerstw (urzędów centralnych),
3)
w zakresie inwestycji rad narodowych – zmniejszy dotacje wyrównawcze dla poszczególnych województw w wysokości zablokowanych środków, przenosząc odpowiednie kwoty do części budżetu centralnego jak w pkt 1.
2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą środków przeznaczonych na finansowanie obiektów mieszkaniowych, objętych planem centralnym i terenowym.
§  5.
W razie zamknięcia kredytów budżetowych lub przeniesienia środków zgodnie z przepisami § 4 właściwi dysponenci zobowiązani są dokonać odpowiednich zmian w pokryciu finansowym inwestycji podporządkowanych sobie jednostek. Prezydia rad narodowych dokonają nadto odpowiednich zmian w swoich budżetach.
§  6.
1.
Środki uzyskane z oszczędności osiągniętych w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej, dotyczących inwestycji przedsiębiorstw, pozostają do dyspozycji inwestorów i mogą być przez nich zużyte przede wszystkim na pokrycie różnic importowych, przyspieszenie inwestycji realizowanych oraz na dodatkowe nakłady inwestycyjne w zakresie określonym w uchwale nr 28 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad realizacji w 1961 r. inwestycji szybko rentujących się, związanych z postępem technicznym lub rozwojem produkcji eksportowej albo zastępującej import, oraz innych drobnych inwestycji nie objętych narodowym planem gospodarczym (Monitor Polski Nr 11, poz. 61).
2.
Środki uzyskane z oszczędności osiągniętych w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji finansowanych wyłącznie z funduszów społecznych podlegają zwrotowi na rzecz tych funduszów.
3.
Środki uzyskane z oszczędności osiągniętych w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej budownictwa mieszkaniowego finansowanego z zakładowych funduszów mieszkaniowych pozostają na rachunkach tych funduszów.
§  7.
Oszczędności uzyskane w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji spółdzielczości powodują zmniejszenie limitów inwestycyjnych dla poszczególnych central spółdzielni. Kwoty zmniejszeń limitów przechodzą do rezerwy spółdzielczości. Kwoty te mogą być wykorzystane na inwestycje spółdzielczości za zgodą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów. Centrale spółdzielni dokonują odpowiednich zmian w limitach inwestycyjnych podporządkowanych jednostek, powiadamiając o tym centralę banku finansującego inwestycje spółdzielczości.
§  8.
Wyniki rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestorzy zobowiązani są uwzględniać w planach rzeczowo-finansowych, jak również dokonać odpowiednich zmian umów o roboty budowlano-montażowe zawartych z przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 29 marca 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.29.139

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1961 oraz odprowadzenie oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej w roku 1961.
Data aktu: 29/03/1961
Data ogłoszenia: 08/04/1961
Data wejścia w życie: 08/04/1961, 29/03/1961