Zatrudnienie oficerów zawodowych zwolnionych ze służby wojskowej i ich materialne zaopatrzenie.

UCHWAŁA NR 782
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 października 1955 r.
w sprawie zatrudnienia oficerów zawodowych zwolnionych ze służby wojskowej i ich materialnego zaopatrzenia.

W związku ze zmniejszeniem liczebności Sił Zbrojnych P.R.L. i zwalnianiem oficerów zawodowych z szeregów Wojska Polskiego, w celu zapewnienia zwalnianym ze służby oficerom uzyskania odpowiedniej pracy i włączenia ich do realizacji zadań gospodarczych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) oraz prezydia powiatowych rad narodowych i miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty do zapewnienia zwolnionym ze służby wojskowej oficerom zawodowym pracy odpowiadającej kwalifikacjom, wykształceniu i stanowi zdrowia oficera w przedsiębiorstwach państwowych, zakładach przemysłowych lub w rolnictwie albo w instytucjach państwowych i w innych uspołecznionych zakładach pracy, zwanych w dalszych przepisach "zakładami pracy", położonych na ich terenie.
§  2.
1.
Tworzy się przy prezydiach powiatowych rad narodowych i miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) komisje dla zatrudnienia zwalnianych z wojska oficerów w składzie:

- przewodniczący prezydium rady narodowej lub jego zastępca,

- przedstawiciel komitetu powiatowego (miejskiego) PZPR,

- wojskowy komendant rejonowy lub jego przedstawiciel.

2.
Zadaniem komisji wymienionych w ust. 1 jest zbadanie kwalifikacji oficera oraz ustalenie możliwości jego zatrudnienia na odpowiednim stanowisku w jednym z zakładów pracy położonych na terenie powiatu lub miasta i spowodowanie przyjęcia go do pracy przez dany zakład pracy.
3.
Komisję wymienioną w ust. 1 powołuje w miarę potrzeby przewodniczący prezydium rady narodowej.
§  3.
W celu uzyskania pracy oficer zwolniony z wojskowej służby zawodowej powinien zgłosić się do prezydium rady narodowej wymienionej w § 2 ust. 1 i właściwej ze względu na miejsce zamieszkania oficera w ciągu miesiąca od zwolnienia ze służby.
§  4.
1.
Wojskowy komendant rejonowy powinien przedstawić komisji wymienionej w § 2 wszelkie dane umożliwiające zatrudnienie oficera na odpowiednim stanowisku, a w szczególności podać jego kwalifikacje zawodowe, wykształcenie i inne umiejętności umożliwiające zatrudnienie oficera, rodzaj pracy, jaka mu odpowiada i jaką ze względu na stan zdrowia może wykonywać, oraz wysokość ostatnio pobieranego przez oficera w wojsku uposażenia pieniężnego.
2.
Komisja może wezwać oficera do zgłoszenia się do komisji w celu uzyskania bliższych wyjaśnień lub dokumentów dotyczących kwalifikacji i wykształcenia oficera, niezbędnych do zatrudnienia go na odpowiednim stanowisku.
§  5.
Komisja wymieniona w § 2 powinna dołożyć starań, aby w miarę możności zaofiarowana oficerom praca zapewniała im wynagrodzenie w wysokości zbliżonej do uposażenia pobieranego w wojsku. Przepis ten nie ma zastosowania do oficerów, którzy otrzymują rentę emerytalną lub inwalidzką, jak również do tych, którzy zostali zwolnieni ze służby wojskowej w trybie karnym lub dyscyplinarnym.
§  6.
1.
Po ustaleniu przez komisję wymienioną w § 2 zakładu pracy i stanowiska, na którym oficer zostanie zatrudniony, prezydium rady narodowej wydaje oficerowi skierowanie do pracy do danego zakładu pracy.
2.
Zakład pracy obowiązany jest przyjąć oficera do pracy zgodnie ze skierowaniem wydanym przez prezydium rady narodowej.
3.
Wszelkie czynności zmierzające do przydzielenia oficerowi odpowiedniej pracy powinny być dokonywane niezwłocznie, tak aby podjęcie pracy przez oficera zgodnie ze skierowaniem nastąpiło nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia zgłoszenia się oficera do prezydium rady narodowej.
§  7.
1.
Jeżeli komisja wymieniona w § 2 nie ma możności przydzielenia oficerowi odpowiedniej pracy w zakładach pracy położonych na terenie powiatu lub miasta, prezydium rady narodowej kieruje oficera do prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej, i przesyła temu prezydium wszelkie dokumenty wraz ze sprawozdaniem komisji z dokonanych czynności w tej sprawie.
2.
W celu przydzielenia oficerowi odpowiedniej pracy w zakładach pracy położonych na terenie województwa przewodniczący wojewódzkiej rady narodowej powołuje komisję w składzie:

- przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub jego zastępca,

- przedstawiciel komitetu wojewódzkiego PZPR,

- wojskowy komendant wojewódzki lub jego przedstawiciel,

- przedstawiciel wojewódzkiej rady związków zawodowych.

3.
Przepisy §§ 4-6 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Przydzielenie oficerowi pracy w zakładzie pracy położonym poza miejscem jego zamieszkania lub nie w bezpośredniej jego bliskości, tak by dojazd do pracy nie przedstawiał dla oficera większych trudności, może mieć miejsce pod warunkiem dostarczenia w innej miejscowości przez zakład pracy lub prezydium rady narodowej dla oficera i jego rodziny mieszkania odpowiadającego obowiązującym w tej miejscowości normom zaludnienia i nadającego się pod względem technicznym do zamieszkania.
§  9.
Jeżeli oficer skierowany przez prezydium rady narodowej do pracy na określonym stanowisku w zakładzie pracy wymaga przeszkolenia zawodowego, powinien on być skierowany przez zakład pracy na odpowiednie kursy zawodowe w celu przeszkolenia w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach w sprawie zasad organizowania, prowadzenia i finansowania kursowego doszkalania zawodowego.
§  10.
1. 1
Oficerom zwolnionym z wojskowej służby zawodowej, którzy zostaną skierowani na kursy zawodowe lub w terminie dwóch miesięcy od zwolnienia ze służby podejmą pracę, zalicza się okres odbytej przez nich czynnej służby wojskowej oraz okres przeszkolenia zawodowego do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień uzależnionych od ciągłości pracy albo od ilości lat pracy w danym zawodzie lub służbie bądź w szczególnych warunkach, od których zależy nabycie tych uprawnień.
2. 2
Jeżeli oficer nie mógł z powodu czasowej niezdolności do pracy, stwierdzonej świadectwem lekarza społecznej służby zdrowia, albo z innych, ważnych przyczyn, stwierdzonych zaświadczeniem prezydium rady narodowej wydanym na podstawie ustaleń komisji wymienionych w §§ 2 i 7, podjąć pracy w zakładzie pracy w terminie określonym w ust. 1, termin ten liczy się od odzyskania zdolności do pracy lub ustania przeszkody do jej podjęcia.
§  11.
1.
Oficerom, którzy przed zwolnieniem ze służby wojskowej nie wykorzystali należnego im urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym następuje zwolnienie ze służby, organy wojskowe obowiązane są wypłacić wynagrodzenie za nie wykorzystany urlop.
2.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 nie przysługuje, jeżeli zwolnienie oficera ze służby wojskowej nastąpiło w trybie karnym lub dyscyplinarnym.
§  12. 3
1.
Oficerom zwolnionym z wojskowej służby zawodowej, niezależnie od przysługującej im odprawy i ewentualnie pobieranego wynagrodzenia za pracę lub stypendium otrzymywanego w związku z przeszkoleniem albo renty emerytalnej lub inwalidzkiej, wypłaca się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej co miesiąc przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby uposażenie w wysokości ustalonej dla posiadanego stopnia wojskowego w przepisach o uposażeniu żołnierzy.
2.
Uposażenie określone w ust. 1 wypłaca oficerom wojskowy komendant rejonowy, właściwy według miejsca zamieszkania oficera, miesięcznie z góry, począwszy od pierwszego dnia najbliższego miesiąca kalendarzowego po zwolnieniu ze służby. Uposażenie to wolne jest od podatku.
3.
(skreślony).
4.
Uposażenia określonego w ust. 1 nie wypłaca się oficerom zwolnionym z wojskowej służby zawodowej na własną prośbę albo w trybie karnym lub dyscyplinarnym.
§  13.
1.
Wydatki na odprawy, równoważniki pieniężne w zamian za umundurowanie oraz na wynagrodzenia i uposażenia wymienione w §§ 11 i 12 dla zwalnianych z wojska oficerów zawodowych należy pokrywać z kredytów bieżących Ministerstwa Obrony Narodowej.
2. 4
(skreślony).
§  14.
1.
Do czasu przydzielenia oficerowi przez zakład pracy lub prezydium rady narodowej odpowiedniego mieszkania oficer zachowuje dotychczas zajmowaną przez siebie kwaterę wojskową. Może on być przekwaterowany do innej kwatery wojskowej tylko w przypadku, gdy zajmowana kwatera mieści się w obrębie koszar lub w innych zamkniętych obiektach wojskowych.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do oficerów zwolnionych ze służby w trybie karnym lub dyscyplinarnym.
§  15.
Jeżeli oficer zwolniony ze służby w związku z objęciem zatrudnienia zmienił miejsce zamieszkania, dzieci tego oficera powinny być przyjęte do szkoły w nowej miejscowości również w ciągu roku szkolnego.
§  16.
Przepisy § 10 stosuje się również do tych oficerów zawodowych zwolnionych ze służby przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, którzy podjęli pracę w uspołecznionym zakładzie pracy w ciągu dwóch miesięcy od zwolnienia ze służby lub od odzyskania zdolności do pracy.
§  17.
Uchwała niniejsza z wyjątkiem przepisu § 12 stosuje się odpowiednio do zwolnionych ze służby wojskowej podoficerów nadterminowych.
§  18.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Obrony Narodowej, a w stosunku do oficerów i podoficerów wojsk wewnętrznych - Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz innym ministrom.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 3 września 1955 r.
1 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 9 pkt 1 uchwały nr 581 z dnia 22 września 1956 r. (M.P.56.82.967) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1956 r.
2 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 9 pkt 2 uchwały nr 581 z dnia 22 września 1956 r. (M.P.56.82.967) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1956 r.
3 § 12 zmieniony przez § 9 pkt 3-5 uchwały nr 581 z dnia 22 września 1956 r. (M.P.56.82.967) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1956 r.
4 § 13 ust. 2 skreślony przez § 9 pkt 6 uchwały nr 581 z dnia 22 września 1956 r. (M.P.56.82.967) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024