Wymiana pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

INSTRUKCJA
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 5 października 1954 r.
w sprawie wymiany pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Na podstawie art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 26 lutego 1951 r. o organizacji władz w dziedzinie komunikacji (Dz. U. Nr 14, poz. 108 i Nr 41, poz. 310) oraz art. 2 pkt 8 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o organizacji administracji gospodarki motoryzacyjnej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Instrukcja zawiera wskazówki postępowania przy wymianie pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych, wydanych na podstawie przepisów rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1948 r. w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych (Dz. U. z 1948 r. Nr 27, poz. 185), zwanych dalej w skróceniu "dotychczasowymi pozwoleniami", na pozwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych przewidziane rozporządzeniem Ministrów Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 1953 r. w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 6), zwane dalej w skróceniu "nowymi pozwoleniami".
2.
Paragrafy rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Ministrów Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 1953 r. w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 6) oznacza się w instrukcji literą "R".
3.
Paragrafy zarządzenia Ministrów: Transportu Drogowego i Lotniczego, Obrony Narodowej oraz Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 5 września 1954 r. w sprawie pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych (Monitor Polski Nr 85, poz. 974) oznacza się w instrukcji literą "Z".

Właściwość władz.

§  2.
1.
Wymiany dotychczasowych pozwoleń na nowe pozwolenia (kategorii I, II, III, ciągnikowej, trolejbusowej, amatorskiej i motocyklowej) dokonuje wydział komunikacji drogowej prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat) rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy. W m. st. Warszawie i m. Łodzi wymiany dokonują wydziały komunikacji drogowej prezydiów rad narodowych tych miast.
2.
Miejscem zamieszkania kierowcy jest miejsce, w którym kierowca ubiegający się o wymianę pozwolenia jest w chwili wymiany zameldowany na zamieszkanie zgodnie z dowodem osobistym lub kartą meldunkową.

Zasady wymiany pozwoleń.

§  3.
1.
Wymianie podlegają tylko pozwolenia wydane na podstawie rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1948 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 186).
2.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii I otrzyma nowe pozwolenie kategorii I.
3.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii II otrzyma:
1)
nowe pozwolenie kategorii I jeżeli:
a)
posiada zaświadczenie (wkładkę B), wydane na podstawie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 18 listopada 1950 r. nr SRD.IV.45/1/50 lub
b)
przedłoży zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy, że co najmniej od 12 miesięcy prowadzi autobusy albo w miastach liczących ponad 100.000 mieszkańców - ambulanse (karetki sanitarne) pogotowia ratunkowego, samochody bojowe straży pożarnych lub inne pojazdy uprzywilejowane w ruchu, albo
2)
nowe pozwolenie kategorii II, jeżeli nie odpowiada warunkom określonym w pkt 1.
4.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii III-a otrzyma:
1)
nowe pozwolenie kategorii I, jeżeli posiada zaświadczenie (wkładkę B), wydane na podstawie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 18 listopada 1950, r. nr SRD.IV.45/1/50;
2)
nowe pozwolenie kategorii II, jeżeli:
a)
posiada zaświadczenie (wkładkę A), wydane na podstawie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 18 listopada 1950 r. nr SRD.IV.45/1/50 lub
b)
ukończył 20 lat oraz przedłoży zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy że pracuje jako kierowca zawodowy i prowadzi samochody ciężarowe lub ciągniki przez 18 miesięcy, lub
c)
ukończył 20 lat, przedłoży zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy, że pracuje jako kierowca zawodowy, i złoży egzamin wymagany do uzyskania nowego pozwolenia kategorii II;
3)
nowe pozwolenie kategorii III, jeżeli nie spełnia warunków określonych w pkt 1 i 2 i przedłoży zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy, że pracuje jako kierowca zawodowy;
4)
nowe pozwolenie kategorii amatorskiej, jeżeli nie odpowiada warunkom określonym w pkt 1, 2 i 3.
5.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii III-b otrzyma nowe pozwolenie kategorii ciągnikowej według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do instrukcji. Przy wydaniu tego pozwolenia należy na stronie pierwszej pozwolenia w górnej części po wyrazie "kategorii" dopisać wyraz "ciągnikowej" a na stronie drugiej pozwolenia po wyrazach "Uprawniony jest do prowadzenia:" dopisać wyrazy "ciągników najwyżej z trzema przyczepami o łącznej nośności (ładowności) 9 tonn, jeżeli ciągniki te nie mogą rozwijać szybkości ponad 30 km/godz.". W przypadku gdy kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia motocykli, należy również dopisać wyrazy "oraz motocykli".
6.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii III-b z umieszczoną w tym pozwoleniu adnotacją "jedynie wózków elektrycznych (akumulatorowych) na obszarze...", wydanego na podstawie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 29 września 1949 r. nr SOV-75/17/49, otrzyma nowe pozwolenie na druku przewidzianym dla pozwoleń zawodowych kategorii ciągnikowej i trolejbusowej (załącznik nr 6 do instrukcji). Przy wydaniu tego pozwolenia należy na stronie pierwszej pozwolenia w górnej części po wyrazie "kategorii" dopisać wyrazy "wózki elektryczne", a na stronie drugiej pozwolenia po wyrazach "Uprawniony jest do prowadzenia:" dopisać wyrazy "wyłącznie wózków elektrycznych akumulatorowych".
7.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii IV otrzyma nowe pozwolenie kategorii motocyklowej.
8.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia na prowadzenie wyłącznie trolejbusów otrzyma nowe pozwolenie kategorii trolejbusowej według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do instrukcji. Przy wydaniu tego pozwolenia należy na stronie pierwszej pozwolenia w górnej części po wyrazie "kategorii" dopisać wyraz "trolejbusowej", a na stronie drugiej pozwolenia po wyrazach "Uprawniony jest do prowadzenia:" dopisać wyraz "trolejbusów". W przypadku gdy kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia motocykli, należy również dopisać wyrazy "oraz motocykli".
9. 1
Kierowcą zawodowym jest osoba:
a)
która środki utrzymania czerpie wyłącznie z wykonywania zawodu kierowcy pojazdu mechanicznego,
b)
która była kierowcą przez okres 12 miesięcy i pracuje jako mechanik, brygadzista, monter lub inny pracownik warsztatowy samochodowy w fabryce samochodów, w warsztacie samochodowym, stacji obsługi samochodów lub jako kierownik transportu, dyspozytor, kontroler techniczny samochodowy w jednostkach transportu samochodowego bądź jako kontroler-inspektor ruchu drogowego.
9a. 2
Za kierowcę zawodowego może być uznana przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) - wydział komunikacji drogowej osoba, która jest posiadaczem samochodu ciężarowego, odpowiadającego warunkom, określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. Nr 44, poz. 206), jeżeli posiada dotychczasowe pozwolenie kategorii IIIa i prowadzi samochód.
9b. 3
Minister Transportu Drogowego i Lotniczego może zaliczyć do kierowców zawodowych osoby nie wymienione w ust. 9 i 9a, a zajmujące stanowiska w gospodarce lub administracji samochodowej pod warunkiem udowodnienia przez nie prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres co najmniej 12 miesięcy.
10.
Zaświadczenie zakładu pracy (ust. 3 pkt 1 lit. b), ust. 4 pkt 2 lit. b) i c) i pkt 3) powinno:
a)
stwierdzać czas pracy w zawodzie kierowcy, rodzaj, markę i numery rejestracyjne pojazdów, które kierowca prowadził, oraz czy i ewentualnie kiedy kierowca spowodował wypadek drogowy,
b)
być zaopatrzone w pieczątkę firmową oraz podpis kierownictwa zakładu pracy i rady zakładowej. Wzór zaświadczenia jest podany w załączniku nr 4 do instrukcji.
11.
Kierowca zawodowy, posiadający warunki do uzyskania pozwolenia kategorii II lub kategorii I, który nie ukończył wymaganych 19 lat do uzyskania pozwolenia kategorii II, a 21 lat - do kategorii I, otrzyma pozwolenie odpowiadające posiadanemu wiekowi. Wiek liczy się biorąc pod uwagę rok kalendarzowy, w którym kierowca kończy 19 lub 21 lat.
12.
Przy wymianie pozwolenia kierowca obowiązany jest zwrócić dotychczasowe pozwolenie.
13.
W razie wątpliwości co do kwalifikacji fachowych kierowcy lub stanu jego zdrowia prezydium rady narodowej (§ 46 R) może wezwać kierowcę do poddania się egzaminowi lub zbadania stanu zdrowia przed dokonaniem wymiany dotychczasowego pozwolenia na nowe pozwolenie.

Podanie o wymianę pozwolenia.

§  4.
1.
Wymiana pozwolenia odbywa się na podstawie podania zainteresowanego kierowcy. Wzór podania zawiera załącznik nr 1 do instrukcji.
2.
Do podania załączają:
1)
kierowcy zawodowi, ubiegający się o wymianę dotychczasowego pozwolenia na nowe pozwolenie kategorii I, II, III, ciągnikowej lub trolejbusowej - dwie jednakowe fotografie (bez nakrycia głowy) nie podklejone o wymiarach 4 X 6 cm, a ponadto:
a)
kierowcy autobusowi, którzy nie byli badani przez zakład leczniczy w latach 1953 i 1954 - zaświadczenie zakładu leczniczego wskazanego przez wydział komunikacji drogowej prezydium rady narodowej, stwierdzające stan zdrowia,
b)
kierowcy zatrudnieni w uspołecznionym zakładzie pracy - zaświadczenie zakładu pracy, o którym mowa w § 3 ust. 10 jeżeli ubiegają się o wymianę pozwolenia na nowe pozwolenie wyższej kategorii lub dotychczasowego pozwolenia kategorii III-a na pozwolenie zawodowe;
2)
kierowcy ubiegający się o wymianę dotychczasowego pozwolenia na nowe pozwolenie kategorii amatorskiej lub motocyklowej - dwie jednakowe fotografie (bez nakrycia głowy) nie podklejone o wymiarach 4 X 6 cm.
3.
Przepisy ust. 2 pkt 1 lit. a) i b) nie dotyczą żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
4.
Podania o wymianę dotychczasowych pozwoleń na nowe pozwolenia mogą być składane przez kierowców indywidualnie lub zbiorowo.
5.
W celu usprawnienia wymiany dotychczasowych pozwoleń na nowe pozwolenia od kierowców zatrudnionych w większych zakładach pracy wydział komunikacji drogowej prezydium rady narodowej może przyjmować zbiorowo pozwolenia do wymiany. W tym celu zakład pracy powinien złożyć do prezydium rady narodowej wykaz kierowców ubiegających się o wymianę pozwolenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do instrukcji. Do wykazu kierowców powinny być załączone podania o wymianę pozwolenia wraz z odpowiednimi załącznikami zgodnie z ust. 2.
6.
W przypadku zbiorowego zgłoszenia przez zakład pracy pozwoleń do wymiany wydział komunikacji drogowej prezydium rady narodowej może wystawić nowe pozwolenia i wydać je upoważnionemu pisemnie pracownikowi w celu dokonania wymiany.

Wymiana pozwoleń.

§  5.
1.
W celu zaznajomienia kierowców z zasadami wymiany dotychczasowych pozwoleń na nowe pozwolenia należy umieścić na terenie biura, wydziału komunikacji drogowej prezydium rady narodowej (§ 2 ust. 1) w miejscu dostępnym i widocznym wywieszkę według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do instrukcji, podającą zasady wymiany.
2.
Wydział komunikacji drogowej prezydium rady narodowej (ust. 1) rozpatruje podania o wymianę dotychczasowych pozwoleń na nowe pozwolenia i wydaje orzeczenie o wymianie (w razie potrzeby przeprowadza postępowanie wyjaśniające) oraz ustala termin wymiany.
3.
Kierowca, który zgłosi się w dniu ustalonym (§ 9 instrukcji) do wydziału komunikacji drogowej prezydium rady narodowej (§ 46 R) w celu wymiany dotychczasowego pozwolenia powinien być załatwiony w tymże dniu, jeżeli złożył uprzednio podanie o wymianę pozwolenia.
4.
W celu usprawnienia przeprowadzenia wymiany pozwoleń bez straty czasu pracy kierowców zatrudnionych przeważnie w ciągu dnia należałoby przeprowadzać wymianę pozwoleń również w godzinach popołudniowych, a nawet w niedziele i święta, w drodze akcji społecznej i za zgodą odpowiednich władz.
5.
Zwrócone przez kierowców dotychczasowe pozwolenia należy przekreślić atramentem (każdą stronę na krzyż) i dołączyć do akt danego kierowcy wraz ze wszystkimi załącznikami, na których podstawie została dokonana wymiana dotychczasowego pozwolenia na nowe pozwolenie.
6.
Przed doręczeniem nowych pozwoleń należy sprawdzić:
1)
czy ubiegający się o wymianę pozwolenia zamieszkuje na obszarze podległym prezydium rady narodowej, do której zwrócił się o wymianę; w tym celu należy zażądać od kierowcy ubiegającego się o wymianę pozwolenia okazania dowodu osobistego lub karty meldunkowej;
2)
czy przedstawione do wymiany dotychczasowe pozwolenie nie należy do kierowcy objętego wykazem kierowców, którym cofnięto pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych;
3)
czy przedstawione do wymiany dotychczasowe pozwolenie nie jest sfałszowane.
7.
Wymiana pozwoleń należących, do kierowców objętych wykazem, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, może nastąpić dopiero po zakończeniu okresu, na który kierowcy cofnięto pozwolenie, i zgodnie z obowiązującymi przepisami (§ 50 R).
8.
Do każdego nowego pozwolenia wydział komunikacji drogowej prezydium właściwej rady narodowej dołączy wkładkę kontrolną A.
9.
Kierowca, który według dotychczasowego pozwolenia posiada oprócz uprawnień do prowadzenia samochodów również uprawnienia do prowadzenia motocykli, otrzymuje nowe pozwolenie kategorii I, II, III i amatorskiej według ustalonych wzorów. Jeśli kierowca nie posiada uprawnienia do prowadzenia motocykli, wyrazy "oraz motocykli" należy w pozwoleniach skreślić.
10.
Rubryka pozwolenia "Adnotacje urzędowe" przeznaczona jest do umieszczenia w niej krótkich wzmianek urzędowych dotyczących np. dodatkowych uprawnień kierowcy do prowadzenia pojazdów o specjalnym napędzie lub warunków, które powinien zachować kierowca przy prowadzeniu pojazdu. W takich przypadkach w rubryce "Adnotacje urzędowe" zamieszcza się krótkie wzmianki np. następującej treści: "ma prawo prowadzić pojazdy o napędzie gazem płynnym (wysokosprężonym)" lub "tylko w okularach". Ewentualne inne wzmianki należy formułować możliwie krótko aby można było w rubryce "Adnotacje urzędowe" pomieścić jednocześnie co najmniej trzy pieczątki o wyżej wymienionych tekstach lub innych tekstach stosownie do potrzeb.

Wymiana pozwoleń wojskowych.

§  6.
Posiadaczowi dotychczasowego pozwolenia wojskowego wydział komunikacji drogowej prezydium rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy przed powołaniem go do służby wojskowej, wyda nowe pozwolenie odpowiedniej kategorii na podstawie zaświadczenia właściwego dowódcy jednostki wojskowej. Wzór zaświadczenia zawiera załącznik nr 5 do instrukcji.

Wymiana wtórników pozwoleń.

§  7.
1.
Do wymiany wtórników dotychczasowych pozwoleń mają zastosowanie przepisy dotyczące wymiany pozwoleń.
2.
Kierowcy, który zgubił dotychczasowe pozwolenie i nie uzyskał wtórnika pozwolenia, wydział komunikacji drogowej prezydium rady narodowej (§ 46 R) wyda na podstawie akt ewidencyjnych nowe pozwolenie odpowiedniej kategorii przy uwzględnieniu przepisów § 3 instrukcji (§ 12 Z).

Pozwolenia nie zgłoszone do wymiany w terminie.

§  8.
Dotychczasowe pozwolenia, które nie zostały zgłoszone do wymiany w terminie określonym w trybie rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1953 r. (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 6), należy traktować jako nieważne.

Sporządzanie planu wymiany pozwoleń.

§  9.
1.
Wydziały komunikacji drogowej prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych, Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi przystąpią natychmiast do opracowania planu wymiany dotychczasowych pozwoleń na nowe pozwolenia. Plan ten powinien być tak ułożony, aby ustalony zarządzeniem Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 13 lipca 1954 r. w sprawie przedłużenia terminu wymiany pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych (Monitor Polski Nr A-69, poz. 868) termin zakończenia wymiany pozwoleń 31 grudnia 1954 r. nie był przekroczony.
2.
Plan wymiany powinien uwzględniać:
1)
okres pierwszy - składanie podań,
2)
okres drugi - właściwą wymianę.
3.
Wydziały komunikacji drogowej prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych, Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi podadzą do publicznej wiadomości plan wymiany dotychczasowych pozwoleń na nowe pozwolenia.

Nadzór nad wymianą pozwoleń.

§  10.
Wydziały komunikacji drogowej prezydiów wojewódzkich rad narodowych dopilnują planowej wymiany dotychczasowych pozwoleń na nowe pozwolenia oraz udzielać będą wydziałom komunikacji drogowej prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych wyjaśnień w razie wątpliwości, wynikłych w związku z wymianą pozwoleń.

Przepis końcowy.

§  11.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Transportu Drogowego i Lotniczego: J. Rustecki

Załączniki do instrukcji Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 5 października 1954 r. (poz. 1100).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wniosek złożono

dnia .. 195 .. r.

Nr ....

Wypełnia urząd

.................. dnia ............. 195 .. r.

Do

Prezydium Powiatowej (Miejskiej)

Rady Narodowej w ...............

PODANIE O WYMIANĘ POZWOLENIA NA PROWADZENIE POJAZDÓW MECHANICZNYCH

..................................................... urodzony dnia ........................ miesiąca ........................ roku

(nazwisko i imię)

.................. w ...................................... syn ........................................ i ......................................

(miejscowość i powiat) (imię ojca) (imię matki)

z domu ................................... zamieszkały w ............................. gmina ....................................

(nazwisko rodowe matki)

powiat .................................. ulica....................................... nr ............... zawód ........................

proszę o wymianę dotychczasowego pozwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych na nowe pozwolenie kategorii ......................................................................................................

Oświadczam, że posiadam pozwolenie kategorii ............. nr ............ wydane dnia ........... przez .........., wkładkę ......... nr ......... wydaną dnia ............. przez .........., uprawniające do prowadzenia samochodów i motocykli*)

Obecnie nie prowadzę autobusów - prowadzę autobusy*)

Załączam:

1)
2 fotografie 4 X 6 cm,
2)
świadectwo lekarskie*),
3)
zaświadczenie zakładu pracy*).

....................................

(własnoręczny podpis)

*) Niepotrzebne skreślić.

DECYZJA

Na podstawie złożonych dokumentów należy wydać pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych kategorii .............................................................................................

............ dnia ........ 195 .. r.

..........................

(podpis)

POTWIERDZENIE ODBIORU

Potwierdzam otrzymanie pozwolenia kategorii .............

............ dnia ........... 195 .... r.

....................

(podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZASADY WYMIANY DOTYCHCZASOWYCH POZWOLEŃ NA PROWADZENIE POJAZDÓW MECHANICZNYCH NA NOWE POZWOLENIA

Lp. Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii Wymagane warunki bądź dokumenty, które należy załączyć do podania o wymianę dotychczasowego pozwolenia na nowe pozwolenie Otrzymuje nowe pozwolenie kategorii
1 2 3 4
Kierowcy zawodowi
1 I I
2 II z wkładką B I
3 III-a z wkładką B I
4 II zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy według ustalonego wzoru, że kierowca co najmniej od 12 miesięcy prowadzi autobusy albo w miastach liczących ponad 100.000 mieszkańców - ambulanse (karetki sanitarne) pogotowia ratunkowego, samochody bojowe straży pożarnych lub inne pojazdy uprzywilejowane w ruchu I
5 II II
6 III-a z wkładką A II
7 III-a 1) ukończenie 20 lat, 2) zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy według ustalonego wzoru, że pracuje jako kierowca zawodowy i prowadził samochody ciężarowe lub ciągniki przez 18 miesięcy II
8 III-a 1) ukończenie 20 lat 2) zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy według ustalonego wzoru, że pracuje jako kierowca zawodowy, 3) złożenie egzaminu wymaganego do uzyskania nowego pozwolenia kategorii II II
9 III-a 1) ukończenie 18 lat, 2) zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy według ustalonego wzoru, że pracuje jako kierowca zawodowy III
10 III-b ukończenie 18 lat ciągnikowej
11 do prowadzenia trolejbusów ukończenie 20 lat trolejbusowej
12 III-a Kierowcy amatorzy amatorskiej
13 IV motocyklowej
Uwagi: 1. Przy podaniu o wymianę pozwolenia należy złożyć dwie jednakowe fotografie (bez nakrycia głowy) o wymiarze 4 X 6 cm.
2.
Kierowcy autobusowi, którzy nie byli badani przez zakład leczniczy w latach 1953 i 1954, dołączają ponadto zaświadczenie zakładu leczniczego, stwierdzające stan zdrowia.
3.
Przy otrzymywaniu nowego pozwolenia zwrotowi podlega dotychczasowe pozwolenie bądź wtórnik dotychczasowego pozwolenia i zaświadczenia (wkładka A lub B) wydane do dotychczasowego pozwolenia na podstawie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 18 listopada 1950 r. nr SRD.IV.45/1/50.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

m. p. instytucji

(zakładu pracy)

Nr ....

WYKAZ KIEROWCÓW UBIEGAJĄCYCH SIĘ O WYMIANĘ POZWOLENIA NA PROWADZENIE POJAZDÓW MECHANICZNYCH

Lp. Nazwisko i imię posiadacza pozwolenia Zajmowane stanowisko Uwagi
1 2 3 4

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

m. p. instytucji

(zakładu pracy)

Nr ...........

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadcza się, że ob. ..................................................................................................................

urodzony(a) dnia ..........................................................................................................................

zamieszkały(a) w ..........................................................................................................................

posiadający(a) pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych kategorii .......... nr ..../...., wydane dnia ............. przez ........., wkładkę .............. nr ........., wydaną dnia ......... przez ..........., jest zatrudniony w naszej instytucji jako kierowca zawodowy od dnia ........... 19 ........ r. i prowadził następujące pojazdy mechaniczne:

1)
.....................................

(rodzaj pojazdu)

marki .... nr rejestracyjny ........., od dnia .............. do dnia ..................... i przejechał(a) kilometrów ...............

2)
.....................................

(rodzaj pojazdu)

marki .... nr rejestracyjny ........., od dnia .............. do dnia ..................... i przejechał(a) kilometrów ..............

3)
.....................................

(rodzaj pojazdu)

marki ......... nr rejestracyjny ........., od dnia ............... do dnia ...................... i przejechał(a) kilometrów ................

W okresie swej pracy spowodował wypadek drogowy ........ nie spowodował wypadku drogowego*)

(podać przybliżoną datę wypadku)

Rada zakładowa

.................

(podpis)

m. p.

Kierownik zakładu

.................

(podpis)

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Jednostka wojskowa.

............ dnia .... 19 .. r.

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadcza się, że ........................................................................................................................

(nazwisko i imię)

syn ................................................ i ............................................ urodzony dnia ........................

(imię ojca) (imię matki)

prowadzi obecnie samochód - autobus ........................................................................................

(rodzaj - marka)

Przejechał kilometrów ogółem ....................... w tym samochodami ciężarowymi .....................

Nie spowodował wypadku samochodowego - spowodował wypadek samochodowy*) .......................................................................................................................................................

(opis wypadku)

Wyżej wymieniony posiada kwalifikacje kierowcy kategorii ... w myśl rozporządzenia Ministrów Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 1953 r. w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych (Dz. U z 1954 r. Nr 3, poz. 6).

Dowódca jednostki wojskowej

.................................................

.......................................................................................................................................................

Jednostka wojskowa. (podpis)

....................., dnia ............... 195 .. r.

Prezydium Powiatowej (Miejskiej)

Rady Narodowej

w ...............................

Stawiam wniosek o wymianę pozwolenia wojskowego (cywilnego) nr ........................, wystawionego przez ........................ dnia ................... dla ob. ...................... na nowe pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych ..... kategorii ....

Szef Służby Samochodowej

...............................................

(podpis)

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

.

WZÓR POZWOLENIA KATEGORII CIĄGNIKOWEJ I TROLEJBUSOWEJ
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 3 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 instrukcji z dnia 27 kwietnia 1955 r. (M.P.55.40.398) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 10 maja 1955 r.
2 § 3 ust. 9a dodany przez § 1 pkt 2 instrukcji z dnia 27 kwietnia 1955 r. (M.P.55.40.398) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 10 maja 1955 r.
3 § 3 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 2 instrukcji z dnia 27 kwietnia 1955 r. (M.P.55.40.398) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 10 maja 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024