Tryb i warunki przyznawania obniżeń obowiązkowych dostaw mleka.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKUPU
z dnia 25 kwietnia 1953 r.
w sprawie trybu i warunków przyznawania obniżeń obowiązkowych dostaw mleka.

Na podstawie § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez indywidualne gospodarstwa rolne i mleczarskie (Dz. U. Nr 22, poz. 144, Nr 48, poz. 319 i Nr 51, poz. 337) i § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 maja 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne (Dz. U. Nr 28, poz. 193, Nr 48, poz. 320 i Nr 51, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka mogą być przyznawane właścicielom lub posiadaczom indywidualnych gospodarstw rolnych lub mleczarskich, spółdzielniom produkcyjnym i ich członkom oraz innym uspołecznionym gospodarstwom rolnym oprócz gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, które:
1)
prowadzą wychów cieląt (cieliczek, buhajków), zakwalifikowanych do hodowli od krów nie zapisanych do ksiąg hodowlanych;
2)
prowadzą wychów cieląt (cieliczek, buhajków) od krów zapisanych do ksiąg hodowlanych;
3)
prowadzą wychów cieląt zakontraktowanych przez upoważnione do tego przedsiębiorstwa państwowe;
4)
posiadają buhaje "B" z białym świadectwem uznania lub buhaje "Ż" z żółtym świadectwem uznania.
§  2.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka przewidziane w § 1 przysługują w wysokości:
1)
200 litrów mleka za każde cielę zakwalifikowane do hodowli;
2)
300 litrów mleka za każde cielę, pochodzące od krowy zapisanej do ksiąg wstępnych lub ksiąg głównych;
3)
300 litrów mleka za każde cielę rzeźne (cieliczkę lub buhajka) oraz za każdą cieliczkę hodowlaną, zakontraktowaną na wychów przez upoważnione do tego przedsiębiorstwa państwowe;
4)
400 litrów mleka za każdego buhaja "B" z białym świadectwem uznania;
5)
200 litrów mleka za każdego buhaja "Ż" z żółtym świadectwem uznania.
§  3.
W przypadku gdy na jedno cielę przysługuje obniżenie obowiązkowej dostawy mleka z kilku tytułów, przyznaje się tylko obniżenie z jednego tytułu (wyższe).
§  4.
1.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka przewidziane w § 2 pkt 1 i pkt 2 przysługują gospodarstwom rolnym lub mleczarskim, jeżeli cielęta, których wychów stanowi podstawę obniżenia:
1)
znajdowały się w tych gospodarstwach w czasie od urodzenia do sześciu miesięcy;
2)
zostały zakwalifikowane do hodowli.
2.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka przysługują tylko wówczas, gdy wyliczone wyżej warunki zachodzą łącznie.
3.
Obniżenia stosuje się w roku, w którym urodziło się cielę, a jeżeli cielę urodziło się w IV kwartale roku i gospodarstwo nie korzystało w tym roku z obniżenia obowiązkowych dostaw, obniżenie stosuje się w roku następnym.
§  5.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka z tytułu zakontraktowania cieląt rzeźnych lub cieliczek hodowlanych (§ 2 pkt 3) przysługują od dnia zawarcia umowy kontraktacyjnej.
§  6.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka z powodu posiadania buhaja (§ 2 pkt 4 i pkt 5) przysługują wyłącznie na rok, na który wydano lub przedłużono świadectwo uznania buhaja.
§  7.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka określone w § 2 pkt 1 i pkt 2 nie przysługują, a przyznane cofa się w razie wyzbycia się lub poddania ubojowi cielęcia (cieliczki, buhajka) przed upływem 6-miesięcznego okresu chowu.
§  8.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka z tytułu zakontraktowania cieląt rzeźnych lub cieliczek hodowlanych (§ 2 pkt 3) nie przysługują, a przyznane cofa się w przypadku niewykonania warunków umowy o wychów i dostawę cieląt rzeźnych lub cieliczek hodowlanych.
§  9.
1.
Wnioski o obniżenia obowiązkowych dostaw mleka należy składać do prezydium właściwej rady narodowej w terminie do dnia 31 grudnia roku, w którym przysługuje obniżenie.
2.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, uzasadniające obniżenie obowiązkowych dostaw mleka (zaświadczenie gminnego lub powiatowego instruktora rolnego, świadectwo uznania, potwierdzenie zawarcia umowy o chów i dostawę cieląt rzeźnych, odpis umowy o wychów i dostawę cieliczek hodowlanych).
§  10.
1.
Decyzje w sprawie obniżenia obowiązkowych dostaw mleka właścicielom i posiadaczom indywidualnych gospodarstw rolnych lub mleczarskich wydają prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych na wniosek zobowiązanego do dostawy.
2.
Decyzje w sprawie obniżenia obowiązkowych dostaw mleka spółdzielniom produkcyjnym i ich członkom oraz innym uspołecznionym gospodarstwom rolnym (oprócz gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych) wydają prezydia powiatowych rad narodowych na wniosek zarządu spółdzielni, członka spółdzielni lub kierownika gospodarstwa uspołecznionego.
§  11.
O decyzji prezydium właściwej rady narodowej, przyznającej obniżenia obowiązkowych dostaw mleka, należy uczynić adnotację na świadectwie uznania buhaja, na umowie o wychów i dostawę cieląt rzeźnych, na potwierdzeniu zawarcia umowy o wychów i dostawę cieląt rzeźnych bądź na odpisie umowy o wychów i dostawę cieliczek hodowlanych.
§  12.
1.
Od decyzji prezydium właściwej rady narodowej w sprawie obniżenia obowiązkowych dostaw mleka z tytułu hodowli lub kontraktacji służy odwołanie.
2.
W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy §§ 15-18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez indywidualne gospodarstwa rolne i mleczarskie (Dz. U. Nr 22, poz. 144, Nr 48, poz. 319 i Nr 51, poz. 337) bądź §§ 17-19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 maja 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne (Dz. U. Nr 28, poz. 193, Nr 48, poz. 320 i Nr 51, poz. 336).
§  13.
Traci moc zarządzenie nr 113 Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji z dnia 16 lipca 1952 r. w sprawie trybu i warunków przyznawania indywidualnym gospodarstwom rolnym obniżeń obowiązkowych dostaw mleka.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024