Ustalenie jednolitych danych o powierzchni użytków rolnych i innych gruntów oraz ustalenie jednolitej nomenklatury poszczególnych rodzajów tych użytków.

ZARZĄDZENIE NR 129
PREZEZA RADY MINISTRÓW I PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 lipca 1951 r.
w sprawie ustalenia jednolitych danych o powierzchni użytków rolnych i innych gruntów oraz ustalenia jednolitej nomenklatury poszczególnych rodzajów tych użytków.

W celu uzyskania jednolitych danych o powierzchniach użytków rolnych i innych gruntów w granicach jednostek administracyjnych - na podstawie § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie statystyki produkcji rolnej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 353) oraz § 7 uchwały Nr 320 Prezydium Rządu z dnia 28 kwietnia 1951 r. w sprawie zapewnienia środków do przeprowadzenia badań w zakresie statystyki produkcji rolnej w 1951 r. (Monitor Polski Nr A-37, poz. 450) zarządza się w porozumieniu z Ministrami: Finansów, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych oraz Leśnictwa, co następuje:
§  1.
Dla ustalenia jednolitych danych o powierzchni użytków rolnych i innych gruntów oraz ustalenia jednolitej nomenklatury poszczególnych rodzajów tych użytków i gruntów powołuje się Komisję Główną do ustalenia powierzchni użytków przy Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju oraz komisje wojewódzkie (dla m. st. Warszawy i m. Łodzi) i powiatowe (dla miast stanowiących powiaty) do ustalenia powierzchni użytków przy prezydiach wojewódzkich i powiatowych rad narodowych.
§  2.
1.
W skład Komisji Głównej wchodzą przedstawiciele: Prezydium Rady Ministrów (Zespołu II), Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG), Ministerstw: Finansów, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Leśnictwa, Głównego Urzędu Pomiarów Kraju (GUPK) i Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
2.
Przewodniczącego komisji wyznaczy Prezes GUPK za zgodą Przewodniczącego PKPG.
3.
Zastępcę przewodniczącego wyznaczy Prezes GUS.
§  3.
1.
W skład komisji wojewódzkiej (dla m. st. Warszawy i Łodzi) wchodzą: przewodniczący wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego (WKPG), kierownik wojewódzkiej służby geodezyjnej oraz przedstawiciele: wydziału rolnictwa i leśnictwa, wydziału podatków wiejskich i wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi), okręgu lasów państwowych, okręgu państwowych gospodarstw rolnych.
2.
Przewodniczącym komisji jest przewodniczący WKPG, zastępcą przewodniczącego - kierownik wojewódzkiej służby geodezyjnej.
§  4.
1.
W skład komisji powiatowej (dla miasta stanowiącego powiat) wchodzą: przewodniczący powiatowej (miejskiej) komisji planowania gospodarczego, kierownik referatu pomiarów oraz przedstawiciele wydziału rolnictwa i leśnictwa i wydziału podatków wiejskich prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, rejonu lasów państwowych i okręgu państwowych gospodarstw rolnych.
2.
Przewodniczącym komisji jest przewodniczący powiatowej (miejskiej) komisji planowania gospodarczego, a w powiatach, w których nie zostały dotychczas powołane powiatowe komisje planowania gospodarczego - jeden z zastępców przewodniczącego powiatowej (miejskiej) rady narodowej, wyznaczony przez przewodniczącego prezydium.
§  5.
Podstawą do ustalenia jednolitych danych będą:
a)
rozporządzalne materiały mapowe i katastralne;
b)
dane spisu użytków rolnych GUS z miesiąca czerwca 1951 r.;
c)
materiały służące do wymiaru podatku gruntowego;
d)
materiały pomiarowe powstałe przy przebudowie ustroju rolnego;
e)
materiały pomocnicze do Narodowego Spisu Powszechnego (wykazy powierzchniowe gospodarstw rolnych);
f)
informacje uzyskane bezpośrednio od użytkowników gruntów gospodarki uspołecznionej;
g)
inne dane.
§  6.
Przedmiotem ustalenia powinny być wszystkie kategorie użytków rolnych i innych gruntów oraz ich nomenklatura z uwzględnieniem głównych użytkowników. Obszar ustalonych gruntów powinien zamykać się w granicach ogólnej powierzchni geograficznej poszczególnych jednostek administracyjnych (gromad, gmin, powiatów i województw) ustalonej uprzednio przez organa GUPK. Szczegółowe określenie każdej kategorii użytków i innych gruntów oraz głównych użytkowników ustali specjalna instrukcja.
§  7.
Instrukcje dla komisji wojewódzkich i powiatowych, wzory formularzy oraz formę wykazu wyników ustalenia jednolitych danych opracuje Komisja Główna. Druk formularzy i instrukcji oraz ich rozdział ustali GUPK.
§  8.
1.
Użytkownicy gruntów gospodarki uspołecznionej oraz urzędy i instytucje, posiadające odnośne materiały, a w szczególności prezydia gminnych i miejskich rad narodowych oraz pełnomocnicy spisowi powołani uchwałą Nr 320 Prezydium Rządu z dnia 28 kwietnia 1951 r. w sprawie zapewnienia środków do przeprowadzenia badań w zakresie statystyki produkcji rolnej w 1951 r. (Monitor Polski Nr A-37, poz. 450) obowiązani są dostarczyć wymienionym w § 1 komisjom niezbędnych danych i materiałów o powierzchniach gruntów.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy danych odnoszących się do obiektów wojskowych.
§  9.
Po dokonaniu ustalenia jednolitych danych, Prezes GUPK w oparciu o materiały i projekty przygotowane przez Komisję Główną za zgodą Przewodniczącego PKPG, wyrażoną w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, wyda zarządzenie o założeniu i prowadzeniu rejestru użytków rolnych, powierzchni leśnych i innych gruntów.
§  10.
Wydatki związane z wykonaniem zadań przewidzianych w niniejszym zarządzeniu będą pokryte z budżetu Głównego Urzędu Pomiarów Kraju.
§  11. 1
1.
Ostateczne dane powierzchniowe należy ustalić według stanu na dzień 31 grudnia 1951 r.
2.
Prace Komisji Głównej powinny być zakończone do dnia 31 marca 1952 r.
3.
Terminarz prac komisji wojewódzkich i powiatowych ustali Komisja Główna.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 17 lipca 1951 r.
1 § 11 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 185 z dnia 22 listopada 1951 r. (M.P.51.A-98.1390) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 grudnia 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024