Zm.: Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 października 1950 r.
o zmianie Instrukcji Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-70, poz. 814, Nr A-78, poz. 906, Nr A-95, poz. 1204, Nr A-100, poz. 1259 i Nr A-112, poz. 1404):

1. w § 1 wprowadza się zmiany następujące:

1)
w pkt. 16 "Wydział Przemysłu" wstawia się na końcu uwagę treści następującej:

"Uwaga". Do Wydziału Przemysłu nie należą sprawy przemysłu należące do zakresu działania Wydziału (Samodzielnego Oddziału) Przemysłu Materiałów Budowlanych";

2)
po pkt. 16 "Wydział Przemysłu" wstawia się nowy pkt. 17 "Wydział Przemysłu Materiałów Budowlanych" o brzmieniu:
"17. Przemysłu Materiałów Budowlanych 1. Organizacji. Sprawy organizacji, ewidencji i etatów osobowych podległych przedsiębiorstw państwowych przemysłu materiałów budowlanych, sprawy ewidencji i nadzoru państwowego nad spółdzielczym i prywatnym przemysłem materiałów budowlanych oraz sprawy przymusowego zarządu państwowego.
2. Planowania. Sprawy planów wieloletnich i rocznych, kierowanie opracowaniem całości planu technicznego, przemysłowego, finansowego i inwestycyjnego, sprawy kontroli i analizy wykonania planów oraz sprawozdawczości.
3. Produkcji. Sprawy wskaźników do planu technicznego i przemysłowego, nadzoru wykonania planów produkcyjnych, organizacji produkcji, dokumentacji technologicznej, norm jakościowych i zużycia materiałów, analizy kosztów produkcji, wynalazków i usprawnień pracowniczych.
4. Inwestycji. Sprawy planów inwestycyjnych, planów dokumentacji technicznej i realizacji inwestycji, inspekcji postępu robót, analizy wykorzystania środków finansowych i rzeczowych oraz sprawozdawczości inwestycyjnej.
5. Głównego Mechanika. Sprawy ewidencji, gospodarki i stanu technicznego maszyn i urządzeń, zbiorczych planów ich remontów, sprawy gospodarki energetycznej.
6. Kontroli Technicznej Sprawy inspekcji jakości produkcji i przestrzegania norm jakościowych, sprawy reklamacji jakościowej i analizy braków produkcyjnych.
7. Zaopatrzenia. Sprawy zaopatrzenia i gospodarki materiałowej.
8. Zbytu Sprawy dystrybucji wyrobów, sprawy przewozowe i spedycyjne oraz upłynnienia remanentów.
9. Kadr i Szkolenia. Sprawy osobowe pracowników podległych przedsiębiorstw przemysłu materiałów budowlanych, dyscypliny pracy, szkolenia zawodowego i dokształcania w zakresie działania wydziału.
10. Zatrudnienia i Płac. Sprawy zatrudnienia i płac, układów zbiorowych, norm i współzawodnictwa pracy.
11. Finansowo-Księgowy. Sprawy planów finansowych i budżetów, finansowania produkcji, obrotu towarowego i kapitalnych remontów kosztów własnych i cen, dyscypliny finansowej, rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, instruowania i szkolenia księgowych podległych przedsiębiorstw.
12. Samodzielny Referat Socjalny. Sprawy opieki socjalnej i zdrowotnej oraz kulturalno-oświatowej podległych przedsiębiorstw.
13. Samodzielny Referat Administracyjno-Gospodarczy. Sprawy nieruchomości podległych przedsiębiorstw, ubezpieczeń majątkowych, ochrony przeciwpożarowej, sprawy nie należące do innych oddziałów (samodzielnych referatów).
14. Samodzielny Referat Administracji Przemysłowej Sprawy stosowania prawa przemysłowego do przedsiębiorstw przemysłu materiałów budowlanych.
15. Inspektorat Kontroli. Sprawy kontroli działalności podległych przedsiębiorstw.

Uwaga:

Kierownik Wydziału (Samodzielnego Oddziału) zleci sprawowanie nadzoru nad oddziałami (samodzielnymi referatami), wymienionymi:

1) w pkt. 3, 4, 5 i 6 swojemu zastępcy do spraw technicznych,

2) w pkt. 7, 8, 10, 12 i 14 swojemu zastępcy do spraw administracyjno-handlowych.

W przypadku utworzenia w miejsce Wydziału Przemysłu Materiałów Budowlanych Samodzielnego Oddziału Przemysłu Materiałów Budowlanych, oddział ten dzieli się odpowiednio na referaty. Prezydium właściwej rady narodowej może w uzasadnionych przypadkach te referaty o pokrewnych zadaniach łączyć razem.

Sprawy, objęte zakresem spraw Oddziału Finansowo-Księgowego, załatwiane będą z zachowaniem zakresu działania Wydziału Finansowego i innych wydziałów";

3)
dotychczasowy pkt. 17 "Referat do Spraw Wyznań" otrzymuje kolejne oznaczenie pkt. 18.
2.
W § 11 dodaje się po ustępie pierwszym ustęp treści następującej:

"Ogólne tymczasowe wytyczne co do podziału funkcji w ramach oddziałów (samodzielnych referatów) wydziałów (samodzielnych oddziałów) przemysłu materiałów budowlanych określi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego za zgodą Prezesa Rady Ministrów".

§  2.
Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości na podstawie wniosków prezydiów właściwych rad narodowych przedstawi w terminie do dnia 20 listopada 1950 r. do zatwierdzenia Prezydium Rady Ministrów projekt etatów dla wydziałów (samodzielnych oddziałów) przemysłu materiałów budowlanych.
§  3.
Prezydia właściwych rad narodowych za zgodą Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości przedłożą Ministrowi Finansów w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. wnioski w sprawie dodatkowych budżetów na rok 1950 oraz wnioski w sprawie budżetów na rok 1951 w związku z wykonaniem niniejszej uchwały.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024