Sposób ogłaszania i rozpowszechniania usprawnień pracowniczych.

UCHWAŁA
KOMITETU EKONOMICZNY RADY MINISTRÓW
z dnia 9 sierpnia 1949 r.
w sprawie sposobu ogłaszania i rozpowszechniania usprawnień pracowniczych.

Dotychczasowy tryb realizacji i ogłaszania usprawnień pracowniczych nie zapewniał rozpowszechniania usprawnień na te wszystkie zakłady, w których usprawnienia powyższe mogłyby być zastosowane.
W związku z powyższym Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uchwala co następuje:
§  1.
Ustala się następujący bieg przekazywania usprawnień pracowniczych:

A)

Komisja Usprawnień przedsiębiorstwa, względnie komórka przedsiębiorstwa oceniająca usprawnienia pracownicze, kieruje opis przyjętego przez nią usprawnienia, wykonany w trzech egzemplarzach, wraz z rysunkami i w miarę możliwości z wzorami, do działu Postępu Technicznego Centralnego Zarządu względnie instytucji podległej bezpośrednio Ministerstwu. Opisy usprawnień pracowniczych powinny zawierać imię, nazwisko, funkcję autora usprawnienia oraz nazwę zakładu, na którym usprawnienia dokonano.

Opis usprawnienia powinien być zaopatrzony w opinię Komisji Usprawnień przedsiębiorstwa. Bieg przekazywania opisu nie wstrzymuje wypłaty premii oraz zastosowania usprawnienia zgodnie z obowiązującymi przepisami.

B)

Centralny Zarząd względnie instytucja podległa bezpośrednio Ministerstwu dodaje do opisu swoją opinię o usprawnieniu i ocenia, czy:

a)
usprawnienie posiada znaczenie poza przedsiębiorstwem w którym zostało dokonane,
b)
usprawnienie może i powinno być popularyzowane w prasie i periodykach technicznych.

Opisy wraz z opiniami kieruje się w ciągu 10 dni od chwili otrzymania do Departamentu Techniki właściwego Ministerstwa.

C)

Ministerstwo bada otrzymane opisy, dodaje własną opinię i kieruje sprawę w ciągu 10 dni od chwili otrzymania do Urzędu Patentowego R. P.

D)

Ministerstwa posiadające odmienną wewnętrzną organizację względnie odmienną strukturę podległych przedsiębiorstw, ustalą własne regulaminy przesyłania usprawnień pracowniczych przez zakład pracy do Urzędu Patentowego R. P.

§  2.
Gromadzenie, porządkowanie, klasyfikowanie i dalsze opracowanie otrzymywanych odpisów usprawnień pracowniczych przeprowadza Urząd Patentowy R. P. przez który będzie utworzony Wydział Usprawnień Pracowniczych.
§  3.
Wydział Usprawnień Pracowniczych może w przypadkach wątpliwych badać przydatność usprawnienia dla życia gospodarczego z pomocą Instytutów Naukowo-Badawczych, innych instytucji i przedsiębiorstw państwowych oraz rzeczoznawców.
§  4.
Wydział Usprawnień Pracowniczych bada zgłoszone usprawnienia pod względem nowości. W przypadku usprawnień noszących charakter wynalazków Wydział zawiadamia natychmiast przedsiębiorstwo, w którym usprawnienie zostało dokonane, celem zgłoszenia wynalazku.
§  5.
Wydział Usprawnień Pracowniczych ustala na podstawie ocen i opinii następującą klasyfikację otrzymanych usprawnień pracowniczych:
a)
Usprawnienia, które z powodu ich czysto lokalnego znaczenia nie będą ogłaszane drukiem. Opisy powyższe są przechowywane w archiwum i dostępne na miejscu dla przedstawicieli instytucji i zakładów pracy.
b)
Usprawnienia, które posiadają szersze znaczenie także dla innych zakładów o podobnej technologii. Opisy powyższych usprawnień są odpowiednio opracowywane i przekazywane do "Państwowych Wydawnictw Technicznych" celem wydania ich drukiem. Rozpowszechnianie opisów pomiędzy zainteresowane przedsiębiorstwa i instytucje następuje poprzez abonamenty odpowiednich branżowych serii usprawnień.
c)
Usprawnienia, które powinny być jak najszerzej popularyzowane. Urząd Patentowy przekazuje co miesiąc prasie i periodykom technicznym opisy usprawnień, których ogłaszanie może wpłynąć na rozszerzenie i popularyzację idei wynalazczości pracowniczej.
§  6.
Wydział Usprawnień Pracowniczych wydaje wszystkim autorom usprawnień pracowniczych "Zaświadczenia o dokonaniu usprawnienia".
§  7.
Wewnętrzną organizację oraz szczegółowy tryb działania Wydziału Usprawnień Pracowniczych ustali oddzielny regulamin wydany przez Prezesa Urzędu Patentowego R. P.
§  8.
Urząd Patentowy R. P. zorganizuje współpracę z analogicznymi ośrodkami usprawnień pracowniczych w Z.S.R.R. i Państwach Demokracji Ludowej w dziedzinie wzajemnej wymiany usprawnień pracowniczych.
§  9.
Urząd Patentowy R. P. zorganizuje opracowanie ciekawych doświadczeń i usprawnień ogłaszanych na łamach czasopism zagranicznych.
§  10.
Zobowiązuje się przedsiębiorstwa, Centralne Zarządy i Ministerstwa Gospodarcze, by poza opisami usprawnień pracowniczych przesyłały do Urzędu Patentowego R. P. opisy ulepszeń w metodach pracy i wyniki doświadczeń zakładów, nadające się do rozpowszechniania lecz nie pochodzące z usprawnień zgłaszanych przez pracowników.
§  11.
Wydział Usprawnień Pracowniczych powinien opisy, o których mowa w § 8, 9 i 10, opracowywać, kierować do druku i rozpowszechniać podobnie, jak usprawnienia pracownicze.
§  12.
Usprawnienia dotyczące tajnych szczegółów technologii produkcji wojskowej powinny być kierowane przez przedsiębiorstwa bezpośrednio do Biura Wojskowego właściwego Ministerstwa.

Biuro Wojskowe Ministerstwa oceni, czy dane usprawnienie może być publicznie ogłoszone.

W przypadku, gdy usprawnienie może być ogłoszone, Biuro Wojskowe kieruje je do Urzędu Patentowego R. P.

Odnośnie usprawnień, które nie mogą być ogłoszone, Biuro Wojskowe decyduje, dokąd należy skierować opis w celu wykorzystania.

§  13.
Sposób ogłaszania i rozpowszechniania usprawnień dotyczących Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych lub Mennicy Państwowej zostanie ustalony przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu.
§  14.
Wszystkie zakłady pracy, przedsiębiorstwa i instytucje są obowiązane abonować odpowiednie, interesujące ich serie opisów usprawnień pracowniczych.
§  15.
Przepisy dotyczące sposobu abonowania, używania, wykorzystania i przechowania dokumentacji usprawnień przez zakłady pracy, przedsiębiorstwa i instytucje ustali oddzielne pismo okólne Departamentu Techniki Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  16.
Wszystkie czasopisma fachowe i techniczne, w szczególności zaś czasopisma przeznaczone dla robotników i niższego personelu technicznego. powinny stworzyć działy usprawnień i racjonalizacji pracowniczej, omawiające, referujące i popularyzujące usprawnienia pracownicze w oparciu o opisy otrzymywane od Urzędu Patentowego R. P.
§  17.
Z dniem ogłoszenia niniejszej uchwały wstrzymuje się druk Biuletynów Wynalazczości.
§  18.
Kontrolę nad wykonaniem niniejszej uchwały wykonuje Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego.
§  19.
Uchwała niniejsza będzie ogłoszona w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024