Rozporządzenie 2136/93 zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3597/90 w sprawie zasad rachunkowości dla środków interwencyjnych obejmujących skup, składowanie i sprzedaż produktów rolnych przez agencje interwencyjne

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 2136/93
z dnia 28 lipca 1993 r.
zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3597/90 w sprawie zasad rachunkowości dla środków interwencyjnych obejmujących skup, składowanie i sprzedaż produktów rolnych przez agencje interwencyjne

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 3492/90 z dnia 27 listopada 1990 r. ustanawiające czynniki, które należy uwzględnić w rocznych sprawozdaniach finansowych w odniesieniu do finansowania środków interwencyjnych w postaci składowania w magazynach publicznych przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej(1), w szczególności jego art. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3597/90(2) ustanowiło zasady rachunkowości dla środków interwencyjnych obejmujących skup, składowanie i sprzedaż produktów rolnych przez agencje interwencyjne;

w wyniku reformy wspólnej polityki rolnej ceny interwencyjne zbóż zostały znacznie obniżone z mocą od roku gospodarczego 1993/1994; dlatego właściwe jest, aby ubytki odnotowane w roku gospodarczym 1994 r. oszacować po cenie interwencyjnej z poprzedniego roku gospodarczego, ponieważ większość produktów znajdujących się w składzie interwencyjnym zakupiono w wymienionym roku gospodarczym;

w następstwie dostosowania kursów walutowych, które miały miejsce od października 1992 r., wycena ubytków według rolniczego kursu przeliczeniowego obowiązującego dnia 1 października bieżącego roku gospodarczego prowadzi do zwrotu niższego od ceny zakupu; sytuacja ta może doprowadzić do nieprawidłowości i dlatego niezbędne jest użycie bardziej realistycznego kursu przeliczeniowy;

stosunek wołowiny bez kości do wołowiny z kością zakupionej w ramach interwencji wynosi 68; podstawowa cena interwencyjna jest taka sama w obu przypadkach; odpowiednio, właściwe jest dostosowanie podstawowej ceny interwencyjnej wołowiny bez kości poprzez zastosowanie współczynnika korygującego;

w świetle zdobytego doświadczenia właściwe jest zdefiniowanie niektórych reguł rachunkowości;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. EFOGR,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 3597/90 wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 2 ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Jednakże w roku budżetowym 1994 w sektorze zbożowym podstawową ceną interwencyjną, którą należy zastosować, jest cena obowiązująca dnia 1 października 1992 r."

2) W art. 2 ust. 5 tiret drugie otrzymuje brzmienie:

"- dla ilości określonych w ust. 1 tiret pierwsze oraz w ust. 3 lit. a) obowiązującym kursem wymiany jest rolniczy kurs przeliczeniowy obowiązujący pierwszego dnia roku budżetowego."

3) W art. 2 ust. 5 dodaje się tiret w brzmieniu:

"- dla ilości określonych w ust. 1 tiret drugie, w ust. 2 i 3 lit. c) obowiązującym kursem wymiany jest rolniczy kurs przeliczeniowy obowiązujący pierwszego dnia każdego kwartału; jednakże przy pierwszym zastosowaniu kursu kwartalnego obowiązującym kursem jest kurs obowiązujący w sierpniu 1993 r."

4) W art. 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli po kontroli wzrokowej w ramach corocznej inwentaryzacji lub podczas kontroli po przejęciu do interwencji nie ma możliwości przepakowania produktu, organizacja interwencyjna może sprzedać pozostałą ilość w ramach prywatnych kontraktów. Ilość ta jest uwzględniana jako wyprowadzona w dniu pobrania próbek i uzyskane wpływy są odprowadzane na konto EFOGR w tym samym miesiącu."

5) W art. 7 ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"Koszty wprowadzenia i wyprowadzenia z magazynu, jakie należy odjąć, są obliczane przez pomnożenie odrzuconych ilości przez sumę odpowiednich standardowych kwot i przez kurs przeliczeniowy obowiązujący wobec kwot standardowych w miesiącu wyprowadzenia."

6) W art. 7 ust. 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"Koszty składowania, jakie należy odjąć, są obliczane przez pomnożenie odrzuconych ilości przez liczbę miesięcy, które upłynęły między wprowadzeniem do magazynu a wyprowadzeniem z niego przez standardową kwotę i przez rolniczy kurs przeliczeniowy obowiązujący wobec kwot standardowych w miesiącu wyprowadzenia."

7) W art. 7 ust. 2 lit. c) otrzymuje brzmienie:

"Koszty finansowania, które należy odjąć, są obliczane przez pomnożenie odrzuconych ilości przez liczbę miesięcy, które upłynęły między wprowadzeniem do magazynu a wyprowadzeniem z niego produktu po odjęciu liczby miesięcy zwłoki w płatnościach, obowiązującej w momencie wprowadzenia do magazynu, przez współczynnik finansowania obowiązujący w miesiącu wyprowadzenia podzielonej przez 12 i przez średnią wartość księgową zapasów przeniesionych na początku roku obrachunkowego lub zapasów z pierwszego miesiąca oświadczenia, w przypadku gdy średnia wartość księgowa przeniesionych zapasów nie istnieje."

8) W art. 7 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W przypadku przepisów szczególnych, kursem przeliczeniowym stosowanym przy wpisie do ksiąg rachunkowych kosztów określonych w ust. 2 lit. a) i b) jest kurs z pierwszego dnia miesiąca, w którym ma miejsce wyraźnie określony termin operacyjny."

9) W art. 8 skreśla się wyrazy "kursów rolniczych".

10) W Załączniku dodaje się punkt w brzmieniu:

"VII. WOŁOWINA

W celu zastosowania zasad art. 2 ust. 1, 2 i 3 lit. a) i c) ceną podstawową używaną do wołowiny bez kości jest cena interwencyjna pomnożona przez współczynnik 1,47."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 sierpnia 1993 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 lipca 1993 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 337 z 4.12.1990, str. 3.

(2) Dz.U. L 350 z 14.12.1990, str. 43.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.191.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2136/93 zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3597/90 w sprawie zasad rachunkowości dla środków interwencyjnych obejmujących skup, składowanie i sprzedaż produktów rolnych przez agencje interwencyjne
Data aktu: 28/07/1993
Data ogłoszenia: 31/07/1993
Data wejścia w życie: 31/07/1993, 01/05/2004, 01/08/1993