Rozporządzenie 1238/80 zmieniające rozporządzenie (EWWiS, EWG, Euratom) nr 1860/76 ustanawiające warunki zatrudnienia pracowników Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG, EURATOM, EWWIS) NR 1238/80
z dnia 13 maja 1980 r.
zmieniające rozporządzenie (EWWiS, EWG, Euratom) nr 1860/76 ustanawiające warunki zatrudnienia pracowników Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1365/75 z dnia 26 maja 1975 r. w sprawie utworzenia Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (1), w szczególności jego art. 13,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na wniosek Komisji, zmienia warunki zatrudnienia pracowników Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy ustanowione w rozporządzeniu (EWWiS, EWG, Euratom) nr 1860/76 (2);

niektóre przepisy rozporządzenia (EWWiS, EWG, Euratom) nr 1860/76 powinny zostać zmienione w świetle rozporządzenia (Euratom, EWWiS, EWG) nr 912/78 (3) i (Euratom, EWWiS, EWG) nr 3085/78 (4), zmieniających regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich;

należy dać priorytet przepisom dotyczącym kursów walutowych i dodatków wyrównawczych, aby uniknąć późniejszych zniekształceń;

pożądane jest również, by zmienione zostały niektóre przepisy odnośnie do warunków zatrudnienia, w szczególności te dotyczące wynagrodzenia, postępowania dyscyplinarnego, długości okresu próbnego, urlopu macierzyńskiego, czasu i kosztów podróży, w celu ich uzgodnienia z tymi, które stosują się do urzędników Wspólnoty Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wprowadza się zmiany warunków zatrudnienia pracowników Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, zgodnie z następującymi artykułami.

Artykuł  2

W art. 17 do ustępu ostatniego dodaje się wyrazy w brzmieniu: "lub stosownych norm bezpieczeństwa".

Artykuł  3

W art. 20 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"Pracownik wyznaczony przez dyrektora Fundacji do prowadzenia szkoleń w ramach wspierania kształcenia i programu instruktażowego przewidzianego w akapicie trzecim może otrzymać dodatek na warunkach ustanowionych w załączniku IV art. 9a".

Artykuł  4

W art. 25 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"W przypadku gdy w trakcie okresu próbnego pracownik z powodu choroby lub wypadku przez miesiąc lub dłużej nie może wykonywać swoich obowiązków, władza odpowiednia do zawierania umów o pracę może odpowiednio przedłużyć czas trwania okresu próbnego".

Artykuł  5

W art. 29 wyrazy "osiem tygodni" i "14 tygodni" zastępuje się odpowiednio wyrazami "10 tygodni" i "16 tygodni".

Artykuł  6
1.
Artykuł 39 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Po urodzeniu dziecka pracownik, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, otrzymuje zasiłek w wysokości 8.000 BEF.

Taki sam zasiłek wypłaca się na rzecz pracownika, który przysposobi dziecko w wieku do lat pięciu, pozostające na jego utrzymaniu w rozumieniu załącznika IV art. 7 ust. 2. Kwota ta jest równoważna kwocie określonej w art. 74 ust. 1 regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich i jest automatycznie korygowana zgodnie z jakąkolwiek zmianą tej kwoty."

2.
Artykuł 39 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Odbiorca zasiłku macierzyńskiego zgłasza fakt otrzymywania jakichkolwiek zasiłków tego samego typu z innych źródeł na to samo dziecko; zasiłki takie są potrącane od zasiłku przewidzianego powyżej. W przypadku gdy oboje rodzice są pracownikami Fundacji, zasiłek jest wypłacany tylko raz".

Artykuł  7
1.
W załączniku II art. 1 lit. a) wyrazy "jedną godzinę wolną od pracy" zastępuje się wyrazami "półtorej godziny wolne od pracy", a wyrazy "półtorej godziny" wyrazami "dwie godziny".
2.
W załączniku II art. 1 lit. b) liczbę "0,72 %" zastępuje się liczbą "0,756 %".
Artykuł  8

W załączniku III art. 7 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"W przypadku gdy pracownik osiąga korzyści wynikające z załącznika IV art. 15 ust. 2 akapit trzeci, czas podróży w oparciu o odległość przebytą pociągiem między miejscem pochodzenia a miejscem zatrudnienia ustala się następująco:

- do 900 km: jeden dzień na podróż tam i z powrotem,

- ponad 900 km: dwa dni na podróż tam i z powrotem."

Artykuł  9
1.
W załączniku IV art. 2 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 2

Wynagrodzenie pracowników jest określane we frankach belgijskich. Wypłaca się je w walucie państwa, w którym pracownik wykonuje swe obowiązki.

Wynagrodzenie wypłacane w walucie innej niż franki belgijskie jest obliczane na podstawie kursu wymiany, który ma zastosowanie do wynagrodzenia na podstawie art. 63 regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich."

2.
W załączniku IV art. 5 skreśla się następujące zdanie:

"Komisja Wspólnot Europejskich ma prawo stosowania takich indeksacji w stosunku do tabeli płac zasadniczych oraz kwot zasiłków rodzinnych oraz innych zasiłków".

3.
W załączniku IV art. 24 wyrazy "Stawki podane w sekcjach 2, 3 i 4" zastępuje się wyrazami "Stawki podane w sekcji 4".
4.
Ustępy 1, 2 i 3 stosuje się z mocą od dnia 1 kwietnia 1979 r.
Artykuł  10

W załączniku IV art. 6 ust. 3 wyrazy "250.000 BEF" zastępuje się wyrazami "roczne uposażenie zasadnicze pracownika trzeciego szczebla stopnia C 3, ważone według stawki dla kraju, w którym współmałżonek wykonuje swój zawód".

Artykuł  11

W załączniku IV art. 8 akapit trzeci tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"- pracownika, którego miejsce zatrudnienia znajduje się w odległości co najmniej 50 kilometrów od:

- szkoły europejskiej, lub

- instytucji oświatowych funkcjonującej w jego języku, do której uczęszcza dziecko z powodu obowiązku szkolnego, należycie poparty dowodami".

Artykuł  12

W załączniku IV dodaje się sekcję w brzmieniu:

"Sekcja 2a

DODATEK ZA NAUCZANIE

Artykuł 9a

Pracownik wyznaczony przez dyrektora Fundacji do prowadzenia szkolenia w ramach wspierania kształcenia i programu instruktażowego przewidzianego w art. 20 akapit pierwszy dotyczącego warunków zatrudnienia może otrzymać dodatek równy 0,745 % jego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę szkolenia prowadzonego poza normalnym czasem pracy.

Dodatek ten jest wypłacany łącznie z wynagrodzeniem za jeden z miesięcy następujący po tym, w którym prowadzono szkolenie."

Artykuł  13
1.
W załączniku IV art. 10 lit. a) tiret pierwsze skreśla się wyraz "europejski".
2.
W załączniku IV art. 10 dodaje się ustępy w brzmieniu:

"2. Pracownik, który nie jest i nigdy nie był obywatelem państwa, na którego terytorium jest zatrudniony, i który nie spełnia warunków ustanowionych w ust. 1, jest uprawniony do dodatku za zamieszkanie za granicą równego jednej czwartej dodatku z tytułu przesiedlenia.

3. Do celów ust. 1 i 2 pracownik, który poprzez małżeństwo nabył automatycznie obywatelstwo państwa, na którego terytorium jest zatrudniony, i nie mógł się go zrzec, jest traktowany tak samo, jak pracownik objęty przepisami ust. 1 lit. a) tiret pierwsze."

3.
W załączniku IV art. 10 obecny tekst otrzymuje oznaczenie ust. 1.
Artykuł  14

W załączniku IV art. 15 ust. 2 między zdaniem pierwszym i drugim dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Jednakże gdy odległość przy podróży tam i z powrotem wynosi 800 kilometrów lub więcej, wypłata dla pracowników kategorii C i D opiera się na cenie biletu pierwszej klasy.

W przypadku gdy odległość przebyta pociągiem między miejscem zatrudnienia a miejscem pochodzenia przekracza 500 kilometrów i w przypadku gdy zwykła trasa obejmuje podróż morską, pracownik, którego rzecz dotyczy, jest uprawniony, po przedstawieniu biletów, do zwrotu kosztów podróży samolotem, klasą bezpośrednio niższą niż luksusowa lub klasą pierwszą."

Artykuł  15

W załączniku IV art. 19 ust. 2 akapit pierwszy po wyrazie "poniżej" dodaje się wyrazy "klasa luksusowa lub".

Artykuł  16

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 maja 1980 r.

W imieniu Rady
A. BISAGLIA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 139 z 30.5.1975, str. 1.

(2) Dz.U. L 214 z 6.8.1976, str. 24.

(3) Dz.U. L 119 z 3.5.1978, str. 1.

(4) Dz.U. L 369 z 29.12.1978, str. 6.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1980.127.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1238/80 zmieniające rozporządzenie (EWWiS, EWG, Euratom) nr 1860/76 ustanawiające warunki zatrudnienia pracowników Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy
Data aktu: 13/05/1980
Data ogłoszenia: 22/05/1980
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 23/05/1980, 01/04/1979