Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.38393 (2016/C) (ex 2015/E) - opodatkowanie portów w Belgii - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomoc państwa SA.38393 (2016/C) (ex 2015/E) - opodatkowanie portów w Belgii
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2016/C 302/02)

(Dz.U.UE C z dnia 19 sierpnia 2016 r.)

Pismem z dnia 8 lipca 2016 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks: + 32 2 296 12 42

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE

Zgodnie z art. 1 belgijskiego kodeksu podatku dochodowego (Code des Impôts sur les Revenus coordonné z 1992 r., zwanego dalej "CIR92"), spółki będące rezydentami podatkowymi w Belgii podlegają podatkowi dochodowemu w formie podatku dochodowego od przedsiębiorstw ("impôt des sociétés"). Zgodnie z art. 180 ust. 2 CIR92, szereg belgijskich portów (SCRL Port autonome du Centre et de l'Ouest, Compagnie des installations maritimes de Bruges, port brukselski, autonomiczne miejskie władze portowe Antwerpii, Ostendy i Gandawy, autonomiczne porty Liège, Charleroi i Namur, SA Waterwegen en Zeekanaal oraz SA De Scheepvaart) nie podlega podatkowi od przedsiębiorstw. Zgodnie z art. 220 CIR92 osoby prawne, które, w myśl art. 180, są zwolnione z podatku dochodowego od przedsiębiorstw, podlegają podatkowi od osób prawnych, który ma węższą podstawę i zasadniczo niższe stawki niż system podatków od przedsiębiorstw.

W dniu 21 stycznia 2016 r., zgodnie z art. 22 rozporządzenia Rady (WE) nr 2015/1589, Komisja przyjęła decyzję w sprawie właściwych środków, w której zwróciła się do Belgii o zniesienie przewidzianego obecnie w belgijskim kodeksie podatku dochodowego zwolnienia portów z podatku od przedsiębiorstw, zapewniając tym samym, że względem portów prowadzących działalność gospodarczą - w rozumieniu prawa UE - stosowany jest taki sam system podatku od przedsiębiorstw, jak względem prywatnych przedsiębiorstw.

Belgia nie przyjęła bezwarunkowo i jednoznacznie zaproponowanych odpowiednich środków.

OCENA ŚRODKA

Porty prowadzące działalność gospodarczą, taką jak odpłatne zapewnianie infrastruktury portowej przedsiębiorstwom żeglugowym, stoczniom i innym przedsiębiorstwom, kwalifikują się jako przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Zwolnienie z podatku od przedsiębiorstw wiąże się z utratą zasobów państwowych, w związku z czym jest przyznawane przy użyciu zasobów państwowych. Prowadzi ono do zmniejszenia opłat, które normalnie stanowią część kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa prowadzącego działalność gospodarczą, a zatem przynosi korzyść, nawet przy uwzględnieniu, że belgijskie porty podlegają podatkowi od osób prawnych (jako że tego rodzaju obciążenie podatkowe jest niższe niż w przypadku zwykłego systemu opodatkowania przedsiębiorstw). Porty uczestniczą w wewnątrzunijnej wymianie handlowej, a zatem zwolnienie ma wpływ na wymianę handlową i może zakłócać konkurencję.

Środek jest również selektywny, ponieważ sprzyja niektórym przedsiębiorstwom. W przedmiotowej sprawie za system odniesienia na potrzeby określenia selektywnej korzyści uznaje się belgijski system opodatkowania przedsiębiorstw, zgodnie z którym przedsiębiorstwa mające siedzibę w Belgii podlegają podatkowi od przedsiębiorstw w odniesieniu do swojej działalności gospodarczej. Na podstawie belgijskiego kodeksu podatku dochodowego porty, w przeciwieństwie do innych przedsiębiorstw, są zwolnione z podatku od przedsiębiorstw. Stanowi to odstępstwo od zasady przewidzianej w belgijskim systemie opodatkowania przedsiębiorstw, dla którego Belgia nie przedstawiła żadnego uzasadnienia.

W związku z tym zwolnienie z podatku udzielone na rzecz belgijskich portów, o których mowa w art. 180 ust. 2 CIR92, stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Ze względu na to, że omawiany środek poprzedza wejście w życie w Belgii zasad UE dotyczących pomocy państwa, przedmiotowa pomoc stanowi istniejącą pomoc.

Nie ma żadnego powodu, aby omawianą pomoc uznać za zgodną z rynkiem wewnętrznym na mocy przepisów określonych w art. 107 ust. 2 i 3, art. 106 ust. 2 oraz art. 93 TFUE.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.302.5

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.38393 (2016/C) (ex 2015/E) - opodatkowanie portów w Belgii - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 19/08/2016
Data ogłoszenia: 19/08/2016