Powierzenie historycznych materiałów archiwalnych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Archiwom Historycznym Unii Europejskiej (Europejski Instytut Uniwersytecki).

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
z dnia 10 czerwca 2014 r.
w sprawie powierzenia historycznych materiałów archiwalnych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Archiwom Historycznym Unii Europejskiej (Europejski Instytut Uniwersytecki)

(2015/C 406/02)

(Dz.U.UE C z dnia 7 grudnia 2015 r.)

TRYBUNAŁ SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając protokół w sprawie statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (zwany dalej "protokołem"), w szczególności jego art. 35 i 53 oraz art. 7 ust. 1 załącznika I do protokołu,

uwzględniając art. 20 ust. 3 regulaminu postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości, art. 26 regulaminu postępowania przed Sądem i art. 19 § 2 regulaminu postępowania przed Sądem do spraw Służby Publicznej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 354/83 z dnia 1 lutego 1983 r. dotyczące udostępnienia do wglądu publicznego historycznych materiałów archiwalnych Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej 1 , zmienione przez rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1700/2003 z dnia 22 września 2003 r. 2 ,

uwzględniając umowę zawartą przez Wspólnoty Europejskie z Europejskim Instytutem Uniwersyteckim (EIU) w dniu 17 grudnia 1984 r. dotyczącą umowy o powierzeniu IUE historycznych materiałów archiwalnych Wspólnot i ich udostępnieniu do wglądu publicznego przez IUE, w szczególności jej art. 3,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 3 ,

uwzględniając decyzję Komitetu Administracyjnego z dnia 29 kwietnia 2013 r. w sprawie konfiguracji katalogu historycznych materiałów archiwalnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

1.
Niniejsza decyzja określa wewnętrzne zasady regulujące powierzanie historycznych materiałów archiwalnych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Archiwom Historycznym Unii Europejskiej (Europejski Instytut Uniwersytecki).
2.
Uzupełnienie niniejszej decyzji stanowią przepisy Trybunału Sprawiedliwości, Sądu i Sądu do spraw Służby Publicznej dotyczące zasad przechowywania i udostępnienia do wglądu publicznego dokumentów znajdujących się w posiadaniu tych sądów w związku z ich funkcjami sądowniczymi oraz decyzja Sekretarza Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca zasad przechowywania i udostępnienia do wglądu publicznego dokumentów znajdujących się w posiadaniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z jego funkcjami administracyjnymi.
Artykuł  2

Zakres zastosowania

1.
Niniejsza decyzja ma zastosowanie do historycznych materiałów archiwalnych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powstałych w związku z działalnością sądów i służb wchodzących w skład tej instytucji.
2.
Historyczne materiały archiwalne Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oznaczają wszystkie oryginały lub dokumenty pełniące ich rolę, mające ponad trzydzieści lat, umieszczone w katalogu zgodnie z systemem klasyfikacji przyjętym przez Komitet Administracyjny. Dla dokumentów z postępowania sądowego okres trzydziestu lat liczony jest od dnia zakończenia danego postępowania.
3.
System klasyfikacji katalogu historycznych materiałów archiwalnych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej podlega zmianie zgodnie z decyzjami Komitetu Administracyjnego.
Artykuł  3

Powierzanie historycznych materiałów archiwalnych

1.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekazuje historyczne materiały archiwalne w celu ich powierzenia IUE na zasadach określonych w niniejszej decyzji oraz w umowie zawartej w tym celu z IUE.
2.
Zakres odpowiedzialności i warunki finansowe dotyczące powierzania, digitalizacji, kosztów transportu i kosztów przekazania historycznych materiałów archiwalnych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do IUE określa umowa zawarta między Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej a IUE.
3.
Przepis ust. 1 nie stoi na przeszkodzie wyłączeniu możliwości powierzenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ze względów prawnych lub z uwagi na wymogi prawidłowego funkcjonowania, niektórych oryginałów lub pełniących ich rolę dokumentów.
Artykuł  4

Zasady udostępniania do wglądu publicznego historycznych materiałów archiwalnych

1.
Przed udostepnieniem powierzonego dokumentu IUE występuje o zgodę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatruje wniosek, w szczególności w świetle wyjątków wynikających z art. 35 i 53 statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i art. 7 ust. 1 załącznika I do tego statutu oraz art. 2 rozporządzenia (EWG, Euratom) nr 354/83 ze zmianami. Dostęp może zostać udzielony ogólnie dla danych kategorii dokumentów, o ile Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdzi, że nie ma zastosowania żaden z powyższych wyjątków.
2.
Wnioski dotyczące dokumentów z postepowania sądowego bada dany sąd, który weryfikuje, zgodnie z zasadami przyjętymi przez ten sąd, czy żaden z wyjątków wynikających z art. 2 rozporządzenia (EWG, Euratom) nr 354/83 nie stoi na przeszkodzie udostepnieniu tych dokumentów. W żadnym wypadku nie są udostępniane dokumenty objęte poufnością narad.
3.
IUE udostępnia do wglądu publicznego, w postaci kopii, o ile użytkownik nie wykaże szczególnego i należycie uzasadnionego interesu w uzyskaniu dostępu do oryginału zgodnie z art. 1 ust. 5 rozporządzenia (EWG, Euratom) nr 354/1983, historyczne materiały archiwalne Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które zostały mu powierzone, z zastrzeżeniem ust. 1 i 2.
4.
Zasady udostępniania historycznych materiałów archiwalnych przekazanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej IUE wskazane są na stronie internetowej obu tych instytucji w postaci katalogu i warunków dostępu.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 10 czerwca 2014 r.

Sekretarz
A. CALOT ESCOBAR
Prezes
V. SKOURIS
1 Dz.U. L 43 z 15.2.1983, s. 1.
2 Dz.U. L 243 z 27.9.2003, s. 1.
3 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024