Rejestr obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 16 października 2014 r.
w sprawie rejestru obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla 2

Na podstawie art. 152a ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2014 r. poz. 613, ze zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
dane podlegające wpisowi do rejestru obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla, zwanego dalej "rejestrem";
2)
termin i tryb przekazywania dokumentów stanowiących podstawę wpisu;
3)
sposób prowadzenia rejestru;
4)
rodzaje dokumentów przechowywanych w rejestrze;
5)
termin przekazywania map obszarów górniczych: przedsiębiorcy oraz właściwemu organowi koncesyjnemu, organowi nadzoru górniczego oraz wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta).
§  2.
Rejestr obejmuje:
1)
księgę rejestrową;
2)
zbiór dokumentów stanowiących podstawę dokonania wpisu i przechowywanych w rejestrze;
3)
zbiór danych, w tym danych przestrzennych, przechowywanych na informatycznych nośnikach danych.
§  3.
1.
Do księgi rejestrowej wpisuje się:
1)
nazwę:
a)
obszaru górniczego, z oznaczeniem "obszar górniczy",
b)
zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla, z oznaczeniem "zamknięte podziemne składowisko dwutlenku węgla";
2)
nazwę terenu górniczego;
3)
nazwę złoża i rodzaj kopaliny;
4)
powierzchnię:
a)
obszaru górniczego,
b)
zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla;
5)
powierzchnię terenu górniczego;
6)
położenie administracyjne:
a)
obszaru górniczego oraz terenu górniczego,
b)
zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla;
7)
nazwę i siedzibę oraz numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji, podziemne składowanie odpadów albo podziemne składowanie dwutlenku węgla w obszarze górniczym;
8)
znak i datę wydania decyzji o udzieleniu koncesji, w której wyznaczono obszar górniczy, wraz z oznaczeniem organu wydającego decyzję oraz okres, na jaki została udzielona koncesja;
9)
znak i datę wydania kolejnych decyzji o zmianie lub przeniesieniu na inny podmiot koncesji, w której wyznaczono obszar górniczy, wraz z oznaczeniem organu wydającego decyzję;
10)
znak i datę wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie albo cofnięcie koncesji, w której wyznaczono obszar górniczy, wraz z oznaczeniem organu wydającego decyzję;
11)
informację o wyznaczeniu, w granicach obszaru górniczego, innego obszaru górniczego, ze wskazaniem jego nazwy, znaku i daty wydania decyzji wyznaczającej granice obszaru górniczego i terenu górniczego oraz dolnej i górnej granicy nowo wyznaczonego obszaru górniczego, jeżeli zostały określone w koncesji;
12)
informację o lokalizacji obszaru górniczego w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych "PL-1992", ze wskazaniem numeru arkusza, jego godła i nazwy na mapie Polski w skali 1:50 000;
13)
informację o przekazaniu Krajowemu Administratorowi Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla odpowiedzialności za podziemne składowisko dwutlenku węgla, z oznaczeniem daty przejęcia odpowiedzialności;
14)
oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów, o którym mowa w § 2 pkt 2.
2.
Zmiany wpisu oznaczenia w księdze rejestrowej, polegającej na zastąpieniu oznaczenia "obszar górniczy" na "zamknięte podziemne składowisko dwutlenku węgla", dokonuje się w przypadku wygaśnięcia albo cofnięcia koncesji na podziemne składowanie dwutlenku węgla.
§  4.
1.
Zbiór dokumentów, o którym mowa w § 2 pkt 2, prowadzi się dla każdego obszaru górniczego i dla każdego zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla.
2.
W zbiorze dokumentów przechowuje się dokumenty stanowiące podstawę dokonania wpisu do księgi rejestrowej:
1)
kopie decyzji o udzieleniu koncesji, a jeżeli zostały wydane: decyzji o zmianie lub przeniesieniu koncesji, decyzji o cofnięciu albo stwierdzeniu wygaśnięcia koncesji oraz decyzji o przekazaniu odpowiedzialności za zamknięte podziemne składowisko dwutlenku węgla Krajowemu Administratorowi Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla;
2)
mapę obszaru górniczego i terenu górniczego, mapy i przekroje zasięgu przestrzennego kompleksu: podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla, stanowiące załączniki do decyzji wskazanych w pkt 1;
3)
kopię decyzji o zatwierdzeniu lub kopię zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, a w przypadku podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla - kopię decyzji o zatwierdzeniu dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej lub kopię zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej oraz kopie wszystkich decyzji o zatwierdzeniu dodatku do dokumentacji hydrogeologicznej lub geologiczno-inżynierskiej.
§  5.
1.
Dokumenty określone w § 4 ust. 2 organ koncesyjny przekazuje prowadzącemu rejestr w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzje wskazane w § 4 ust. 2 pkt 1 stały się ostateczne.
2.
Dokumenty określone w § 4 ust. 2 przekazuje się w jednym egzemplarzu celem umieszczenia ich w rejestrze i dodatkowo przekazuje się dokumenty wskazane w § 4 ust. 2 pkt 2, w ilości egzemplarzy odpowiedniej do liczby adresatów, o których mowa w § 9 pkt 3.
§  6.
Księgę rejestrową prowadzi się w postaci papierowej, w odrębnych tomach obejmujących obszary górnicze, dla:
1)
węgla kamiennego i węgla brunatnego;
2)
węglowodorów;
3)
rud metali, z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym i rud pierwiastków promieniotwórczych;
4)
soli kamiennej, soli potasowej i soli potasowo-magnezowej;
5)
wód leczniczych, wód termalnych i solanek;
6)
siarki rodzimej, gipsu i anhydrytu;
7)
pozostałych kopalin innych niż wskazane w pkt 1- 6;
8)
podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla.
§  7.
1.
Poszczególne tomy księgi rejestrowej oprawia się w sposób trwały i oznacza numeracją umieszczaną na grzbiecie danego tomu.
2.
W przypadku gdy liczba wpisów przekroczy objętość tomu, zakłada się nowy tom, który oznacza się numerem danego tomu księgi rejestrowej łamanym ("/") przez numer tomu dodatkowego.
3.
Poszczególne strony każdego tomu numeruje się kolejno. Liczbę stron każdego tomu poświadcza na ostatniej stronie swoim imieniem i nazwiskiem osoba upoważniona przez prowadzącego rejestr.
§  8.
1.
Zbiór danych przechowywanych na informatycznych nośnikach danych, o którym mowa w § 2 pkt 3, zawiera dane określone w § 3 ust. 1 oraz współrzędne punktów wyznaczających granice obszaru górniczego i terenu górniczego, wraz z konturami obszaru górniczego i terenu górniczego.
2.
Współrzędne punktów wyznaczających granice obszaru górniczego podaje się w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych, oznaczonym symbolem "PL-1992".
3.
Dane są przechowywane na informatycznych nośnikach danych, zapewniających trwałość zapisu informacji.
§  9.
Prowadzący rejestr:
1)
dokonuje wpisu danych, o których mowa w § 3 ust. 1, do księgi rejestrowej,
2)
zamieszcza na każdym egzemplarzu mapy obszaru górniczego adnotację o wpisie obszaru górniczego do rejestru,
3)
przekazuje mapę obszaru górniczego wraz z adnotacją o wpisie tego obszaru do rejestru: przedsiębiorcy, właściwemu miejscowo organowi koncesyjnemu, organowi nadzoru górniczego oraz wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta)
-
w terminie 14 dni od dnia otrzymania kompletu dokumentów będących podstawą wpisu.
§  10.
1.
Zmiany wpisu w księdze rejestrowej dokonuje się w sposób pozwalający odczytać wpis poprzedni.
2.
Do zmian w rejestrze stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i § 9.
§  11.
1.
Obszar górniczy wykreśla się z rejestru, z urzędu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o wygaśnięciu albo cofnięciu koncesji.
2.
Do wykreślenia obszaru górniczego z rejestru stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i § 9 pkt 1.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3
1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. poz. 1267).
2 Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz zmieniającej dyrektywę Rady 85/337/EWG, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/60/WE, 2001/80/WE, 2004/35/WE, 2006/12/WE, 2008/1/WE i rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 (Dz. Urz. UE L 140 z 05.06.2009, str. 114).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2011 r. w sprawie rejestru obszarów górniczych (Dz. U. Nr 286, poz. 1685), które na podstawie art. 15 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1238) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024