Kwalifikacje osób ubiegających się o stanowisko Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz przeprowadzanie konkursu na to stanowisko.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)
z dnia 31 lipca 2009 r.
w sprawie kwalifikacji osób ubiegających się o stanowisko Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz przeprowadzania konkursu na to stanowisko

Na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Dz. U. Nr 156, poz. 777, z 2001 r. Nr 128, poz. 1403, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 oraz z 2008 r. Nr 227, poz. 1505) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa kwalifikacje osób ubiegających się o stanowisko Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zwanego dalej "Instytutem", oraz warunki i tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu, w szczególności sposób ogłaszania konkursu, skład i zadania komisji konkursowej oraz sposób wyłaniania kandydata na stanowisko Dyrektora Instytutu.
§  2.
O stanowisko Dyrektora Instytutu może ubiegać się osoba, która:
1)
posiada wyższe wykształcenie;
2)
posiada udokumentowaną znajomość dwóch języków obcych, w tym języka angielskiego w sposób określony w przepisach o służbie zagranicznej;
3)
posiada obywatelstwo polskie;
4)
korzysta z pełni praw publicznych;
5)
posiada doświadczenie w zarządzaniu zespołami ludzkimi;
6)
posiada znajomość problematyki stosunków międzynarodowych i prawa międzynarodowego oraz liczący się dorobek publikacji o charakterze naukowym lub eksperckim;
7)
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
§  3.
Konkurs na stanowisko Dyrektora Instytutu zarządza minister właściwy do spraw zagranicznych, zwany dalej "ministrem", co najmniej na 3 miesiące przed upływem kadencji dotychczasowego Dyrektora Instytutu lub nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym powstała inna przyczyna powołania Dyrektora Instytutu.
§  4.
1.
Ogłoszenie o konkursie na stanowisko Dyrektora Instytutu zamieszcza się niezwłocznie na stronie internetowej Instytutu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zwanego dalej "ministerstwem", na stronach internetowych polskich placówek zagranicznych, w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Instytutu oraz ministerstwa.
2.
Ogłoszenie o konkursie na stanowisko Dyrektora Instytutu zawiera w szczególności:
1)
określenie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
2)
informację o wymaganiach określonych w § 2;
3)
kryteria, jakie będą brane pod uwagę przy ocenie predyspozycji i umiejętności kandydata na stanowisko Dyrektora Instytutu;
4)
informację o dokumentach i oświadczeniach potwierdzających spełnienie wymagań, określonych w § 2;
5)
informację o sposobie, terminie oraz miejscu składania zgłoszeń.
3.
Termin składania zgłoszeń i oświadczeń nie może być krótszy niż 21 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie.
§  5.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu minister powołuje komisję konkursową, w skład której wchodzi pięciu członków, w tym:
1)
dwóch przedstawicieli Instytutu, zatrudnionych w nim w pełnym wymiarze czasu pracy, wskazanych przez Radę Instytutu;
2)
trzech przedstawicieli ministra.
2.
Minister wyznacza przewodniczącego komisji konkursowej spośród jej członków.
3.
Rada Instytutu wskazuje swoich przedstawicieli do składu komisji konkursowej w terminie 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie.
§  6.
Zadaniem komisji konkursowej jest:
1)
sprawdzenie kompletności oraz prawidłowości zgłoszeń;
2)
dopuszczenie kandydatów spełniających wymagania formalne określone w ogłoszeniu o konkursie do konkursu;
3)
przeprowadzenie konkursu, a w szczególności zapewnienie jego prawidłowego przebiegu.
§  7.
1.
Komisja konkursowa obraduje na posiedzeniach.
2.
Pracami komisji kieruje przewodniczący.
3.
Z posiedzeń komisji są sporządzane protokoły. Protokół podpisują członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
4.
Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w drodze uchwały w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności przewodniczącego oraz co najmniej dwóch członków komisji.
§  8.
1.
Komisja konkursowa, na podstawie przesłanych dokumentów i oświadczeń, stwierdza, czy kandydat spełnia warunki określone w ogłoszeniu o konkursie, oraz dopuszcza kandydata do konkursu.
2.
W przypadku odmowy dopuszczenia kandydata do konkursu ze względu na niespełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, kandydat może, w terminie 3 dni od dnia powiadomienia go o tym rozstrzygnięciu, zwrócić się za pośrednictwem komisji konkursowej do ministra o rozstrzygnięcie zasadności tej odmowy.
3.
W przypadku gdy minister uzna bezzasadność odmowy dopuszczenia kandydata do konkursu, komisja konkursowa dopuszcza kandydata do konkursu.
4.
Zawiadomienia kandydatów o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia do konkursu dokonuje się na piśmie, listem poleconym za pisemnym potwierdzeniem jego odbioru.
§  9.
Każdemu kandydatowi dopuszczonemu do drugiego etapu konkursu Instytut udostępnia ustalony przez komisję konkursową jednakowy zestaw materiałów informacyjnych o stanie prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym tej jednostki.
§  10.
1.
Konkurs obejmuje dwa etapy:
1)
sprawdzenie spełniania przez kandydatów wymagań formalnych określonych w ogłoszeniu o konkursie;
2)
rozmowę kwalifikacyjną.
2.
Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje sprawdzenie wiedzy kandydata wymaganej do zajmowania stanowiska Dyrektora Instytutu, ocenę predyspozycji osobistych do zajmowania stanowiska Dyrektora Instytutu oraz umiejętności kierowniczych.
§  11.
1.
Konkurs uznaje się za rozstrzygnięty, jeżeli jeden z kandydatów uzyskał w głosowaniu zwykłą większość głosów.
2.
W przypadku gdy żaden z kandydatów nie uzyskał większości głosów, przewodniczący zarządza drugą turę głosowania, do której dopuszcza się kandydatów, którzy uzyskali tę samą największą liczbę głosów. Jeżeli w drugiej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyska większości głosów, minister zarządza ponowne przeprowadzenie konkursu.
3.
Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa wskazuje kandydata oraz sporządza uzasadnioną rekomendację, którą przedstawia wraz z dokumentacją konkursu Prezesowi Rady Ministrów za pośrednictwem Ministra Spraw Zagranicznych.
4.
Komisja konkursowa niezwłocznie powiadamia na piśmie kandydatów o wynikach postępowania konkursowego.
§  12.
Wyniki konkursu są ogłaszane niezwłocznie na stronie internetowej Instytutu i ministerstwa oraz w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Instytutu i ministerstwa.
§  13.
W przypadku stwierdzenia przez komisję konkursową, że żaden z kandydatów nie spełnia warunków wymaganych do pełnienia funkcji Dyrektora Instytutu, lub stwierdzenia naruszenia warunków przeprowadzenia konkursu, minister zarządza ponowne przeprowadzenie konkursu. Minister może powołać nową komisję konkursową.
§  14.
W przypadku niepowołania Dyrektora Instytutu spośród kandydatów wyłonionych przez komisję konkursową, minister zarządza ponowne przeprowadzenie konkursu.
§  15.
Komisja konkursowa ulega rozwiązaniu po powołaniu Dyrektora Instytutu przez Prezesa Rady Ministrów.
§  16.
Instytut zapewnia środki finansowe i warunki do przeprowadzenia konkursu oraz obsługę administracyjno-techniczną komisji konkursowej.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 216, poz. 1605).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024