Kontrola przestrzegania przepisów dotyczących obrotu materiałem siewnym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1955 r.
w sprawie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących obrotu materiałem siewnym.

Na podstawie art. 16 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 6, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących obrotu materiałem siewnym sprawują organy inspekcji nasiennej, powoływane w Ministerstwie Rolnictwa oraz w prezydiach wojewódzkich rad narodowych w trybie obowiązujących przepisów.
§  2.
1.
Do zadań organów inspekcji nasiennej należy w szczególności:
1)
sprawdzanie prawidłowości dokumentacji i zgodności jej z materiałem siewnym,
2)
kontrola prawidłowego pobierania próbek,
3)
kontrola prawidłowego przechowywania nasion oraz jakości nasion, znajdujących się w czyszczalniach magazynach i sklepach, zarówno w resorcie rolnictwa, jak i w innych resortach,
4)
kontrola działalności jednostek handlowych w zakresie obrotu materiałem siewnym,
5)
kontrola prawidłowego oznaczania i opakowania materiału siewnego.
2.
W razie potrzeby organy inspekcji nasiennej mogą powoływać rzeczoznawców.
§  3.
1.
Dla wykonania swoich zadań organy inspekcji nasiennej uprawnione są:
1)
do wkraczania na teren gospodarstw produkujących materiał siewny kwalifikowany lub handlowy oraz do instytucji i zakładów handlowych prowadzących obrót tym materiałem, jak również do pomieszczeń, w których znajduje się materiał siewny,
2)
do pobierania próbek nasion,
3)
do przeglądania dokumentów i ksiąg oraz żądania wyjaśnień w sprawie produkcji i obrotu materiałem siewnym.
2.
Kontrolę przeprowadza się w miarę możności w obecności kierownika inspekcjonowanej jednostki lub upoważnionego przez niego pracownika.
§  4.
1.
Z przeprowadzonej kontroli organów inspekcji nasiennej sporządza się protokół, który przedstawia się do podpisu kierownikowi kontrolowanej jednostki lub osobie go zastępującej. Osoby te mogą zgłosić do protokołu swoje uwagi. Jeden odpis protokołu doręcza się kontrolowanej jednostce, a drugi przesyła instytucji nadrzędnej.
2.
Organy inspekcji nasiennej mogą w razie stwierdzenia niedociągnięć wydawać zalecenia usprawniające, odnotowując je jednocześnie w protokole dokonanej inspekcji.
§  5.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Szefem Urzędu Rady Ministrów oraz w uzgodnieniu z Centralą Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" wyda instrukcję szczegółową o trybie postępowania organów inspekcji nasiennej i ich współpracy z innymi organami działającymi w tym zakresie.
§  6.
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących obrotu materiałem siewnym podlegającego ukaraniu organy inspekcji nasiennej kierują doniesienie do kolegium orzekającego przy właściwej radzie narodowej bądź do prokuratury.
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Rolnictwa.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024