Kwalifikacje, warunki i tryb udzielania zezwoleń na zawodowe obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lipca 1952 r.
w sprawie kwalifikacji, warunków i trybu udzielania zezwoleń na zawodowe obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 66, poz. 452) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zawodowo obsługiwać aparaty do wyświetlania filmów mogą tylko kinooperatorzy, którzy uzyskają zezwolenie Centralnego Urzędu Kinematografii.
§  2.
Zezwolenia, o których mowa w § 1, będą wydawane osobom, które:
1)
ukończyły 18 lat życia i wolne są od wad organicznych i psychicznych, utrudniających obsługę aparatu do wyświetlania filmów,
2)
ukończyły techniczną szkołę zawodową w zakresie elektrotechniki lub radiotechniki oraz kurs dla kinooperatorów uznany przez Centralny Urząd Kinematografii,
3)
odbyły nieprzerwaną roczną praktykę przy obsłudze aparatury do wyświetlania filmów w teatrze świetlnym, wyświetlającym co najmniej 2 seanse dziennie pod kierownictwem kinooperatora wskazanego przez Centralny Urząd Kinematografii,
4)
złożyły z pomyślnym wynikiem egzamin przed komisją egzaminacyjną Centralnego Urzędu Kinematografii, uzyskując dyplom kinooperatora.
§  3.
Przepisy §§ 1 i 2 nie dotyczą obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów w wojsku przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej. Zezwolenia na obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów wydają w tych przypadkach władze wojskowe w trybie i na zasadach określonych w przepisach wojskowych.
§  4.
W przypadkach uzasadnionych Prezes Centralnego Urzędu Kinematografii może zwolnić osoby, posiadające co najmniej czteroletnią praktykę w zakresie kinotechniki, elektrotechniki lub radiotechniki, od wymagania wskazanego w § 2 pkt 2.
§  5.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Kinematografii powoła komisję egzaminacyjną dla kinooperatorów, składającą się z przewodniczącego i 4 członków, w tym dwóch przedstawicieli Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Sztuki i Kultury, z których jeden powinien posiadać kwalifikacje kinooperatora.
2.
Sposób egzaminowania, zakres wiadomości wymaganych od kinooperatora oraz wysokość taksy egzaminacyjnej ustali Prezes Centralnego Urzędu Kinematografii w drodze zarządzenia.
§  6.
Ubiegający się o dopuszczenie do egzaminu na kinooperatora składają podanie do Centralnego Urzędu Kinematografii. Do podania należy dołączyć:
1)
świadectwo urodzenia,
2)
świadectwo lekarza urzędowego stwierdzające, iż ubiegający się o dopuszczenie do egzaminu wolny jest od wad organicznych i psychicznych, utrudniających sprawną obsługę aparatury do wyświetlania filmów, wydane nie później niż na 30 dni przed złożeniem wniosku,
3)
świadectwo ukończenia technicznej szkoły zawodowej i kursu dla kinooperatorów bądź zwolnienie uzyskane w trybie § 4,
4)
zaświadczenie o odbyciu praktyki,
5)
wyciąg z rejestru karnego,
6)
życiorys,
7)
dwie fotografie,
8)
dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
§  7.
1.
Wniosek o zezwolenie na zawodowe obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów składa się do Centralnego Urzędu Kinematografii. Do wniosku należy dołączyć:
1)
dyplom kinooperatora bądź dowód uprawnienia do obsługi aparatów do wyświetlania filmów, uzyskany przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia,
2)
dwie fotografie.
2.
Osoby, które przedstawią:
1)
świadectwo ukończenia wojskowego kursu kinooperatora w czasie odbywania czynnej służby wojskowej,
2)
wydane przez władze wojskowe zaświadczenie I kategorii upoważniające do wyświetlania filmów w wojsku,
3)
zaświadczenie odbycia w wojsku dwuletniej praktyki kinooperatora - otrzymują zezwolenia na zawodowe obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów.
§  8.
1.
Zezwolenie może być cofnięte przez Centralny Urząd Kinematografii czasowo lub na stałe w przypadku:
1)
nabycia wady organicznej, utrudniającej sprawną obsługę aparatu do wyświetlania filmów, stwierdzonej przez komisję lekarską,
2)
nieprzestrzegania obowiązujących przepisów bezpieczeństwa.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 orzeczenie wydaje Centralny Urząd Kinematografii w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Sztuki i Kultury.
§  9.
Centralny Urząd Kinematografii prowadzi ewidencję wydanych zezwoleń na zawodowe obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów.
§  10.
1.
Osoby, które uzyskały uprawnienia do zawodowego obsługiwania filmów przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, mogą na podstawie dowodów posiadanego uprawnienia ubiegać się w terminie do dnia 31 grudnia 1952 r. o wydanie zezwolenia na zawodowe obsługiwanie aparatów do wyświetlania filmów bez zachowania warunków wymienionych w § 2.
2.
Ubiegający się o wydanie zezwolenia na podstawie ust. 1 mogą być według uznania Centralnego Urzędu Kinematografii poddani egzaminowi przed komisją egzaminacyjną dla kinooperatorów w zakresie ustalonym przez Centralny Urząd Kinematografii.
§  11.
W okresie do dnia 31 grudnia 1955 r. wydawane mogą być zezwolenia tymczasowe uprawniające do zawodowego obsługiwania aparatów do wyświetlania filmów, z ograniczeniem do pewnych tylko typów aparatury, rodzaju taśmy filmowej i miejscowości.
§  12.
Dla uzyskania zezwolenia tymczasowego wystarczające jest ukończenie skróconego kursu, odbycie praktyki oraz złożenie uproszczonego egzaminu. Warunki, jakim powinien odpowiadać skrócony kurs, praktyka oraz zakres uproszczonego egzaminu, określi Prezes Centralnego Urzędu Kinematografii.
§  13.
1.
Obsługa aparatów wąskotaśmowych, znajdujących się w zakładach pracy, przy zastosowaniu taśmy niepalnej, wykonywana przez pracowników zakładu pracy poza normalnymi godzinami pracy, nie stanowi obsługi, wykonywanej zawodowo w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
2.
Zakres kwalifikacji, wymaganych od osób obsługujących aparaty określone w ust. 1, ustali Prezes Centralnego Urzędu Kinematografii po uprzednim uzgodnieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i Centralną Radą Związków Zawodowych.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie egzaminów na mechaników kinematograficznych (Dz. U. Nr 23, poz. 200).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024