Konwencja w sprawie okrętów szpitalnych. Haga.1904.12.21.

KONWENCJA
w sprawie okrętów szpitalnych,
podpisana w Hadze dnia 21 grudnia 1904 r.

(Zatwierdzona zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 1936 r. - Dz. U. R. P. Nr. 15, poz. 138)

KONWENCJA

w sprawie okrętów szpitalnych

Jego Cesarska Mość Cesarz Niemiec, Król Prus; Jego Cesarska Mość Cesarz Austrji, Król Czech i t. d., i t. d. i Apostolski Król Węgier; Jego Królewska Mość Król Belgów; Jego Cesarska Mość Cesarz Chin; Jego Cesarska Mość Cesarz Korei; Jego Królewska Mość Król Danji; Jego Królewska Mość Król Hiszpanji; Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki; Prezydent Stanów Zjednoczonych Meksyku; Prezydent Republiki Francuskiej; Jego Królewska Mość Król Hellenów; Jego Królewska Mość Król Włoch; Jego Cesarska Mość Cesarz Japonji; Jego Królewska Wysokość Wielki Książę Luxemburgu, Książę Nassau; Jego Wysokość Książę Czarnogóry; Jej Królewska Mość Królowa Holandji; Prezydent Republiki Peruwiańskiej; Jego Cesarska Mość Szach Persji; Jego Królewska Mość Król Portugalji i Algarwów, it.d.; Jego Królewska Mość Król Rumunji; Jego Cesarska Mość Cesarz Wszech-Rosji; Jego Królewska Mość Król Serbji; Jego Królewska Mość Król Syjamu oraz Szwajcarska Rada Związkowa.

Zważywszy, że Konwencja, zawarta w Hadze dnia 29 lipca 1899 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej z dnia 22-go sierpnia 1864 r., uświęciła zasadę udziału Czerwonego Krzyża w wojnach morskich przez postanowienia na rzecz okrętów szpitalnych;

Pragnąc zawrzeć Konwencję w celu ułatwienia przez nowe postanowienia zadania wymienionych okrętów;

Mianowali pełnomocnikami, a mianowicie: (pominięto),

Którzy, po okazaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na postanowienia następujące:

Artykuł  pierwszy 

Okręty szpitalne, co do których zachodzą warunki wymienione w artykułach 1, 2 i 3 Konwencji zawartej w Hadze w dniu 29 lipca 1899 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej z dnia 22 sierpnia 1864 r., będą zwolnione w czasie wojny, w portach Układających się Stron, od wszelkich podatków i opłat, nakładanych na statki na rzecz Państwa.

Artykuł  2. 

Przepis artykułu poprzedniego nie stoi na przeszkodzie stosowaniu ustaw skarbowych lub innych ustaw, obowiązujących w tych portach, w drodze rewizji i innych formalności.

Artykuł  3. 

Zasada zawarta w artykule pierwszym, obowiązuje tylko Układające się Mocarstwa w przypadku wojny między dwoma lub kilkoma z nich.

Wspomniana zasada przestanie obowiązywać z chwilą, gdy w czasie wojny między Układającemi się Mocarstwami, Mocarstwo nie Układające się przyłączy się do jednego z walczących.

Artykuł  4. 

Niniejsza Konwencja, nosząca datę dnia dzisiejszego, może być podpisana do dnia 1 października 1905 r. przez Mocarstwa, które wyrażą to życzenie, i będzie ratyfikowana w możliwie najkrótszym czasie.

Dokumenty ratyfikacyjne będą złożone w Hadze. O złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych będzie sporządzony protokół, którego zaświadczony odpis zostanie po każdem złożeniu doręczony w drodze dyplomatycznej wszystkim Układającym się Mocarstwom.

Artykuł  5. 

Mocarstwa, nie będące sygnatarjuszami, mogą przystąpić do niniejszej Konwencji po dniu 1 października 1905 r.

W tym celu zawiadomią o swojem przystąpieniu Układające się Mocarstwa w drodze pisemnej notyfikacji, skierowanej do Rządu Holenderskiego, którą Rząd ten poda do wiadomości wszystkim innym Układającym się Mocarstwom.

Artykuł  6. 

Gdyby zaszedł przypadek, że jedna z Układających się Wysokich Stron wypowie niniejszą Konwencję, wypowiedzenie to wywoła skutki dopiero w rok po notyfikacji, dokonanej pisemnie Rządowi Holenderskiemu i niezwłocznie zakomunikowanej przez ten Rząd wszystkim innym Układającym się Mocarstwom. To wypowiedzenie będzie miało skutek tylko w stosunku do Mocarstwa, które je notyfikowało.

Na dowód czego, Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i wycisnęli na niej swe pieczęcie.

Sporządzono w Hadze w dniu dwudziestym pierwszym grudnia tysiąc dziewięścet czwartego roku w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rządu Holenderskiego, i którego zaświadczone odpisy zostaną doręczone w drodze dyplomatycznej Układającym się Mocarstwom.

Niemcy: (z zastrzeżeniem oświadczenia, uczynionego na posiedzeniu Konferencji w dniu 21 grudnia 1904 r.)*).

Rumunija: (z zastrzeżeniem wzajemności i opłat pilotowych)

___________

*) Delegat Niemiec składa następujące oświadczenie:

Rząd Cesarski zastrzega sobie możność niestosowania niniejszej Konwencji w stosunku do Państw, w portach których nałożone są na niemieckie statki szpitalne podatki i opłaty na korzyść inną niż Państwa.

Przystąpienie do powyższej Konwencji zatwierdzam.

W Warszawie, dnia 10 kwietnia 1936 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024