Sposób pobierania opłat za prace meljoracyjne dokonywane przy przebudowie ustroju rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 16 kwietnia 1929 r.
w sprawie sposobu pobierania opłat za prace melioracyjne dokonywane przy przebudowie ustroju rolnego.

Na mocy art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o przeprowadzaniu melioracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320) zarządzam co następuje:
§  1. 1
1)
Po uprawomocnieniu się orzeczenia ostatecznie zatwierdzającego pracę nad przebudową ustroju rolnego, w związku z którą przeprowadzono prace melioracyjne, względnie po umorzeniu postępowania w powyższej sprawie, okręgowy urząd ziemski w myśl ustępu 1 art. 9 powołanego wyżej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, dokona rozkładu opłat (art. 6 i 7), przypadających na poszczególne grunty, i decyzję tę ogłosi w trybie przewidzianym art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
2)
Termin płatności ustalony będzie na dzień 2 stycznia, przypadający nie wcześniej niż w 4 miesiące po uprawomocnieniu się decyzji ustalającej wymiar opłat, wydanej przez okręgowy urząd ziemski, lub po ogłoszeniu, w trybie art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, takiej decyzji wydanej przez Ministerstwo Reform Rolnych. Należne opłaty mogą być z urzędu rozłożone, zależnie od ich wysokości, na dwie do pięciu równych rat rocznych, przyczem pierwsza rata pobierana będzie w terminie, wskazanym w zdaniu poprzedniem.
§  2. 2
Kwoty wyszczególnione w decyzji ustalającej wymiar opłat (§ 1) należy wnosić do właściwego oddziału Państwowego Banku Rolnego.
§  3. 3
(skreślony).
§  4.
Od sum niewpłaconych w przypadających terminach będzie ściągana kara za zwłokę w wysokości, pobieranej przez Państwowy Bank Rolny zgodnie ze statutem Państwowego Banku Rolnego. Kwoty niewpłacone w terminach i kary będą ściągane w sposób przepisany dla egzekucji należytości w myśl § 11 statutu Państwowego Banku Rolnego.
§  5.
Okręgowe urzędy ziemskie będą sporządzały wykazy osób pociągniętych ostatecznie do uiszczenia opłat, z wyszczególnieniem sum, należnych do pobrania w danym terminie płatności. Wykazy te okręgowe urzędy ziemskie będą przesyłały Państwowemu Bankowi Rolnemu.
§  6.
W końcu każdego kwartału Państwowy Bank Rolny przekazuje pobrane kwoty z tytułu należnych opłat i ściągniętych kar do Centralnej Kasy Skarbowej na właściwe pozycje budżetu Ministerstwa Reform Rolnych. Za ściąganie opłat i prowadzenie księgowości Państwowy Bank Rolny będzie pobierał od płatników łącznie z wpłatami dodatek administracyjny w wysokości określonej w myśl postanowień § 31 statutu Państwowego Banku Rolnego.
§  7.
Za właścicieli gruntów w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się także osoby posiadające grunty w charakterze właściciela, a nieposiadające uregulowanego tytułu własności.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem Województwa Śląskiego.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 marca 1932 r. (Dz.U.32.24.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1932 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 marca 1932 r. (Dz.U.32.24.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1932 r.
3 § 3 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 marca 1932 r. (Dz.U.32.24.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024