Niektóre zmiany i uzupełnienia ustaw górniczych, obowiązujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o niektórych zmianach i uzupełnieniach ustaw górniczych, obowiązujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

§ 210 ustęp 1 pruskiej ustawy górniczej z dnia 24 czerwca 1865 r. (Zbiór Ustaw z r. 1865 str. 705) otrzymuje brzmienie następujące:

"W tych częściach kraju, w których obowiązuje prawo prowincjonalne, wydane dla Prus Zachodnich, ogłoszone 19 kwietnia 1844 r. podlegają postanowieniom niniejszej ustawy tylko sól kamienna, sole potasowe, magnezowe i borowe oraz solanki"

Art.  2.

Do § 5 austriackiej ustawy górniczej z dnia. 23 maja 1854 r. (Dz. U. P. Nr. 146) dodaje się jako ustęp 3 postanowienie następujące:

"Nadanie miar górniczych na podstawie odkryć soli potasowych, magnezowych lub borowych może uzyskiwać tylko Państwo. Wyjątek od tego ograniczenia może nastąpić tylko w razie łącznego istnienia 2 warunków:

1) jeżeli odkrycie tych soli zostało dokonane przed 1 kwietnia 1928 r.,

2) jeżeli na podstawie tego odkrycia zostało złożone przed 1 lipca 1928 r. podanie o nadanie."

Art.  3.

§ 123 austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r. (Dz. U. P. Nr. 146) otrzymuje następujące brzmienie:

"Posiadacz miar kopalnianych, dziennych lub przymiarów ma wyłączne prawo wydobywania nietylko tych minerałów zastrzeżonych, których odkrycie było podstawą do uzyskania nadania górniczego, lecz wszelkich innych minerałów zastrzeżonych, znajdujących się w tych miarach lub przymiarach z wyjątkiem soli potasowych, magnezowych i borowych.

Ograniczenie powyższe nie ma zastosowania do już nadanych pól kopalnianych, jeżeli zachodzą łącznie następujące warunki:

1) jeżeli w danem polu - kopalnianem sole powyższe były lub będą odkryte przed 1 kwietnia 1928 r.,

2) jeżeli odkrycie powyższe będzie zgłoszone we właściwym, wyższym urzędzie górniczym przed 1 lipca 1928 r.

3) jeżeli wyższy urząd górniczy stwierdzi zarówno fakt odkrycia przed 1 kwietnia 1928 r., jako też że złoża tych soli odpowiadają przepisom § 44 w brzmieniu, nadanem art. 1 ustawy z dnia 3 marca 1926 r. o niektórych zmianach powszechnej austriackiej ustawy górniczej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 169).

Postanowienia powyższe nie naruszają uprawnień właścicieli pól kopalnianych, nadanych na podstawie odkrycia soli potasowych, magnezowych lub borowych,

Art.  4.

Art. 236 rosyjskiej ustawy górniczej (Zbiór Praw tom VII, wydanie 1912 r.) otrzymuje brzmienie następujące:

"Prawo własności gruntu obejmuje zarazem prawo własności wszystkich znajdujących się tamże minerałów oprócz soli kamiennej, soli potasowych, magnezowych i borowych oraz solanek, nadających się do technicznego uzyskiwania soli sodowych i soli potasowych".

Art.  5.

Art. 237 rosyjskiej ustawy górniczej (Zbiór Praw tom VII, wydanie 1912 r.) otrzymuje brzmienie następujące:

"Minerały, związane z własnością gruntu, mogą być eksploatowane przez właściciela gruntu.

Minerały, które w myśl postanowień poprzedniego artykułu nie są związane z własnością gruntu, stanowią własność Państwa".

Art.  6.

Art. 455 rosyjskiej ustawy górniczej (Zbiór Praw tom VII, wydanie 1912 r.) otrzymuje brzmienie następujące:

"Na gruntach, wymienionych w art. 454, prawo poszukiwania i wydobywania wszelkich minerałów z wyjątkiem wymienionych w ustępie 2 niniejszego artykułu oraz w art. 456 przysługuje właścicielom gruntów i osobom posiadającym ich zezwolenie.

Na gruntach, wymienionych w art. 454, Państwo ma wyłączne prawo do otrzymywania nadań na następujące minerały: sól kamienną, sole potasowe, magnezowe i borowe oraz solanki, nadające się do technicznego uzyskiwania soli sodowych i soli potasowych. Do poszukiwań tych minerałów, do postępowania nadawczego co do nich oraz do praw i obowiązków z tytułu własności tych nadań mają odpowiednie zastosowanie przepisy, dotyczące minerałów, wymienionych w art. 456, z wyjątkiem:

1) przepisanego w art. 479 ograniczenia terminu zgłoszenia do 7 dni,

2) przepisanego w art. 485 p. 2 terminu trzymiesięcznego względnie sześciotygodniowego dla podania prośby o nadanie,

3) przepisów o wynagrodzeniu za użytkowanie wnętrza i

4) przepisów o przymusowej eksploatacji i o związanych z niemi rygorach".

Art.  7.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, a na obszarze województwa śląskiego z dniem ogłoszenia oświadczenia Prezesa Rady Ministrów o wyrażeniu zgody na nie Sejmu Śląskiego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024