Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 2 marca 1920 r. w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia policji państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 22 kwietnia 1925 r.
uzupełniające rozporządzenie z dnia 2 marca 1920 r. w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia policji państwowej (Dz. U. R. P. № 26 poz. 159).

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 24 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 61 poz. 363) o policji państwowej zarządza się co następuje:
§  1.
Niżsi funkcjonarjusze policji państwowej, posiadający wymagane w myśl art. 27 ustawy o policji państwowej - od kandydatów na wyższych funkcjonarjuszów wykształcenie średnie względnie wyższe lub będący oficerami rezerwy, noszą brzegi naramienników munduru i płaszcza (oprócz brzegów dolnych) obszyte sznurkiem 3 mm. grubości, kręconym z 2 żyłek: błękitnej i jasnej.
§  2.
Funkcjonarjusze policji państwowej pełnią służbę w przepisowych hełmach następującego wzoru zasadniczego:

Hełm wytłoczony ze skóry z przyszytemi daszkami, przednim i tylnim, cały czarno lakierowany, część sferyczna (od bocznego wycięcia do środka hełmu) wysokości 180 mm., daszek przedni długości 50 mm., daszek tylni długości 80 mm.; okucie z białego metalu na całym obwodzie hełmu; z wierzchu hełmu osadzony metalowy grzebień, kryjący prawie 3/5 hełmu i półokrągło zagięty ku tyłowi, wysokość grzebienia z przodu 55 mm., szerokość z przodu 30 mm., grzebień stopniowo zmniejsza się ku tyłowi, aż do zlania z brzegiem tylnego daszka, grzebień ma na dolnym brzegu po obu stronach szereg otworów wentylacyjnych w kształcie czworokątnych gwiazdek i jeden większy otwór tegoż kształtu z przodu. Podpinka z białej łuski metalowej, umocowana białemi metalowemi guzami z boków, osadzona na dłuższych czarnych rzemieniach, zastosowana do zapinania nad przednim daszkiem na zatrzask lub pod brodą rzemieniami na sprzączkę. Z przodu hełmu między grzebieniem a daszkiem umocowany orzeł państwowy, wytłoczony z blachy białej. Wewnątrz hełmu mycka skórzana.

§  3.
Zasadniczy wzór hełmu ulega następującym modyfikacjom w szczegółach dla odróżnienia rodzajów służby i stopni służbowych funkcjonarjuszów policji państwowej:
a)
Hełm niższych funkcjonarjuszów służby pieszej ma guzy podpinki w kształcie krążków średnicy 25 mm., grzebień z blachy lakierowanej na czarno, wierzch i przód grzebienia pokryty białą blachą, zachodzącą na boki w kształcie okucia po brzegu, takież okucie z białej blachy po dolnym brzegu; orzeł państwowy trzyma w szponach wstęgę (całość ma 135 mm. wysokości) z ażurowo wyciętym numerem osobistym policjanta i umocowany jest od wewnątrz na śrubkach.
b)
Hełm niższych funkcjonarjuszów służby konnej jest taki sam, jak w p. a) z tą tylko różnicą, że na grzebieniu metalowym znajduje się grzebień z włosia czarnego wysokości z przodu 60 mm. zniżający się ku tyłowi, wystający z przodu na 60 mm.
c)
Hełm wyższych funkcjonarjuszów ma guzy podpinki w kształcie gwiazdy czworokątnej, przewidzianej dla czapek wyższych funkcjonarjuszów, 40X40 mm.; grzebień cały z blachy białej, opatrzonej po obu bokach ornamentacją, wytłaczaną w formie liści dębowych, na przednim otworze wentylacyjnym ażurowa gwiazdka czteroramienna; orzeł państwowy bez wstęgi (wysokości 110 mm.), umocowany od wewnątrz zagiętemi blaszkami.
d)
Hełm wyższych funkcjonarjuszów pełniących służbę w konnych oddziałach jest taki sam, jak w p. c) z dodatkiem grzebienia z włosia czarnego, opisanego w p. b).
e)
Hełm głównego komendanta, nadinspektorów, inspektorów i podinspektorów policji państwowej jest taki sam, jak w p. c) z dodatkiem grzebienia opisanego w p. b) z białego włosia.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024