Przyznanie dla byłych wojskowych armji rosyjskiej i austrjackiej, jak też dla wdów i sierot po nich pozostałych, nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego do zasiłków emerytalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 22 czerwca 1920 r.
w przedmiocie wykonania ustawy z dnia 4 lutego 1920 r. o przyznaniu dla byłych wojskowych armji rosyjskiej i austrjackiej, jak też dla wdów i sierot po nich pozostałych, nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego do zasiłków emerytalnych.

Na zasadzie art. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 13, z 1920 r. poz. 68) zarządza się co następuje:
§  1.
Za pobory emerytalne, pensję wdowią, lub sierocą uważać należy w znaczeniu art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1920 r. zaopatrzenie przyznane odnośnym osobom, bądź to na zasadzie wojskowych przepisów emerytalnych ogólnie w Rosji w dniu 1 listopada 1917 r. i w Austrji w dniu 1 listopada 1918 r. obowiązujących, bądź też na zasadzie specjalnych norm ustanowionych dla pewnych kategorji osób wojskowych, nieobjętych ogólnemi przepisami emerytalnemi (majstrzy arsenału, pobierający zasiłki z Komitetu Aleksandrowskiego i Komitetu Aleksiejewskiego, kawalerowie krzyża i medalu św. Jerzego i t. p.).

Pod darami z łaski należy natomiast rozumieć wszelkie czasowe lub stałe zaopatrzenie, udzielane poza obowiązującemi przepisami na podstawie upoważnienia właściwej władzy państwowej.

§  2.
Nadzwyczajny dodatek drożyźniany obliczać należy emerytom, wdowom i sierotom, pobierającym już dodatki drożyźniane - tylko od zasadniczego zaopatrzenia według podanej w art. 2 ust. a, ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. (Dz. P. P. №r 65 z 1919 r., poz. 392) skali procentowej, zmienionej ustawą z dnia 8 stycznia 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 4 z 1920 r. poz. 18).

Dla emerytów oraz wdów i sierot, którym nie przyznano dotychczas żadnych dodatków drożyźnianych, nadzwyczajny dodatek drożyźniany wynosić będzie:

250% przy rocznej pensji zasadniczej do 200 mk. włącznie
200% " " " " " 300 " "
150% " " " " " 600 " "
100% " " " " " 1000 " "
70% " " " " " 2000 " "
30% " " " " " 2000 " "
§  3.
Przy wypłacie nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego emerytom, którym zaopatrzenie przyznano w rublach, t. j. byłym wojskowym armji rosyjskiej, oraz wdowom i sierotom po nich pozostałym, należy liczyć za jeden rubel - 2 marki 16 fen.

Przy wypłacie nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego emerytom, którym zaopatrzenie przyznano w koronach, t. j. byłym wojskowym armji austrjackiej oraz wdowom i sierotom po nich pozostałym, należy liczyć za jedną koronę - 70 fenigów.

§  4.
Gdyby obliczone w powyższy sposób zaopatrzenie danego stopnia okazało się niższem od obliczonego w ten sam sposób zaopatrzenia niższego stopnia - wówczas zaopatrzenie wyższego stopnia należy zrównać z zaopatrzeniem bezpośrednio niższego stopnia.

Pobierający np. emeryturą w. kwocie 650 mk. nie otrzyma wraz z należącym mu się ustawowo 100% dodatkiem kwoty 1300 mk. (650+650) lecz kwotę 1500 mk., ponieważ najwyższy wymiar dodatku nadzwyczajnego bezpośrednio niższego stopnia (600 mk.) wynosi 900 marek, a więc emerytura razem z dodatkiem 600+900 mk.=1500 mk.

§  5.
Wypłatą nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego dla byłych wojskowych armji rosyjskiej oraz wdów i sierot po nich pozostałych, zamieszkałych na terytorjum b. zaboru rosyjskiego zarządzają Izby Skarbowe, do których przypisano odnośne zaopatrzenie, przez właściwe Powiatowe Kasy Skarbowe.

Wypłatą nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego dla byłych wojskowych armji rosyjskiej oraz wdów i sierot po nich pozostałych a zamieszkałych na terytorjum b. zaboru austrjackiego, jak również wypłatą dla byłych wojskowych armji austrjackiej oraz wdów i sierot po nich pozostałych, - zarządza Sekcja Wojenno-Likwidacyjna Ministerstwa Spraw Wojskowych za pośrednictwem Pocztowej Kasy Oszczędności w Warszawie.

§  6.
Wszystkie za czas od 1 lipca 1919 r. przypadające raty miesięcznie nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego wyasygnować należy bezzwłocznie.
§  7.
W celu uzyskania prawa do poboru nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego interesowane osoby powinny wnieść podania bez opłaty skarbowej do władz wymienionych w §. 5 niniejszego rozporządzenia, dołączyć do nich poświadczenia, wystawione przez zwierzchność gminną miejsca zamieszkania i potwierdzone przez miejscową władzą administracyjną (komisarz rządowy, starosta, w miastach zaś Warszawie, Łodzi, Lublinie, Lwowie i Krakowie naczelnik policji), w których powinno być stwierdzone, iż petenci opowiadają przewidzianym w art. 5 ust. a i b ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. (Dz. P. P. № 65 z 1919 r. poz. 392) warunkom.
§  8.
Jeżeli uprawniony do odbioru zasiłku zmarł przed odebraniem nadzwyczajnego dodatku, należy zaległe raty wypłacić pozostałym spadkobiercom na ich żądanie po poprzedniem stwierdzeniu ich praw do dziedziczenia.
§  9.
Potrzebny na pokrycie nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego wydatek zarachowuje się we właściwej rubryce emerytur, (wojskowi b. służby rosyjskiej, wojskowi b. służby austrjackiej) pod osobną pozycją:

"Dodatek nadzwyczajny, wprowadzony ustawą z dnia 4 lutego 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 13 z 1920 r. poz. 68)."

§  10.
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.49.303

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przyznanie dla byłych wojskowych armji rosyjskiej i austrjackiej, jak też dla wdów i sierot po nich pozostałych, nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego do zasiłków emerytalnych.
Data aktu: 22/06/1920
Data ogłoszenia: 22/06/1920
Data wejścia w życie: 22/06/1920